Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji jest co nie miara, w związku z tym – symboli, jakie producenci umieszczają na sprzęcie. Czy potrafimy z nich prawidłowo korzystać i czy znamy możliwości naszych sprzętów?

 

Funkcje w piekarniku – jakie symbole znajdziesz na piekarniku?

Funkcje piekarnika to nie tylko stricte pieczenie. Dziś producenci oferują nam urządzenia o wielu możliwościach. Tradycyjne pieczenie z góry lub z dołu, jako jedyna funkcja piekarnika – już nie przejdzie. Chcemy mieć urządzenia wielozadaniowe, i takie właśnie mamy dziś do dyspozycji. Często może nam się przydać funkcja grilla w piekarniku. Symbol, jaki zazwyczaj pojawia się przy tym trybie to:

Jak w praktyce wygląda ta funkcja? Umieszczamy produkt pod źródłem ciepła, dzięki czemu szybko przygotujemy danie  i to bez potrzeby używania tłuszczu, a potrawa będzie miała chrupiąca skórkę.

Co jeszcze znajdziemy w urządzeniach? Funkcja rozmrażania w piekarniku to coraz częściej spotykana opcja. Dzięki temu w szybki sposób możemy rozmrozić mięso, czy cokolwiek innego. I nie chodzi tutaj o ustawienie wysokiej temperatury – wręcz przeciwnie – najczęściej producenci zalecają uruchomić sam wentylator. Co jeszcze znajdziemy w urządzeniach? Funkcję opiekacza, dzięki której przygotujemy wyśmienite zapiekanki, czy warzywa. Wymieniając możliwości piekarnika, nie można zapomnieć o termoobiegu. Jest to system cyrkulacji powietrza, który pozwala na równomierne pieczenie. Umieszczona z tyłu dmuchawa współpracuje z grzałkami i rozprowadza ciepłe powietrze w całej komorze. Funkcja termoobiegu w piekarniku umożliwia nam szybsze przygotowywanie potraw. Oczywiście, tradycyjne pieczenie bez termoobiegu też jest możliwe – wówczas ustawiamy grzanie z góry lub/i z dołu.

Pozostałe symbole na piekarniku

Co jeszcze serwują nam producenci? Na wyposażeniu piekarników możemy się również spotkać z rożnem obrotowym. Takie rozwiązania nie trzeba raczej nikomu specjalne tłumaczyć. Dzięki niemu w sposób bardzo równomierny zgrillujemy na przykład spory kawałek mięsa – rożen będzie się obracał, a mięso rumienić.

Na rynku możemy też spotkać urządzenia kompaktowe, takie jak piekarnik, mikrofalówka i parowar w jednym. To propozycja dla tych, którzy cenią sobie przestrzeń w kuchni, albo po prostu nie mają jej na tyle, by móc pozwolić sobie za umieszczenie wielu sprzętów. Taką propozycją jest np. piekarnik kompaktowy marki Solgaz. Możemy też spotkać się z tzw. katalizatorem zapachów lub piekarnikiem z dwiema niezależnymi komorami. Dzięki czemu upieczemy „dwie pieczenie na jednym ogniu”, a konkretniej – separator dzielący na pół główną komorę umożliwia pieczenie dwóch zupełnie różnych potraw, np. ciasta i ryb. Zapachy nie przenikają między sobą, a parametry do każdej z komór ustawimy niezależnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proponowane artykuły

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – Jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ

SERWIS

515 020 434

Infolinia

515 020 420