Jeszcze do niedawna zakup zlewozmywaka do kuchni nie zajmował klientom zbyt wiele czasu, ani nie przysparzał wątpliwości przy wyborze. Powód? Wybór był dość mocno ograniczony, czego nie można powiedzieć o dzisiejszej ofercie na rynku. Dylematów pojawia się sporo, bo i wybór jest naprawdę imponujący. Jaki zlewozmywak wybrać?
Rodzaje zlewów kuchennych
Jednym z głównych różnic wśród zlewozmywaków jest ilość posiadanych komór. Zlew dwukomorowy, zlew jednokomorowy, materiał, z jakiego został wykonany czy kształt – wszystko zależy od naszych preferencji, potrzeb i możliwości. Dziś zlew może stanowić niebanalny element kuchni, który połączony z odpowiednią baterią, razem stworzy imponującą całość. Stojąc przed wyborem zlewu, zastanówmy się nad naszymi preferencjami i potrzebami. Weźmy pod uwagę ilość domowników, częstotliwość gotowania czy posiadanie zmywarki – wszystko to powinno mieć pływ na wybór zlewu, który przede wszystkim ma być praktyczny.
Zlew jednokomorowy – wady i zalety
Wybór zlewozmywaka to nie tylko jego wygląd i materiał, z jakiego jest wykonany – to przede wszystkim wielkość i funkcjonalność. Zlew jednokomorowy to rozwiązanie dla mniej licznych rodzin oraz tych, którzy korzystają ze zmywarki. Wówczas zlewozmywak jednokomorowy służy do bieżących i codziennych czynności, jak umycie garnka, czy przepłukanie owoców. Warto jednak wygospodarować odrobinę więcej miejsca i wybrać zlewozmywak z ociekaczem, choćby niewielkim. To niezwykle funkcjonalny element, na którym możemy postawić umyte naczynia do osuszenia. Taki ociekacz zajmuje zdecydowanie mniej miejsca jak zewnętrzna suszarka do naczyń.
Zlew dwukomorowy – wady i zalety
Wybór mamy większy niż tylko jedno czy dwukomorowe. Możemy wybrać zlew półtorakomorowy, a nawet dwuipółkomorowe. Jeśli mamy liczna rodzinę, dużo gotujemy, a przy tym mamy dużo miejsca w kuchni – warto zdecydować się na duży zlewozmywak. Dwukomorowy zlew wraz z ociekaczem sprosta codziennej pracy w kuchni, zwłaszcza, kiedy myjemy naczynia ręcznie. Zlew półtorakomorowy to dobre rozwiązanie do mycia sztućców czy opłukiwania warzyw czy owoców.