Piekarnik z funkcją samoczyszczenia – jak działa?

Każdy, kto korzysta z piekarnika wie, że utrzymanie go w czystości jest dość uciążliwe. Trudno dostępne miejsca, a na nich tłuszcz i przypalenia skutecznie komplikują życie. Producenci AGD znaleźli na tę bolączkę sposób, oferując piekarnik z funkcją samooczyszczenia. Na czym polega to udogodnienie i jak działa piekarnik samoczyszczący? Sprawdźmy!

Samoczyszczenie piekarnika – co musisz wiedzieć?

Piekarnik z funkcją samooczyszczenia to urządzenie, które z pewnością ułatwi nam codzienne życie. Mając na uwadze wszechobecny tłuszcz i osady w kuchni, wydawać by się mogło, że to rozwiązanie spadło niczym z nieba. Samoczyszczenie piekarnika funkcja, z którą coraz częściej się spotkamy, wybierając sprzęt. Mamy do wyboru 3 zasadnicze rodzaje owej dogodności – czyszczenie pyrolityczne, katalityczne i parowe. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Piekarnik – czyszczenie parowe. Jak działa czyszczenie parowe piekarnika? 

Jest to najprostsza i najbezpieczniejsza metoda, by usunąć wszelkie zabrudzenia wewnątrz komory. Parowe czyszczenie piekarnika nie wyręczy nas całkowicie z konieczności wyczyszczenia urządzenia, ale z całą pewnością w znacznym stopniu je ułatwi. Piekarniki z tą funkcją posiadają zwykle zbiornik na wodę. Napełniamy go i uruchamiamy odpowiednią funkcję. Pod wpływem pary wszelkie zabrudzenia i przypalenia zwyczajnie miękną. Dzięki czemu usunięcie ich z komory jest już tylko drobnostką. Nie musimy skrobać i używać specjalnych detergentów, by wyszorować piekarnik, ponieważ nasiąknięte parą zabrudzenia dużo łatwiej odchodzą od powierzchni. Wytarcie ich szmatką ostatecznie rozwiąże temat.

Piekarnik – czyszczenie katalityczne. Jak działa czyszczenie katalityczne piekarnika? 

Inną, bardziej zaawansowaną metoda jest katalityczne czyszczenie piekarnika. Tutaj mamy już do czynienia ze specjalnymi wkładami pokrytymi emalią katalityczną. Co to daje? Powierzchnia tych wkładów zawiera tzw. mikropory, które mają za zadanie wyłapać tłuszcz i inne zabrudzenia, jakie powstają podczas pieczenia. Ogranicza to osadzanie się zanieczyszczeń na ściankach piekarnika. Czyszczenie katalityczne piekarnika to uruchomienie specjalnej funkcji, która nagrzewa wnętrze do temperatury ok. 200 stopni Celsjusza, co w efekcie prowadzi do tzw. dopalania katalitycznego, czyli spalania resztek tłuszczów i osadów. Dzięki temu szorowanie wnętrza sprzętu nie jest już niezbędne. Wkłady możemy wyjąć i umyć – spopielone zanieczyszczenia usuniemy już w bardzo prosty sposób. Panele katalityczne, jak niemal wszystko, nie są jednak wieczne. Zaleca się, by co 2-3 lata je wymieniać. Dobrą informacją jest też fakt, że można je myć w zmywarce. Dlatego piekarnik do zabudowy z funkcją samoczyszczenia jest świetnym rozwiązaniem jeśli nie chcesz co chwilę szorować swojego piekarnika.

Jak działa czyszczenie piekarnika pyrolityczne?

Pyrolityczne czyszczenie piekarnika to najbardziej zaawansowana technologicznie forma samooczyszczenia. Jest ona nieco zbliżona do katalizy, a przy tym bardzo prosta. Na czym polega? Funkcja pyrolizy to specjalny program, którego zadaniem jest nagrzanie komory do bardzo wysokiej temperatury ok. 500 stopni. Dzięki temu wszystkie zabrudzenia i uporczywe przypalenia zamieniają się w popiół. To bardzo efektywna funkcja, dla której usunięcie brudu z najmniejszych zakamarków nie jest problemem. Wysoka temperatura nie tylko skutecznie wypala zanieczyszczenia, ale i usuwa bakterie. Po skończonym cyklu wystarczy zmieść popiół i go wyrzucić. Czy takie rozwiązanie jest ekonomiczne w eksploatacji. Owszem. Nie należy się martwić, że przy tak dużej temperaturze urządzenie za chwile się zepsuje. Te wyposażone w pyrolizę mają bowiem zastosowane specjalne termostaty, więc nie ma obaw o uszkodzenie podzespołów. Pamiętajmy również, ze z funkcji czyszczenia pyrolitycznego nie będziemy korzystać nader często, gdyż zwykle nie ma takiej potrzeby. W związku z tym, nie musimy się martwić o wysokie rachunki, mimo że sam cykl trwa ok.2-3 godzin.

Czyszczenie piekarnika katalityczne, parowe czy pyrolityczne? Jakie jest najlepsze?

Przedstawiliśmy trzy zasadnicze funkcje piekarników, które zdecydowanie ułatwią utrzymanie ich w czystości. Które z nich jest najlepsze? Trudno o jednoznaczne stanowisko. Sprzęty między sobą nie różnią się tylko tą jedną funkcją, ale i innymi możliwościami Odpowiedzmy więc sobie, na czym nam najbardziej zależy. Czyszczenie parowe piekarnika wydawać by się mogło najbardziej ekonomiczne, najmniej skomplikowane technologicznie oraz niemal bezinwazyjne. Nie mniej – żeby cieszyć się czystym wnętrzem, musimy ręcznie je domyć. Czyszczenie piekarnik pyrolityczne, to już wyższa technologia, która w zasadzie angażuje nasz udział w niewielkim stopniu. Funkcja ta daje się też zauważyć w cenie, jaką musimy zapłacić za urządzenie. Trzecie rozwiązanie – czyszczenie katalityczne piekarnika co prawda nie tak zaawansowane technologicznie, jednak nie mniej skuteczna od pyrolizy. Z tą różnicą, że specjalne wkłady podlegają eksploatacji i raz na jakiś czas musimy je wymienić. Które rozwiązanie wybieracie?

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter