Piekarnik z pyrolizą – wszystko, co musisz o nim wiedzieć przed zakupem

Czyszczenie piekarnika to zmora każdego miłośnika tworzenia smakowitych wypieków. Jeśli nie lubisz długiego szorowania wnętrza sprzętu – sprawdź, jak działa piekarnik z pyrolizą i na czym polega ekologiczne samooczyszczanie urządzenia.

Co to jest pyroliza i do czego służy?

Ręczne czyszczenie piekarnika kojarzy się z długimi i żmudnymi godzinami szorowania przy użyciu silnych detergentów. To czasochłonne i niejednokrotnie ciężkie fizycznie zadanie nie zawsze kończy się upragnionym sukcesem. Producenci sprzętów AGD wyszli naprzeciw potrzebom konsumentów, produkując urządzenia, które nie wymagają niemal żadnego wysiłku podczas procesu czyszczenia piekarnika. Choć brzmi to niewiarygodnie – piekarnik samoczyszczący dostępny jest na wyciągnięcie ręki.

Najważniejszą funkcjonalność piekarnika samoczyszczącego stanowi pyroliza – co to jest i czym się charakteryzuje?

Pyroliza to nowoczesna technologia, która pozwala na niezwykle dokładne wyczyszczenie wnętrza piekarnika. Urządzenie nagrzewa się wówczas do temperatury ok. 500oC, co umożliwia zmienienie zabrudzeń i resztek jedzenia w popiół. Jedyne, co musisz zrobić po zakończeniu pyrolizy, to przetrzeć wnętrze urządzenia suchą szmatką. I już!

Jak włączyć czyszczenie pyrolityczne?

Aby włączyć pyrolityczne czyszczenie piekarnika, należy ustawić odpowiedni program – reszta odbywa się automatycznie. Piekarniki tego typu posiadają drzwi wyposażone w blokadę bezpieczeństwa, co chroni użytkowników przed przypadkowym otwarciem. Otwierają się one dopiero wówczas, gdy  temperatura w środku spadnie do bezpiecznego poziomu.

Pyroliza w piekarniku to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią swój czas i wygodę – proces odbywa się automatycznie i nie wymaga wysiłku użytkownika. Doskonale oczyszcza z każdego rodzaju zabrudzeń, nawet w miejscach trudno dostępnych. Pozwala pozbyć się uporczywego i nieprzyjemnego zapachu. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom eliminuje ryzyko poparzenia, uniemożliwiając otwarcie drzwiczek.

Czyszczenie pyrolityczne a katalityczne – co wybrać?

Piekarnik z pyrolizą to nie jedyne urządzenie tego typu z funkcją samoczyszczenia. Na rynku dostępna jest także druga opcja w postaci piekarników z katalizą. Proces ten, podobnie jak pyroliza, wypala zabrudzenia, które nagromadziły się we wnętrzu urządzenia.

Zasadniczą różnicą między katalizą a pyrolizą jest temperatura, w jakiej następuje wypalanie. Proces katalizy działa cały czas, lecz w niższej temperaturze. Pobiera mniej energii i nie wymaga aktywowania poprzez włączenie odpowiedniego programu. Powstaje zatem pytanie – jakie czyszczenie piekarnika wybrać: pyrolityczne czy katalityczne?

Wysoka temperatura procesu sprawia, że zdecydowanie efektywniejsza jest pyroliza. Co prawda czas trwania czyszczenia wynosi dwie godziny, ale jest ono dokładniejsze i wydajniejsze. W procesie pyrolizy spalane są nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, dzięki temu oczyszczanie może odbywać się tylko raz w miesiącu.

Pyroliza czy kataliza – koszty

Gdy porównamy czyszczenie pyrolityczne i katalityczne, może wydawać się, że pyroliza generuje wyższe koszty eksploatacyjne wskutek większego poboru energii elektrycznej. Nie należy jednak zapominać, że wkłady katalityczne należy okresowo wymieniać, co zwiększa koszty użytkowania. Ponadto proces pyrolizy wykonywać należy znacznie rzadziej, gdyż jest bardziej efektywny i dokładny. W zestawieniu pyroliza a kataliza to właśnie pyroliza wypada lepiej.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Sprawdź nasze sposoby.

Piekarnik z pyrolizą – wszystko, co musisz wiedzieć przed skorzystaniem z funkcji samoczyszczenia

Zanim zaczniesz korzystać z pyrolizy, zapoznaj się z prawidłowym sposobem obsługi tej funkcji. Nieprawidłowe korzystanie z urządzenia nie tylko obniża efektywność działania, ale także może uszkodzić sprzęt. Poświęć chwilę i dowiedz się, czego unikać przy pyrolizie.

Przed włączeniem opcji czyszczenia usuń większe, widoczne części jedzenia – inaczej mogą się przypalać i wydzielać dym o nieprzyjemnym zapachu. Pamiętaj o usunięciu kwaśnych resztek, np. keczupu i sosów oraz musztardy, które przez swój odczyn mogą odbarwić zabrudzoną powierzchnię na biało.

Zanim zdecydujesz się na zakup tego rodzaju piekarnika, dokładnie przemyśl jego ulokowanie. Wysoka temperatura działania podczas pyrolizy może przyczynić się do nieprawidłowego działania innego, sąsiadującego z piekarnikiem sprzętu. Jeśli zależy Ci na ustawieniu urządzenia w słupku nieopodal lodówki, oddziel oba sprzęty, chociażby wąską szafką cargo.

Sąsiedztwo ma znaczenie, czyli piekarnik z pyrolizą w zabudowie

Jeśli decydujesz się na piekarnik do zabudowy z pyrolizą, musisz pamiętać o kilku niezwykle ważnych kwestiach. Najważniejszym zadaniem jest odpowiednie rozplanowanie kuchni, czyli właściwe rozmieszczenie umeblowania i pozostałego sprzętu AGD.

Główną funkcjonalnością piekarnika pyrolitycznego jest oczywiście proces czyszczenia w bardzo wysokiej temperaturze. Nie można więc umieszczać go w bliskim sąsiedztwie z lodówką – istnieje bowiem ryzyko zaburzenia jej prawidłowego działania, wzrostu kosztów chłodzenia, a nawet uszkodzenia sprzętu.

W myśl poprzedniej części artykułu – najlepiej, aby piekarnik z pyrolizą nie znajdował się bezpośrednio obok innych sprzętów kuchennych (np. zmywarki), które mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli nad piekarnikiem umieszczona została płyta grzewcza, pamiętaj, aby podczas procesu pyrolizy nie włączać palników gazowych i elektrycznych. Dzięki temu ochronisz płytę przed przegrzaniem.

Przeczytaj również: Piekarnik z funkcją samoczyszczenia – jak działa?

Jaki piekarnik samoczyszczący kupić?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup piekarnika pyrolitycznego, nadszedł czas na wybór odpowiedniego modelu. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń tego typu posiadających różne parametry i funkcjonalności. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru sprawdź więc szczegółową charakterystykę sprzętu – zarówno pod kątem pyrolizy, jak i parametrów technicznych.

Zwróć uwagę na to, jak należy przygotować piekarnik do procesu czyszczenia. W przypadku pewnych modeli urządzeń wymagane jest wyciągnięcie wkładów, drabinek czy prowadnic. Zadanie ułatwi Ci sprzęt, którego nie trzeba rozmontowywać. Sprawdź także, jakie prowadnice posiada dany model piekarnika – pamiętaj, że np. prowadnice teleskopowe ułatwią Ci wyjmowanie potraw z wnętrza urządzenia.

Ważne, aby wybrany model piekarnika z pyrolizą posiadał katalizator zapachu, czyli możliwość usuwania dymu, który wydziela się podczas spalania zanieczyszczeń. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego zapachu, który wydostałby się z wnętrza po otwarciu drzwiczek. To ważny aspekt, bowiem woń spalenizny może utrzymywać się nawet kilka dni, stanowiąc dyskomfort dla mieszkańców.

Jeśli urządzasz kuchnię od podstaw, zastanów się nad układem umeblowania i miejscem zamontowania sprzętu. Do wyboru masz sprzęt wolnostojący i ten do zabudowy – ten drugi umożliwia instalację w najwygodniejszym do pieczenia miejscu. Modele wolnostojące dają szerokie pole do popisu w kwestii organizacji przestrzeni. Nie zapomnij, aby sprawdzić także wymiary urządzenia – szerokość, głębokość i wysokość, a także jego pojemność.

Czyszczenie pyrolityczne to nie jedyna funkcjonalność, którą posiadają piekarniki. Zwróć więc uwagę na model, który spełni Twoje oczekiwania także podczas codziennego użytku. Funkcja grilla, termoobiegu, możliwość rozmrażania potraw czy utrzymanie temperatury to kwestie, które ułatwiają przygotowanie rozmaitych potraw. Sprawdź, czy urządzenie pozwala zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, np. dzięki systemowi chłodzenia drzwiczek.

Sprawdź ekologiczny piekarnik z pyrolizą od Solgazu: https://solgaz.eu/produkt/eko-piekarnik-sp-67p/

Piekarnik samoczyszczący to nie tylko gadżet Pyroliza – czy warto?

Wiesz już, jak wysoce skuteczna jest pyroliza. Czy warto zdecydować się na piekarnik z tą funkcjonalnością? Oczywiście – to nie tylko oszczędność czasu i energii, to także bezpieczna i ekologiczna możliwość utrzymania porządku bez konieczności wykorzystania dodatkowych środków czystości.

Piekarnik z funkcją pyrolizy czyści niezwykle dokładnie, usuwając nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Jedyne, co musisz zrobić, to usunąć pył powstały w wyniku spalania. W tym celu wykorzystaj czystą szmatkę – i gotowe! Jeśli nie lubisz spędzać długich godzin na sprzątaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń – sprzęt tego typu będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Sprawdź nasz nowoczesny i ekologiczny piekarnik z pyrolizą dostępny tutaj.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić piekarnik – Jak umyć brudny piekarnik?

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter