Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Sprawdź nasze sposoby.

Ile razy podchodziliście do swojego piekarnika z zamiarem wyczyszczenia go? Ile razy patrzyliście na zapieczony brud wewnątrz komory pieczenia i szykowaliście się jak na wojnę? Pewnie nie raz.

Nie zakładamy, że wśród Was nie ma fanów sprzątania, którzy do każdego zapieczonego brudu podchodzą jak do wyzwania, sami też takich znamy. Zakładamy jednak, że zdecydowana większość chciałaby mieć tę czynność jak najszybciej z głowy.

Dziś pokażemy Wam, że czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki może być bardzo proste, szybkie i co najważniejsze – bardzo skuteczne.

Piekarnik – jak o niego dbać?

Wszyscy znamy stare przysłowie „jak się dba, tak się ma”. W przypadku piekarnika sytuacja jest prosta. Najlepiej czyścić swój piekarnik regularnie i na bieżąco. Im szybciej pozbędziecie się ewentualnych zabrudzeń, tym lepiej dla Was, ponieważ jego usunięcie będzie łatwiejsze. Jeśli natomiast odłożycie w czasie tę „przyjemność”, będzie tylko gorzej. Usunięcie zaschniętych plam z tłuszczu czy innych przypalonych zabrudzeń wymaga znacznie więcej czasu i uwagi.

Piekarnik nie jest najbardziej wdzięcznym sprzętem do czyszczenia. Trudno dostępne miejsca, szczeliny, prowadnice i do tego ciężkie do usunięcia przypalenia, tłuszcz to zmora większości z nas. W dodatku nie możemy wykorzystać dowolnego środka chemicznego do wyczyszczenia piekarnika. Musimy uważać na powłokę wnętrza piekarnika czy umieszczone w nim grzałki, aby nie spowodować uszkodzeń.

Jak więc sobie z nim poradzić i wyczyścić piekarnik w łatwy sposób bez większego wysiłku? Mycie piekarnika tabletką do zmywarki to nasz niezawodny sposób na trudne zabrudzenia oraz łatwe utrzymanie piekarnika w czystości.

Przeczytaj również: Piekarnik z funkcją samoczyszczenia – jak działa?

Szybki sposób na czysty piekarnik

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Ten sposób na czyszczenie piekarnika może okazać się skuteczny. Na początek opróżnij piekarnik. Następnie przygotuj naczynie żaroodporne, wypełnij je około pięcioma szklankami wody, włóż do naczynia tabletkę do zmywarki i wsadź naczynie do piekarnika. Nastaw temperaturę na około 100 stopni i pozostaw naczynie w piekarniku na około 1,5-2h.

Zamiast naczynia żaroodpornego możesz także wylać wodę na blaszkę i tam rozpuścić tabletkę czyszczącą do zmywarki. Środek do zmywarek sprytnie poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, zmiękczając je i ułatwiając ich usunięcie.

Po upływie około dwóch godzin wystarczy przetrzeć wnętrze piekarnika ręcznikiem papierowym lub ściereczką z bawełny. Wykonuj taki zabieg systematycznie np. raz w miesiącu, a będziesz cieszyć się zadbanym piekarnikiem przez długie lata.

Piekarniki do zadań specjalnych

Sprytne sposoby na samodzielne poradzenie sobie z brudem to jedno, ale są także inne możliwości. Jeśli chcecie pozbyć się problemów związanych z utrzymaniem czystości piekarnika, warto wybrać piekarnik z funkcją samooczyszczenia. . Na rynku dostępnych jest kilka opcji.

1. Jedną z nich jest Eko piekarnik Solgaz SP-67P. Nowoczesny i profesjonalny sprzęt AGD do Twojej kuchni, który wyposażony został w funkcję pyrolizy. Co to oznacza? Że piekarnik spala bardzo dokładnie osadzone wewnątrz piekarnika zabrudzenia bez konieczności używania chemii czyszczącej. Urządzenie nagrzewa się do temperatury ok. 500 stopni i zamienia resztki jedzenia oraz inne zabrudzenia w piekarniku w popiół. Wystarczy wytrzeć wnętrze piekarnika szmatką i gotowe.

2. Drugi typ piekarnika samoczyszczącego to taki, który wyposażony jest we wkłady katalityczne. To rozwiązanie polega na wyłapywaniu przez mikropory, które znajdują się na powierzchni wkładów, zabrudzeń z wnętrza piekarnika i dopalanie ich w trakcie korzystania z piekarnika. Powstały w ten sposób popiół wystarczy usunąć z komory pieczenia za pomocą wilgotnej ściereczki.

3. Trzecią funkcją, jakiej możecie szukać w piekarnikach idealnych, czyli takich, które same się czyszczą, jest usuwanie zabrudzeń za pomocą pary. Takie właściwości mają najczęściej produkty wyposażone w zintegrowany pojemniczek na wodę jak np. piekarnik kompaktowy 3w1 Solgaz SP-34. Urządzenie posiada specjalny program do czyszczenia parą, który z łatwością usunie powstałe zabrudzenia podczas jego użytkowania. Para dociera to wszystkich trudno dostępnych miejsc, rozpuszcza tłuszcz, który nagromadził się wewnątrz piekarnika i ułatwia jego usunięcie.

Jak widzicie opcji na czysty piekarnik, jest kilka. Są urządzenia, które poradzą sobie z tym za nas, ale też niezawodne domowe sposoby.

Wykorzystanie tabletki do zmywarki do wyczyszczenia piekarnika brzmi w pierwszej chwili, jak #lifehack z kosmosu. Jednak fakt jest taki, że to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się trudnych zabrudzeń, a zaschnięty brud znika bez większego wysiłku. Po przeprowadzonym procesie wystarczy tylko zebrać ze ścian piekarnika pozostałe ewentualne zabrudzenia czystym ręcznikiem papierowym lub ściereczką. I gotowe. Czyszczenie piekarnika elektrycznego nie musi być trudne i czasochłonne.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić piekarnik – poznaj porady, które pozwolą Ci umyć nawet bardzo brudny piekarnik

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter