Pieczenie mięsa to nie czarna magia – poznaj nasze ulubione sposoby!

Pieczenie mięsa to doskonała alternatywa dla smażenia oraz sezonowego grillowania. Przygotowane w ten sposób danie jest nie tylko mniej tłuste, ale też niezwykle apetyczne! Zastanawiasz się, jak upiec mięso, by wydobyć jego najszlachetniejszy smak? Sprawdź nasz poradnik!

Upieczenie mięsa tak, by było soczyste, rozpływało się w ustach i było odpowiednio przyprawione to duże wyzwanie. Jak zrobić mięso z piekarnika? Naukę zacznij od poznania technik, które przydadzą się do poprawnego realizowania dowolnych przepisów. Jakich? Oto garść porad!

Jak upiec mięso w piekarniku, by było soczyste? Soczyste mięso z piekarnika

Pieczenie mięsa w piekarniku może okazać się sporym wyzwaniem. Nieraz zdarza się, że danie wychodzi zbyt suche, przez co jest mniej apetyczne. Twardsze włókna mięsa są także trudniejsze w spożyciu i mogą sprawiać wrażenie gumowatych. Jeżeli masz ten sam problem i zastanawiasz się, jak upiec mięso, żeby było soczyste – koniecznie skorzystaj z naszych porad i poznaj sposoby na udane potrawy mięsne z piekarnika!

Wybierz mięso z wyższą zawartością tłuszczu

Do pieczenia nie warto wybierać chudego mięsa – odpowiednia zawartość tłuszczu gwarantuje soczystość i sprawia, że smak przypraw jest lepiej wyczuwalny. Jeżeli jednak zdecydujesz się na mięso z mniejszą ilością tłuszczu, użyj np. wilgotnego farszu lub owijki słoninowej.

Podsmaż mięso przed pieczeniem

Często stosowanym sposobem jest także wstępne podsmażanie mięsa przed pieczeniem. Ma ono na celu zamknięcie porów, aby pieczenie mięsa nie spowodowało nadmiernej utraty tłuszczu. Tego kroku nie stosuje się w przypadku mięsa obtoczonego miodem lub cukrem, by nie zepsuć jego smaku. Sprawdzoną metodą na uzyskanie soczystej pieczeni jest również marynowanie, o którym przeczytasz więcej w dalszej części tekstu.

Pamiętaj, ze niezależnie od zastosowanych metod na efekt wpływ ma przede wszystkim jakość mięsa. Zadbaj o to, by było świeże. Warto wybierać produkty pochodzące od regionalnych dostawców – wtedy będziesz mieć pewność co do ich wartości odżywczych.

Jak zamarynować mięso do pieczenia? Przygotowanie mięsa do pieczenia

Marynata to sposób na nie tylko soczyste danie mięsne, ale też polepszenie jego walorów smakowych. Przy pomocy odpowiednio skomponowanej zalewy możesz podkreślić wytrawny smak lub nawet całkowicie go zmienić. Zastanawiasz się, jak zamarynować mięso do pieczenia? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Masz do dyspozycji wiele rodzajów marynat, które odpowiadają za wyeksponowanie różnych walorów smakowych. Zastanów się najpierw, jakiego efektu oczekujesz – wolisz mięso słone, kwaśne, na ostro, a może nawet na słodko? Od Twoich preferencji zależy dobór przypraw niezbędnych do wykonania zalewy.

Jeżeli najbardziej lubisz smak słony, postaw na sos sojowy. Cenisz kwaskowatość? W uzyskaniu tego efektu pomogą Ci cytrusy bądź ocet. Wolisz potrawę na ostro? Dodaj czosnek, imbir i oczywiście pikantne odmiany papryki. Jeśli zaś chcesz spróbować delikatnego mięsa na słodko, skorzystaj z miodu i owoców.

Ile marynaty przygotować i jak długo marynować mięso?

Marynatę należy przygotować w ilości wystarczającej do pokrycia lub zalania wszystkich porcji. Poza przyprawami zalewa powinna zawierać także płynne składniki, takie jak wybrany rodzaj oleju, octu, sosu sojowego lub wina. Podczas łączenia składników sprawdzaj smak marynaty i na bieżąco upewniaj się co do właściwych proporcji – jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy nie korzystasz z przepisu lub traktujesz go jako luźną inspirację.

Przyjmuje się, że mięso powinno stać w zalewie od kilku do 48 godzin – czas uzależniony jest w tym przypadku od wielkości kawałków. Mięso przechowuj w worku strunowym, pod przykrywką lub płachtą aluminiową. Przed wstawieniem do piekarnika odłów je z marynaty. Jej resztki mogą Ci posłużyć jako baza do sosu.

Jak długo i w ilu stopniach piec mięso w piekarniku?

Pieczenie mięsa to proces, który wygląda zupełnie inaczej dla różnych jego rodzajów. Jeżeli zatem po raz pierwszy masz do czynienia z danego typu potrawą, sprawdź, w jaki sposób prawidłowo ją przyrządzić. W innym wypadku danie może być zbyt suche lub – wręcz przeciwnie – częściowo niedopieczone.

Standardowo mięso piecze się w temperaturze 180°C. W przypadku części kurczaka zalecany czas pieczenia wynosi kolejno:

  • tuszka – ok. 1,5 godziny,
  • udka – 50 minut,
  • skrzydełka i pierś – 30 minut .

Dla wieprzowiny w zależności od rozmiaru kawałków ten czas wynosi 60–90 minut. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana dla kaczki i gęsi. Kaczkę należy początkowo przez pół godziny piec w temperaturze 230°C, a następnie przez 2 godziny w standardowych 180°C. Z kolei gęś ze względu na swoje gabaryty powinna spędzić w piekarniku nawet 4–5 godzin.

Co jeszcze ma znaczenie przy pieczeniu mięsa? Pieczenie mięsa w piekarniku elektrycznym

Jak jeszcze możesz wpłynąć na jakość mięsnej pieczeni? Najlepszym sposobem jest pieczenie mięsa w piekarniku z termoobiegiem, który gwarantuje równomierne opiekanie ze wszystkich stron.

W przypadku urządzenia pozbawionego tej funkcji zaleca się pieczenie mięsa w niskiej temperaturze, mięso długo pieczone w niskiej temperaturze nie będzie przesuszone. Niektóre dania najlepiej przygotowywać przy pomocy innych funkcji piekarnika, takich jak np. grillowanie. Taką informację zwykle znajdziesz w przepisie.

Pieczenie mięsa w rękawie

Smak potrawy determinują także akcesoria, które wykorzystasz do pieczenia. Aby zachować soczystość mięsa, możesz opiekać je w brytfance z pokrywką lub specjalnym rękawie do pieczenia mięsa. Jeżeli nie chcesz przykrywać mięsa, zastosuj inne metody zabezpieczania naczynia – np. posmarowanie wnętrza tłuszczem lub wyłożenie blachy papierem do pieczenia.

Pieczenie mięsa to nie czarna magia!

Świeża, soczysta pieczeń to danie, które doskonale sprawdzi się na każdą okazję – na co dzień możesz w ten sposób przygotowywać kurczaka, zaś od święta karkówkę, kaczkę czy gęś. Pomogą Ci w tym nasze porady, choć pamiętaj, że najważniejsze jest dokładne wykonanie przepisu ze sprawdzonego źródła.

Aby przygotować pyszne mięso pieczone, potrzebujesz jednak nie tylko klarownej instrukcji oraz jakościowych produktów spożywczych, ale przede wszystkim funkcjonalnego piekarnika. Jeżeli chcesz wyposażyć swoją kuchnię w nowe urządzenie spełniające najwyższe standardy, koniecznie zajrzyj do naszej oferty.

W sklepie znajdziesz zarówno różnego rodzaju piekarniki, jak i płyty gazowe, okapy i inne akcesoria niezbędne podczas wielu kulinarnych przygód. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy i dobierz urządzenia, które poprawią Twój komfort na co dzień! PRZEJDŹ DO SKLEPU

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter