Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady działania są znaczące, choć wizualnie są podobne. Przyjrzyjmy się więc dokładnie obu rodzajom.

Czym się różni płyta ceramiczna od indukcyjnej?

Zasada działania płyt ceramicznych jest dosyć prosta. Pod ceramiką kryją się spiralne grzałki wyznaczające pola grzejne, które generują energię i przenoszą ją do naczynia. Nie ma tutaj konieczności korzystania ze specjalnych garnków, a pola grzejne są ściśle wyznaczone na płycie. Ceramiczna płyta grzewcza zapoczątkowała nowy design wśród sprzętów AGD.

Zupełnie inaczej działa płyta indukcyjna. Tutaj mamy do czynienia z polem elektromagnetycznym, a nie z grzałkami, a więc technologia nagrzewania jest różna. Indukcja przetwarza energię w ciepło, ale nie na całą płytę, lecz na dno naczynia. Na skutek indukowania prądów wirowych naczynie bardzo szybko się nagrzewa do maksymalnej temperatury. To dość skomplikowany mechanizm, ponieważ pod powierzchnią ceramiki kryją się cewki generujące szybkozmienne pole elektromagnetyczne.

Na pierwszy rzut oka obie płyty wyglądają bardzo podobnie. Mają gładką powierzchnię ceramiki i wyznaczone pola. W indukcjach możemy jednak spotkać modele, które oferują większą powierzchnie do gotowania – nie mają wyznaczonych okrągłych pól – płyta nagrzeje garnek, który postawimy w dowolnym miejscu ceramiki. Należy pamiętać, że indukcja wymaga użycia specjalnych garnków – na tradycyjnej ceramicznej możemy korzystać z dowolnych naczyń.

Indukcyjna płyta grzewcza ma przewagę w kwestii emisji ciepła – nagrzewa się jedynie sam garnek, a kiedy go zdejmiemy, płyta od razu zacznie się wychładzać. W wersji ceramicznej – pole grzeje się cały czas, a po jego wyłączeniu, musi upłynąć kilka minut, by miejsce ostygło.

Bezpieczeństwo

Oba warianty zasługują jednak na miano bezpiecznych. Standardem jest dziś zastosowanie w urządzeniu czujnika, który nie uruchomi grzania płyty (ceramicznej) jeśli nie znajduje się na nim naczynie. Mamy również możliwość korzystania z funkcji timera, czyli ustawiamy konkretny czas pracy płyty, a po jego upłynięciu urządzenie się wyłączy.

Zużycie energii

A jakie jest zużycie prądu. Płyta ceramiczna a indukcyjna mają te różnice i w tym temacie. Czasy, kiedy zakup płyty indukcyjnej znacznie przewyższał alternatywę gazową już minęły. Dziś płyta sama w sobie droga nie jest, a wręcz przeciwnie – jest to jedno z tańszych rozwiązań. I mimo dużej mocy urządzenia, możemy liczyć na sporą energooszczędność. Płyta nagrzewa się bardzo szybko. Osiągają one dużą sprawność, dzięki czemu zużywają mniej energii.

Kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną – opinie

Płyta ceramiczna jest dziś nieodłącznym elementem płyt kuchennych – doceniliśmy gładką i estetyczną powierzchnię i nie chcemy już komplikować sobie czyszczenia urządzenia. Płyty elektrycznej starszego typu odeszły dziś do lamusa. W nowoczesnych kuchniach oczekujemy dziś estetycznych rozwiązań i płyta ceramiczna z pewnością się do nich zalicza. Nie tylko walory estetyczne zasługują na uwagę, ale i kwestia czyszczenia – gładką taflę zdecydowanie łatwiej utrzymamy w czystości.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter