Urządzenia AGD w kuchni – Funkcjonalne ustawienie sprzętu w kuchni

Urządzając kuchnię, musimy dokładnie przemyśleć, jak funkcjonalnie rozmieścić niezbędne w niej urządzenia. Nie zawsze możemy kierować się tylko względami estetycznymi i naszymi upodobaniami. Część sprzętów ma swoje określone wytyczne w kwestii montażu i należy tego przestrzegać. Jak odpowiednio rozmieścić urządzenia AGD w kuchni? Ustawienie sprzętu w kuchni musi być przemyślane. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak zaplanować układ sprzętów w kuchni?

Najczęściej rozmieszczenie mebli wraz ze sprzętem zależy od wielkości pomieszczenia. Powierzchnia generuje nam możliwości i możliwe odległości w kuchni Często bywa tak, że nie ma ich zbyt wiele i ze wszystkich opcji zostaje nam układ jednorzędowy. Zwykle decydujemy się jednak na układ w kształcie litery L. Kilkunastometrowa kuchnia daje nam już pole do popisu, by w sposób optymalny zaaranżować pomieszczenie. Również układ z wyspą jest popularnym rozwiązaniem, gdzie na środku kuchni możemy zamontować szafkę z płytą i operować na niej z każdej strony. Można też zastosować układ w kształcie litery G. Takie rozwiązanie wymaga sporej przestrzeni i najlepiej sprawdza się w kwadratowym pomieszczeniu. W wąskich pomieszczeniach sprawdzi się np. układ dwurzędowy oraz układ w kształcie litery U – choć ten ostatni z powodzeniem możemy zastosować w większych kuchniach. Podczas urządzania kuchni, często też pada pytanie czy zmywarka może stać obok kuchenki gazowej? Jak najbardziej. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by oba sprzęty umiejscowić obok siebie, ponieważ są one w obudowie meblowej, a ścianki okalające urządzenia pełnią wystarczającą izolację.

Gdzie i jak zaplanować ustawienie płyty gazowej w kuchni?

Kuchnia to serce każdego domu, a sercem kuchni jest płyta, na której powstają rozmaite potrawy. Nic dziwnego więc, że jej odpowiednie rozmieszczenie jest niezwykle ważne. Nie tylko ze względu na funkcjonalność, ergonomię i wygodę, ale i przepisy budowlane, którymi musimy się kierować. Planując rozmieszczenie mebli i sprzętu musimy pamiętać o odległościach między nimi. Często pojawiają się dylematy, jakie odstępy zachować między urządzeniami a szafką, ścianą, czy oknem. Odległość płyty gazowej od ściany bocznej powinna wynosić ok.15cm natomiast odległość płyty gazowej od ściany tylnej – ok. 4cm. Pamiętajmy też, żeby zachować odstęp między dnem płyty a piekarnikiem/szufladą (w zależności, co będzie się znajdowało pod urządzeniem) wynoszący min.1,5cm. Jak sprawa wygląda jeśli chodzi o okno? Tutaj odstęp konkretnie reguluje prawo budowlane, które mówi, że odległość kuchenki gazowej od okna powinna wynosić 0,5m. Kolejną kwestią jest też odległość szafki od kuchenki gazowej – tutaj musimy zachować odstęp ok.70 cm. Nierzadko pojawia się również pytanie, czy zmywarka może stać koło kuchenki gazowej – nie ma w przypadku tego zestawienia żadnych ograniczeń.

Gdzie i jak zaplanować ustawienie płyty indukcyjnej w kuchni?

Czy podobne odległości mają się też w zestawieniu z płytą indukcyjną? Owszem, warto trzymać się poniższych zaleceń:

  1. przynajmniej 20 mm od innych urządzeń do zabudowy znajdujących się pod płytą;
  2. minimum 40 mm od tylnej ściany oraz każdej powierzchni prostopadłej do płaszczyzny płyty nad blatem;
  3. co najmniej 5 mm z przodu płyty.

Wszystkie te odległości mają znaczny wpływ na poprawne funkcjonowanie urządzenia oraz prawidłowej wentylacji.

Czy płyta indukcyjna obok zlewu będzie dobrym rozwiązaniem aranżacyjnym i funkcjonalnym? Przy takim położeniu również nie ma żadnych barier, tak samo brzmi odpowiedź na pytanie czy płyta indukcyjna obok lodówki się sprawdzi. Mamy dziś niemal pełną dowolność w kwestii aranżacji wyposażenia kuchni w sprzęt AGD. Urządzenia do zabudowy dają w tym zakresie dużą swobodę.

Gdzie i jak zaplanować ustawienie piekarnika?

Wybierając miejsce na piekarnik powinniśmy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Umiejscowienie piekarnika do zabudowy to wbrew pozorom bardzo istotna kwestia. Pamiętajmy, że dostęp do sprzętu powinien być łatwy i wygodny – tak, aby w bezpieczny sposób wyciągnąć z niego gorące dania. Nie jest najlepszym pomysłem stawianie go przy ścianie – wówczas ograniczamy swobodną pracę w kuchni. Czy piekarnik może być obok lodówki? Nic nie stoi na przeszkodzie. Lodówka jest bardzo dobrze zaizolowana i bez obaw możemy ją umiejscowić w sąsiedztwie z piekarnikiem. Piekarnik w zabudowie obok lodówki to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, a jedli zdecydujemy się na montaż słupkowy, czyli umiejscowienie go na wysokości wzroku – zyskamy jeszcze większą wygodę. A co z pozostałymi urządzeniami? Mamy pełną dowolność. Często pada pytanie czy zmywarka może stać obok piekarnika – w takim zestawieniu także nie widzimy żadnych przeciwwskazań. Zmywarka obok piekarnika nie jest złym pomysłem. Wszelkie pytania, czy piekarnik może stać koło lodówki, czy zmywarka obok lodówki jest dobrym pomysłem itd. – mając dziś do wyboru tak wysokiej klasy sprzęty, nie musimy się martwić o takie kombinacje.

Na jakiej wysokości piekarnik?

Dziś coraz częściej decydujemy się na umiejscowienie piekarnika na wysokości wzroku, a niekoniecznie pod płytą. Z uwagi na to, że oferowane przez producentów urządzenia najczęściej występują jako oddzielne do zabudowy sprzęty, z łatwością możemy umiejscowić piekarnik wyżej pomiędzy szafkami i w wygodny sposób z niego korzystać. Wysoka zabudowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To przede wszystkim duży komfort. Czy piekarnik powinien być obok lodówki? Producenci nie zalecają takiego rozwiązania. Piekarnik nie powinien znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki, zwłaszcza jeśli często pieczemy.

Gdzie i jak zaplanować ustawienie okapu?

Choć okap nie jest obowiązkowym wyposażeniem w kuchni, to jednak coraz częściej decydujemy się na jego zakup. Opary i zapachy, jakie są nieodłącznym elementem gotowania nie są przecież pożądane. Wybór okapów przyprawia niemal o zawrót głowy. Podszafkowe, teleskopowe, kominowe, wyspowe. Możliwości jest wiele. Producenci prześcigają się nie tylko w kryteriach technologicznych, ale i wizualnych. Urządzenie może spełniać funkcję wyciągu, jeśli podłączymy je do wentylacji rurą lub pochłaniacza – jeśli ma założone filtry węglowe i nie jest podłączone do wentylacji. Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup okapu – czas na prawidłowy jego montaż. Pierwsze pytanie, jakie się pojawia, to na jakiej wysokości? Okap powinien mieć odpowiedni dystans od kuchenki. I tutaj mamy 2 możliwości. Odległość między okapem a kuchenką elektryczną powinna wynosić ok. 60cm. Inaczej sprawa wygląda, kiedy chcemy ustawić odpowiednią odległość okapu od kuchenki gazowej. W tym wypadku stosujemy odstęp ok.75cm.

Odległość między okapem a kuchenką gazową powinna wynosić ok.75cm – zapewni ona poprawne działanie sprzętu, a także uchroni naszą głowę przed uszkodzeniem.

O czym pamiętać planując rozmieszczenie AGD w kuchni?

Planując rozmieszczenie urządzeń AGD pamiętajmy, że kuchnia posłuży nam pewnie wiele dobrych lat. Warto jest więc postarać o maksymalny komfort w całym pomieszczeniu. Zanim zdecydujemy się na konkretne sprzęty, czy meble – przeanalizujmy całą aranżację wnętrza. W internecie dostępnych jest wiele programów do urządzania wnętrz. Dzięki nim możemy zwizualizować nasze pomysły i ocenić ich słuszność i funkcjonalność. Funkcjonalne rozmieszczenie sprzętu w kuchni ma być tożsame nie tylko z wygodą, ale i przyjemnością pracy. Nie zapominajmy, że to właśnie w kuchni toczy się codziennie życie i to pomieszczenie jest również częstym nie tylko gotowania, ale i rozmów. Urządzając kuchnię, pomyślmy także o pozostałych domownikach, po to, aby również wspólne gotowanie było możliwe. Na szczęście, panujący trend zdrowego odżywania, zwykle wymaga samodzielnego przyrządzania posiłków – zróbmy więc wszystko, aby ta czynność nie była jedynie obowiązkiem, ale i przyjemnością, najlepiej w gronie rodzinnym.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter