Płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa? Która płyta jest najbardziej oszczędna?

Tytułowe pytanie stawia sobie wielu z nas, stojąc przed wyborem płyty kuchennej. Aby poznać na nie odpowiedź – obiektywną i rzetelną, trzeba się przyjrzeć funkcjonowaniu każdej z nich. Płyta indukcyjna nie będzie miała tego, co posiada płyta gazowa. A płyta ceramiczna również rządzi się swoimi prawami. Płyta indukcyjna czy elektryczna? Która z nich będzie najbardziej oszczędna? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaje płyt grzewczych

Tak, jak już wspomnieliśmy na wstępie, możemy wyróżnić 3 zasadnicze rodzaje płyt kuchennych:

  1. Płyty gazowe,
  2. Płyty ceramiczne,
  3. Płyty indukcyjne

O ile płyta elektryczna i indukcyjna zasilana jest prądem, o tyle, rzecz jasna, gazowa – gazem (sieciowym lub z butli). Trudno pominąć też fakt wyglądu, bo różnice mogą być zasadnicze. Weźmy więc pod lupę każdą z płyt.

Płyta indukcyjna – jak działa, jakie są jej wady i zalety

Indukcja jest dziś najchętniej wybieranym rozwiązaniem. Estetyka, gładka powierzchnia, a przy tym szybkość gotowania – to jej główne zalety.

Jak działa płyta indukcyjna? Wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Czyli przetwarza energię w ciepło, ale nie na samej płycie lecz na dnie garnka. Stąd, by z niej móc korzystać, musimy posiadać specjalne naczynia. Energia elektryczna wykorzystana jest w pełni, tym samym czas gotowania skracany jest do minimum. Kiedy zdejmiemy garnek z płyty – grzanie ustaje.

A jakie są minusy tego urządzenia? Z pewnością musimy się liczyć ze wzmocnioną instalacją, co generuje koszty i tak, jak już wspomnieliśmy, z zakupem odpowiednich garnków.

Płyta elektryczna – jak działa, jakie są jej wady i zalety. Płyta indukcyjna a elektryczna

Działania płyty elektrycznej mocno odbiega od indukcji. Choć oba rozwiązania zasilane są prądem, to jednak w zupełnie innej odsłonie.

Należy wyróżnić dwa rodzaje płyt elektrycznych – ceramiczne i żeliwne. O ile te drugie są już praktycznie w ilościach symbolicznych w naszych domach (i sklepach), o tyle ceramiczne mają się wciąż całkiem dobrze. Dzięki nim komfort gotowania wszedł na wyższy poziom – estetyczna, gładka powierzchnia, żadnych zakamarków.

Grzałki zasilające pola grzewcze ukryte są pod taflą ceramiki. To bardzo wygodne rozwiązanie. Czym różni się płyta indukcyjna od elektrycznej – przede wszystkim czasem, jaki musimy poświęcić na przyrządzenie potraw. Grzałka elektryczna nagrzewa się długo, w zestawieniu z indukcją – różnica jest zasadnicza.

Płyta gazowa – jak działa, jakie są jej wady i zalety

Płyt gazowych nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, bo kto z nas nie gotował kiedykolwiek „na ogniu”? W tym rozwiązaniu żegnamy się z prądem (choć są wyjątki, ale o tym za chwilę), bo do gotowania potrzebny nam jest gaz – ten z sieci lub z butli. To najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, bo gaz wciąż jest najtańszym rodzajem energii. Jest natomiast jeszcze inny wymiar płyt gazowych – z tak zwanymi ukrytymi palnikami. Możliwe? Jasne. O ile tradycyjna kuchenka gazowa kojarzy nam się z wystającymi rusztami i palnikami (i słusznie), o tyle innowacyjny produkt marki Solgaz pokazuje, że można połączyć estetykę indukcji z zasilaniem gazowym. Stąd, jako jedyny producent na świecie, oferuje taki właśnie kompromis.

Katalityczne palniki schowane są pod ceramiką, dzięki czemu nie mamy żadnych wystających rusztów, ani pokręteł – a jedynie gładką i estetyczną powierzchnię. Trudno pominąć tu aspekt ekonomiczny – płyta zasilana jest gazem, a zużywa go nawet do 50% mniej niż tradycyjne kuchenki, dzięki cyklicznej pracy palników.

Gaz vs prąd – jakie są koszty eksploatacji płyty indukcyjnej, elektrycznej i gazowej

Trudno pominąć aspekt finansowy w kontekście eksploatacji, bo zasadnicza jest różnica między gazem a prądem, stąd sytuacja jest dość klarowana.

Stoimy przed wyborem – płyta indukcyjna czy gazowa. Koszty eksploatacji mocno się różnią.

Która płyta zużywa mniej energii – gazowa, indukcyjna czy elektryczna?

Czy płyta indukcyjna jest oszczędna? Jeśli wziąć pod uwagę szybkość gotowania, to indukcja nie ma sobie równych, a wiadomo nie od dziś, że czas to pieniądz. Ceramiczna będzie potrzebowała więcej czasu do zagotowania wody. A gazowa? Indukcja wygrywa także z nią. W przypadku modeli z ukrytymi palnikami, gotujemy bardziej efektywnie – gaz spalany jest w znacznie wyższej temperaturze.

Płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa – co wybrać?

Na sklepowych półkach mamy spory wybór płyt – bo i nasze oczekiwania są różnorodne. Producenci wychodzą więc nam naprzeciw i oferują przeróżne kombinacje. Wszystko po to, abyśmy wybrali taki produkt, który jak najlepiej sprosta naszym wymaganiom. Zarówno indukcja czy gaz z pewnością spełnią swoją rolę – ugotują nam obiad. Natomiast to od nas zależy, czy najbardziej zależy nam na oszczędności, szybkości gotowania, estetyce itd.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter