Podłączenie płyty indukcyjnej – jak podłączyć płytę indukcyjną krok po kroku?

Płyty indukcyjne od kilku lat nieustannie zyskują na popularności wśród urządzeń AGD. Szybkość gotowania oraz łatwość w utrzymaniu czystości to główne walory sprzętu. Jeśli już staliśmy się posiadaczami płyty indukcyjnej, kolejnym krokiem jest jej podłączenie. Jak bezpiecznie podłączyć płytę indukcyjną?

Zasilanie płyty indukcyjnej. Co musisz wiedzieć przed podłączeniem indukcji?

Zanim zdecydujemy się na zakup płyty indukcyjnej musimy mieć pewność, co do stanu i jakości naszej instalacji elektrycznej. To w jaki sposób będziemy chcieli podłączyć urządzenie warto zaplanować już na etapie kładzenia instalacji elektrycznej w domu. Wówczas możemy dopasować schemat instalacji, tak, aby podłączenie kuchenki indukcyjnej nie stanowiło problemu.

Jaki przewód do płyty indukcyjnej? Płyta indukcyjna – jak podłączyć?

Przewód do płyty indukcyjnej zależy od rodzaju zasilania, jakie użyjemy do urządzenia. Jeśli podłączamy sprzęt do instalacji 230V kabel do płyty indukcyjnej, jaki należy zastosować powinien mieć przekrój 3x4mm2. Natomiast jeśli zdecydujemy się na zasilanie trójfazowe 400V należy użyć przewodu 5×2,5mm2.

Przeczytaj również: Płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa? Która płyta jest najbardziej oszczędna?

Czy płytę indukcyjną można podłączyć pod 230V?

Zdecydowana większość płyt gazowych dostępnych na rynku pozwala na podłączenie jej do sieci jednofazowej, czyli tradycyjnego gniazdka 230V. Należy jednak pamiętać, aby instalacja nie była zbyt obciążona. W takim wypadku zalecamy stworzenie odrębnego przewodu, na którym urządzenie będzie pracowało, jako jedyne. Schemat podłączenia sprzętu do instalacji powinien znajdować się w instrukcji obsługi, dzięki czemu jest szansa, że zainstalujemy płytę prawidłowo. Nie mniej, zaleca się, aby tę pracę zlecić fachowcowi z uprawnieniami. Liczba kabli zależy od tego, jakie zasilenie kuchenki indukcyjnej przewidział producent. Jeśli płyta jest przystosowana do podłączenia do instalacji 230V, będzie wyposażona w 3 kable. Jeśli zaś producent przewidział jej podpięcie również pod zasilanie trójfazowe – z płyty powinno wystawać 5 kabli.

Zabezpieczenie płyty indukcyjnej

Korzystanie z płyt indukcyjnych nie wymaga od użytkowników dodatkowych względów bezpieczeństwa. Kluczową kwestią jest prawidłowe jej podłączenie do odpowiednio przygotowanej instalacji. Podłączenie płyty indukcyjnej do sieci powinna dokonać osoba z uprawnieniami elektrycznymi – wymaga tego większość producentów. Fachowiec po skończonej pracy swoim imieniem i nazwiskiem podpisuje tzw. świadectwo podłączenia, które klient otrzymuje wraz ze sprzętem. Instalator musi podpiąć płytę zgodnie ze schematem znajdującym się w instrukcji. Nie należy używać przedłużaczy, przejściówek, łączników itd., ponieważ mogą być przyczyną pożaru. Przewód przyłączeniowy nie może stykać się z gorącymi i ostrymi elementami płyty. Wszystkie zmiany w instalacji elektrycznej mogą być wprowadzone tylko przez uprawnionego elektryka.

Przeczytaj również: Płyta indukcyjna 230V – odpowiadamy na najczęstsze pytania

Montaż płyty indukcyjnej krok po kroku. Jak zamontować płytę indukcyjną?

Szczegółowa instrukcja montażu i tego jak powinno przebiegać podłączenie indukcji, znajduje się w instrukcji obsługi. Oprócz pracy elektryka, który podłączy sprzęt do sieci, należy przygotować odpowiednio blat, na którym będzie zamontowany. Powinien być zabezpieczony od strony ściany przed wilgocią i zalaniem, płaski i wypoziomowany oraz mieć ok.28-40cm grubości i min. 60cm głębokości. Meble kuchenne i wszystkie ich elementy powinny mieć odporność termiczną do 100 stopni C. Pod obudową płyty należy zachować kilka centymetrów przestrzeni umożliwiającej przepływ powietrza, które zapobiegnie przegrzaniu się powierzchni w okolicach płyty.

Płyta indukcyjna bez siły – najczęstsze błędy podczas podłączenia płyty indukcyjnej

Oprócz zasilania jednofazowego producenci dają możliwość podłączenia do instalacji 3-fazowej. Jak podłączyć płytę indukcyjną siły? Płyta źle podłączona może być powodem pożaru. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż, istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia błędu, a co za tym idzie, zwiększenia ryzyka nieprawidłowego działania płyty. Podłączenie urządzenie przez osobę bez uprawnień elektrycznych skutkuje utratą gwarancji producenta na płytę. Podłączenie urządzenia do zasilania trójfazowego jest bardziej skomplikowane i polega na bezpośrednim podłączeniu do gniazdka siłowego. Należy również pamiętać o uziemieniu. Dlatego podłączenie płyty indukcyjnej i piekarnika do siły powinno zostać przeprowadzone przez fachowca z uprawnieniami.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter