Kuchnia dwurzędowa – O co chodzi w tej aranżacji?

Kuchnia równoległa to bardzo popularny układ w naszych domach. Najczęściej wymuszony przez wielkość i rozkład pomieszczenia. Jak powinna wyglądać zabudowa meblowa w takiej kuchni oraz na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu? Podpowiadamy!

Jak wygląda kuchnia w układzie równoległym?

Zabudowa meblowa kuchni dwurzędowej opiera się na dwóch równoległych ścianach. Na taki układ kuchni decydujemy się najczęściej wtedy, kiedy mam do czynienia z wąskim i długim pomieszczeniem. Ważne jest, aby między ścianami zachować odpowiedni odstęp, minimum 120cm – pozwoli on na swobodną pracę. Taki układ optycznie powiększy i wydłuży nam przestrzeń.

Kuchnia dwurzędowa – wady i zalety

Kuchnia w układzie równoległym nie będzie idealnym rozwiązaniem dla wspólnego gotowania. Takie rozmieszczenie pozwala na komfortową pracę raczej jednej osobie. Nie mniej, najczęściej bywa tak, że wiodący w domu kucharz jest jeden, co w efekcie sprawia, że na układ równoległy w kuchni chętnie się decydujemy. Dwie ściany z zabudową sprawiają i optymalny między nimi odstęp sprawiają, że poruszanie się w takiej kuchni jest bardzo ergonomiczne i wygodne.

Wyposażenie i umeblowanie kuchni dwurzędowej

Niezależnie od układu kuchni – każda z nich musi zawierać podstawowe elementy wyposażenia i zostać zaprojektowana zgodnie z zasadami ciągu technologicznego Wszystko po to, aby pracę w niej sobie ułatwić, a nie niepotrzebnie skomplikować. Można przyjąć, że na obu ścianach pojawi się pełna zabudowa meblowa wraz ze sprzętem AGD, natomiast ci, którzy nie chcą aż tak przytłoczyć kuchni decydują się na wyspę, jako główny element drugiego rzędu. Wyspa z wbudowaną płytą gazową oraz szufladami i szafkami to niewątpliwie ciekawy design i praktyczne rozwiązanie. Wyspa może tez służyć, jako stricte strefa robocza – montujemy na niej zlew i blat, zaś w drugim rzędzie płytę. Wedle uznania.

Ścianę warto maksymalnie zagospodarować szafkami i półkami – to w tej części będziemy przechowywać i przygotowywać potrawy. Warto również zadbać o optymalny blat roboczy. Natomiast wcześniej już wspomniana wyspa spełni się, jako strefa gotowania, czyli serce każdej kuchni.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter