Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji jest co niemiara, w związku z tym – symboli, jakie producenci umieszczają na sprzęcie. Czy potrafimy z nich prawidłowo korzystać i czy znamy możliwości naszych sprzętów, a przede wszystkim czy potrafimy odczytać oznaczenia funkcji piekarnika?

Funkcje w piekarniku – jakie symbole znajdziesz na piekarniku?

Funkcje piekarnika to nie tylko stricte pieczenie. Dziś producenci oferują nam urządzenia o wielu możliwościach. Tradycyjne pieczenie z góry lub z dołu, jako jedyna funkcja piekarnika – już nie przejdzie. Chcemy mieć urządzenia wielozadaniowe, i takie właśnie mamy dziś do dyspozycji.

Funkcja grilla w piekarniku symbol

Często może nam się przydać funkcja grilla w piekarniku. Symbol, jaki zazwyczaj pojawia się przy tym trybie to charakterystyczna, ostro zakończona fala. Warto pamiętać, że grill znajduje się na górze piekarnika, a jego podstawową funkcją pozostaje opiekanie potraw. Jak w praktyce wygląda ta funkcja? Umieszczamy produkt pod źródłem ciepła, dzięki czemu szybko przygotujemy danie  i to bez potrzeby używania tłuszczu, a potrawa będzie miała chrupiąca skórkę.

Co jeszcze znajdziemy w urządzeniach? Funkcja rozmrażania w piekarniku to coraz częściej spotykana opcja. Dzięki temu w szybki sposób możemy rozmrozić mięso, czy cokolwiek innego. I nie chodzi tutaj o ustawienie wysokiej temperatury – wręcz przeciwnie – najczęściej producenci zalecają uruchomić sam wentylator. Co jeszcze znajdziemy w urządzeniach? Funkcję opiekacza, dzięki której przygotujemy wyśmienite zapiekanki, czy warzywa.

Jak wygląda znaczek termoobiegu?

Wymieniając możliwości piekarnika, nie można zapomnieć o termoobiegu. Jest to system cyrkulacji powietrza, który pozwala na równomierne pieczenie. Umieszczona z tyłu dmuchawa współpracuje z grzałkami i rozprowadza ciepłe powietrze w całej komorze. Funkcja termoobiegu w piekarniku umożliwia nam szybsze przygotowywanie potraw. Oczywiście, tradycyjne pieczenie bez termoobiegu też jest możliwe – wówczas ustawiamy grzanie z góry lub/i z dołu.

Jak wygląda ikona termoobiegu? Oznaczenie termoobiegu to symbol przedstawiający wiatrak

Pozostałe symbole na piekarniku

Co jeszcze serwują nam producenci? Na wyposażeniu piekarników możemy się również spotkać z rożnem obrotowym. Takie rozwiązania nie trzeba raczej nikomu specjalnie tłumaczyć. Dzięki niemu w sposób bardzo równomierny zgrillujemy na przykład spory kawałek mięsa – rożen będzie się obracał, a mięso rumienić.

Na rynku możemy też spotkać urządzenia kompaktowe, takie jak piekarnik, mikrofalówka i parowar w jednym. To propozycja dla tych, którzy cenią sobie przestrzeń w kuchni, albo po prostu nie mają jej na tyle, by móc pozwolić sobie za umieszczenie wielu sprzętów. Taką propozycją jest np. piekarnik kompaktowy marki Solgaz. Możemy też spotkać się z tzw. katalizatorem zapachów lub piekarnikiem z dwiema niezależnymi komorami. Dzięki czemu upieczemy „dwie pieczenie na jednym ogniu”, a konkretniej – separator dzielący na pół główną komorę umożliwia pieczenie dwóch zupełnie różnych potraw, np. ciasta i ryb. Zapachy nie przenikają między sobą, a parametry do każdej z komór ustawimy niezależnie.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter