Płyta indukcyjna 230V – odpowiadamy na najczęstsze pytania

Płyta indukcyjna to doskonałe rozwiązanie do każdej kuchni. Doskonale sprawdzi się nawet wtedy, gdy posiadasz instalację jednofazową. Sprawdź, jakie zalety posiada płyta indukcyjna 230 V i dlaczego warto się na nią zdecydować!

Płyta indukcyjna 230V –  podstawowe parametry, które musisz znać

Płyta indukcyjna to obecnie jedno z najczęściej wybieranych do kuchni urządzeń umożliwiających przygotowanie ciepłych posiłków. Pod swoją powierzchnią posiada cewki, które generują pole magnetyczne o charakterze szybkozmiennym. Do używania indukcji niezbędne są specjalne garnki z dnem przewodzącym pole magnetyczne. Płyty indukcyjne to energooszczędna, szybka, a co najważniejsze – bezpieczna metoda gotowania.

Na rynku sprzętów AGD dostępne są dwa rodzaje płyt – o małej mocy (od 2 do 4 kW) oraz modele z mocą regulowaną. Płyta indukcyjna na 230V może być podłączona do instalacji jednofazowej, z mniejszą mocą przyłączeniową. Czym różni się od płyt na 400V? Przede wszystkim mocą, która jest o połowę mniejsza. To jednak wcale nie oznacza, że płyta pracuje gorzej.

Indukcja na 230 V jest równie komfortowa w użyciu, jak jej mocniejszy odpowiednik. Jest tak samo bezpieczna, sterowana w ten sam sposób i prosta do czyszczenia . Efektywność pracy jest rzeczywiście nieco niższa, lecz nie jest to różnica, która w mocno zauważalny sposób wpływa na użytkowanie. Zagotowanie wody trwa o ok. 12 minuty dłużej niż na płycie 400V.

Płyta indukcyjna 230 V posiada jeden szczególnie ważny atut – ogranicznik mocy, który obniża moc grzewczą wówczas, gdy włączone są inne urządzenia elektryczne. Dzięki temu unikniesz wybicia korków.

Jakie funkcje powinna mieć płyta indukcyjna 230V i jak z niej korzystać?

Płyta indukcyjna z ograniczeniem mocy sprawdzi się w domu każdego miłośnika gotowania, który ceni swój czas. Mimo mniejszej mocy grzewczej w porównaniu do płyty 400V pozwala gotować szybciej. Można zainstalować ją nawet w starszych blokach, z instalacją jednofazową. Najważniejszą funkcją, jaką powinna posiadać płyta, jest regulacja mocy przyłączeniowej. Funkcjonalność ta pozwala samodzielnie ustalić moc, z którą będzie pracować płyta.

Regulacja mocy przyłączeniowej pozwoli Ci wykorzystać potencjał, który posiada płyta indukcyjna 1-fazowa. Jako że do instalacji podłączonych jest kilka urządzeń – o jej obciążenie nie jest trudno. Regulacja mocy pozwoli uniknąć wystrzelenia korków, gdy używasz kilku sprzętów jednocześnie.

Płyta indukcyjna jednofazowa powinna posiadać również inne przydatne funkcjonalności:

  • łączone pola grzewcze, które umożliwiają stworzenie jednej większej przestrzeni do gotowania. Opcja ta sprawdzi się wówczas, gdy posiadasz garnki o niestandardowej wielkości.
  • rozpoznawanie obecności i wielkości garnków, które pozwoli uwolnić ciepło tylko tam, gdzie znajduje się naczynie, przyczyniając się do minimalizacji strat.
  • timer z wyłączaniem automatycznym, który wyłączy sprzęt w ustalonym czasie,
  • dodatkowe zabezpieczenia, które wpływają na poziom bezpieczeństwa sprzętu, np. blokada przed przypadkowym włączeniem.

Czym płyta indukcyjna 230V w bloku różni się od pozostałych?

Większość bloków mieszkalnych posiada instalację jednofazową (230V), niskie zabezpieczenie przedlicznikowe i stosunkowo niską moc przyłączeniową. Podłączenie płyty indukcyjnej 400 V nie jest więc odpowiednim rozwiązaniem. Dlaczego? W momencie pracy kilku urządzeń wymagających do pracy energii elektrycznej może dojść do przeciążenia sieci i wybicia korków. Praca zmywarki, pralki i płyty indukcyjnej w jednym czasie może więc być utrudniona, jeśli nie niemożliwa.

Jeśli zdecydujesz się na płytę indukcyjną 400 V, możesz podłączyć ją na 230 V. Musisz jednak posiadać zabezpieczenie 32A. Jeśli zabezpieczenie będzie niższe, konieczne będzie ograniczenie używanych na raz pól grzewczych, co uniemożliwia wykorzystanie potencjału sprzętu.

Czy w takim wypadku lepsza będzie płyta indukcyjna 400 V czy 230 V? Jeżeli nie planujesz wymiany elektryki – indukcja 230V to dla Ciebie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Zapewni optymalną pracę wszystkich urządzeń elektrycznych w Twoim domu bez ryzyka awarii. Ponadto ogranicznik mocy wyłączy płytę indukcyjną w momencie, gdy sieć osiągnie stan przeciążenia.

Czy mniejsza moc oznacza, że to gorszy sprzęt niż inne płyty?

Niezaprzeczalnie – płyta indukcyjna 400 V działa szybciej i efektywniej niż płyta indukcyjna na 230 V. Czy warto więc decydować się na urządzenie tego typu? Jak najbardziej! Gotowanie jest bowiem tak samo przyjemnie i proste, jak na płycie 400 V. Dodatkowo, jeśli porównać czas gotowania na płycie indukcyjnej 230 V do czasu potrzebnego na przygotowanie potraw na kuchence gazowej i ceramicznej, różnica jest mocno odczuwalna i przemawia na korzyść indukcji.

Jak zamontować i podłączyć płytę indukcyjną 1-fazową? Kuchenka indukcyjna – wymiary

Montaż płyty indukcyjnej to dość prosty proces. Urządzenie należy umieścić na wcześniej przygotowanym otworze w blacie. Najpopularniejszy wymiar płyt indukcyjnych to 590 × 520 × 55 mm (S × G × W). Wówczas wymiar otworu płyty to 560 × 490 × 55 mm (S × G × W). Do grubości płyty należy doliczyć ok. 10 mm miejsca na wentylację. Jeśli przygotowaniem umeblowania zajmuje się specjalista – wystarczy, że podasz mu wymiary płyty indukcyjnej, a on odpowiednio dostosuje wymiar blatu.

O ile montaż płyty nie wymaga specjalistycznych uprawnień, o tyle podłączenia indukcji jednofazowej nie możesz wykonać samodzielnie. Wezwij fachowca z uprawnieniami, który dokładnie sprawdzi okablowanie i bezpieczniki, a następnie podłączy sprzęt do instalacji elektrycznej. Podejmowanie się tego zadania na własną rękę, bez wiedzy i odpowiednich kwalifikacji stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Ponadto możesz utracić cenną gwarancję, która daje Ci możliwość naprawy lub wymiany urządzenia. Nie ryzykuj – poproś o pomoc specjalistę.

Płyta indukcyjna to doskonały wybór dla pasjonatów gotowania

Płyta indukcyjna 230 V w bloku mieszkalnym to rozwiązanie doskonałe dla miłośników gotowania, którzy nie chcą spędzać w kuchni za dużo czasu. Gotowanie na nowoczesnym sprzęcie pozwala całkowicie wykorzystać potencjał urządzenia, nie narażając sieci elektrycznej na przeciążenie. Nawet jeśli mieszkasz w bloku ze starą instalacją elektryczną, nie musisz obawiać się wybicia korków.

Płyta indukcyjna 230 V prezentuje się znakomicie zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Jest elegancka, prosta i minimalistyczna, a przy tym maksymalnie funkcjonalna. Jest także prosta do utrzymania w czystości – jednolita, płaska powierzchnia wymaga jedynie przetarcia szmatką z delikatnym detergentem. Jeśli jesteś miłośnikiem estetycznego, funkcjonalnego sprzętu – zapoznaj się z ofertą marki Solgaz, na stronie solgaz.eu, gdzie znajdziesz ultranowoczesne rozwiązania do każdej kuchni.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter