Jak wyczyścić szybę w piekarniku? Sprawdzone porady

Zabrudzona szyba w piekarniku to zmora każdego miłośnika wypieków. Czy istnieje skuteczna metoda na doczyszczenie urządzenia? Jak utrzymać sprzęt w czystości bez długich godzin szorowania? Podpowiadamy!

Jak wyczyścić szybę w piekarniku od środka?

Jeśli dbasz o czystość piekarnika na co dzień, jego czyszczenie nie powinno stanowić żadnego problemu. Warto myć urządzenie po każdym użyciu – wówczas zabrudzenia nie kumulują się i znikną bez wysiłku.

Jak umyć szybę w piekarniku tuż po użyciu, gdy kończysz pracę z urządzeniem na daną chwilę? Poczekaj, aż drzwiczki się ochłodzą. Teraz wystarczy, że weźmiesz wilgotną ścierkę i przetrzesz powierzchnię szyby. Jeśli znajdują się na niej resztki tłuszczu, możesz wspomóc się płynem do mycia naczyń.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku od środka? Nie obejdzie się bez demontażu drzwiczek urządzenia. W tym celu otwórz drzwiczki i zablokuj zawiasy. Następnie wykręć śruby i wyjmij górną, metalową osłonę. Teraz możesz już wyjąć szybę i umyć ją przy użyciu domowych preparatów lub detergentów ze sklepu. Po wysuszeniu szkła złóż całość we właściwej kolejności.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Sprawdź nasze sposoby.

Czyść szybę także od zewnątrz

Nie zapomnij, że od czasu do czasu warto także wyczyścić piekarnik od zewnątrz. Tłuszcz i zabrudzenia, które powstają podczas smażenia i gotowania, często osadzają się na każdej powierzchni sprzętu, także tej.

Jak wyczyścić szybę od piekarnika z zewnętrznej strony? To oczywiście mniej skomplikowane niż czyszczenie od strony wewnętrznej. Metoda mycia jest taka sama, dobrze jednak postawić kropkę nad „i” i spryskać szybę płynem do mycia okien. Wówczas będzie pięknie się błyszczeć. Miejsca trudno dostępne wyczyść przy użyciu szczoteczki do zębów i dowolnego detergentu.

Jak wyczyścić przypaloną szybę piekarnika?

Czyszczenie przypalonej szyby piekarnika może przyprawić o ból głowy. Jeśli nie chcesz spędzić długich godzin na szorowaniu, wykorzystaj znany domowy sposób, który skutecznie doczyszcza nawet uporczywe zabrudzenia.

By wyczyścić przypaloną szybę piekarnika, potrzebna będzie Ci woda, soda oczyszczona oraz ocet jabłkowy – podobnie jak do standardowego czyszczenia piekarnika. Kilka łyżek sody wymieszaj z wodą. Gęstą pastę nanieś na zabrudzenia i pozostaw na kilka godzin lub nawet całą noc.

Kolejnego dnia lub po upływie kilku godzin usuń pastę przy użyciu wilgotnej ściereczki. Następnie przetrzyj powierzchnię szyby szmatką nasączoną octem i usuń resztki zabrudzeń. Jeśli na powierzchni nadal pozostały brudne elementy, włącz piekarnik na maksymalną moc i poczekaj 10 minut. Zeskrob zabrudzenia delikatnie, aby nie uszkodzić piekarnika.

Oczywiście zamiast metod naturalnych możesz użyć silniejszej chemii. Najważniejszy jest czas. Aby przypalone zanieczyszczenia można było usunąć bez drapania, nałóż wybrany preparat na powierzchnię i odczekaj dłuższą chwilę. Proces możesz powtarzać do momentu, aż zeschnięte cząsteczki zmiękną i można będzie je fizycznie usunąć.

Przeczytaj również: Piekarnik z funkcją samoczyszczenia – jak działa?

Jakich środków używać, a jakich unikać?

Czym i jak wyczyścić szybę piekarnika? Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych środków chemicznych w postaci mleczek, sprayów czy pianek. Wystarczy, że spryskasz zabrudzone miejsca i odczekasz chwilę, a potem przetrzesz powierzchnię mokrą szmatką – to wszystko!

Jeśli jednak nie lubisz używać mocnych detergentów, istnieje wiele domowych sposobów, które równie szybko pomogą Ci domyć wszelkie zabrudzenia.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku naturalnymi środkami? Niezbędne Ci będą soda oczyszczona i ocet. Zmieszaj te dwie substancje i nałóż na powierzchnię szyby. Odczekaj 15 minut i usuń całość przy użyciu mokrej ścierki. Jeśli zabrudzenia nie chcą zniknąć, użyj skrobaczki z gumową końcówką. Uważaj, aby nie porysować szyby – metalowe drapaki mogą uszkodzić powierzchnię.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić piekarnik – Jak umyć brudny piekarnik? Poznaj porady, które pozwolą Ci umyć nawet bardzo brudny piekarnik

Szyba w piekarniku Solgaz wyczyści się niemal samodzielnie

Nowoczesny sprzęt nie wymaga dużego nakładu pracy podczas czyszczenia. Jak wyczyścić szybę w piekarniku Solgaz? Urządzenie samo usunie nawet duże zabrudzenia dzięki funkcji pyrolizy lub katalizy.

Czyszczenie pyrolityczne polega na spaleniu zanieczyszczeń w temperaturze 500oC. Kataliza również polega na spalaniu cząsteczek, jednak w niższej temperaturze – ok. 300–350oC. Niepotrzebne są tu żadne dodatkowe środki czystości, przyda Ci się jedynie sucha szmatka, którą usuniesz spopielone cząsteczki.

Jeśli zastanawiasz się nad wymianą piekarnika – postaw na nowoczesne, łatwe do utrzymania w czystości rozwiązania. Przejdź do sklepu i zobacz piekarniki Solgaz

Czasem pomoże tylko wymiana sprzętu

Jak wyczyścić bardzo brudną szybę w piekarniku? Jak już wiesz, jest na to wiele sposobów – skuteczne mogą okazać się metody naturalne bądź użycie silniejszych detergentów. Jeśli szyba jest brudna od długiego czasu, może zdarzyć się, że jej doczyszczenie jest niemożliwe. Wówczas należy ją wymienić lub zdecydować się na kupno nowego sprzętu, zwłaszcza jeśli służył wiele lat i nie działa już tak skutecznie jak kiedyś.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem sprzętu, który łatwo utrzymać w czystości, zapoznaj się z ofertą marki Solgaz, która od ponad 20 lat dostarcza klientom nowoczesne rozwiązania do kuchni. Innowacyjne metody samooczyszczenia pozwalają osiągnąć zaskakujące efekty bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych.

Funkcja pyrolizy niesamowicie ułatwia zadanie i zdejmuje z Ciebie obowiązek nierzadko wielogodzinnego szorowania. Spalanie zabrudzeń w wysokiej temperaturze to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda czyszczenia piekarnika. Sprawdź, jak działa sprzęt i wybierz najlepsze rozwiązanie do swojego domu.

Przeczytaj również: Piekarnik z pyrolizą – wszystko, co musisz o nim wiedzieć przed zakupem

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter