Jak wyczyścić okap kuchenny z tłuszczu?

Trudno wyobrazić sobie gotowanie w kuchni bez skutków ubocznych – tłuszczu, jaki osiada na meblach. Aby temu zapobiec – montujemy okap, który absorbuje powstałe zapachy i parę. Okap, który w zależności od wyboru może działać jako pochłaniacz lub wyciąg zbiera pracuje więc na najwyższych obrotach i to on w głównej mierze narażony jest na osiadający się tłuszcz, który musimy zlikwidować. Podpowiemy więc, czym wyczyścić okap i jak powinno wyglądać czyszczenie okapu, tak, by nie tylko zadbać o jego estetykę, ale i mógł efektywnie pracować.

Jak wyczyścić tłusty okap – domowe sposoby

Jeśli ktoś z Was kiedyś czyścił okap, chociaż raz w życiu, to z pewnością wie, jak uciążliwe jest to zadanie. Osady powstałe podczas gotowania m.in. z tłuszczu to największa zmora. Tłuszcz jest lepki i kiedy osadza się na czymś, to w następstwie na jego warstwie osadza np. kurz. Jak w sprytny sposób poradzić sobie z tymi zabrudzeniami? Najlepiej łatwo i szybo, prawda? ? Też tak uważamy i mamy dla Was kilka różnych sposobów na to jak wyczyścić tłusty okap.

Jak wyczyścić tłusty okap – skuteczne metody na wyczyszczenie okapu.

Trudno wyobrazić sobie gotowanie w kuchni bez skutków ubocznych – tłuszczu, jaki osiada na meblach. Aby temu zapobiec – montujemy okap, który absorbuje powstałe zapachy i parę. Okap, który w zależności od wyboru może działać jako pochłaniacz lub wyciąg. Pracuje w kuchni na najwyższych obrotach i to on w głównej mierze narażony jest na osadzający się tłuszcz, który musimy zlikwidować. Podpowiemy więc, jak powinno wyglądać czyszczenie okapu tak, by nie tylko zadbać o jego estetykę, ale i mógł efektywnie pracować.

Czym umyć okap – jakich środków do czyszczenia okapu używać?

Na pierwszy rzut oka czyszczenie okapu nie wydaje się być zbyt prostym zadaniem. Dużo zakamarków, a przede wszystkim brud, jaki w nich osiada znacznie utrudniają utrzymanie sprzętu w czystości. Wiecie już jak poradzić sobie z zabrudzeniami domowymi sposobami. Ale nie wszyscy muszę być fanami domowych life hacków.  Możecie używać też specjalnych środków do czyszczenia okapów. Preparatów chemicznych jest całe mnóstwo.  Jeśli jednak jesteśmy systematyczni, nie musimy wybierać tych silnie żrących środków – wystarczą te delikatniejsze.

Do codziennej pielęgnacji okapu, ale nie tylko polecamy nasze środki czystości, a w szczególności środek „ krok nr 2” i „krok nr 3”. To łagodne i ekologiczne preparaty, których skoncentrowana formuła świetnie sprawdzi się przy usuwaniu codziennych zabrudzeń. Dodatkowo zabezpieczają one powierzchnie przed ponownym osadzaniem się zanieczyszczeń i nadają sprzętom blasku.

Jak umyć filtr od okapu?

Jeśli okap służy nam jako pochłaniacz (mechanizm nie jest doprowadzony do komina) wówczas za absorpcję zapachów odpowiadają filtry węglowe. Filtry powinno się wymieniać systematycznie. Najlepiej raz na trzy miesiące.  Zapewni to właściwą filtrację powietrza w pomieszczeniu.

Jak często myć okap i filtry? Bardzo ważne jest to, aby systematycznie czyścić kratki okapu i jego wnętrze, bo właśnie tam oczyszczane są opary powstałe podczas gotowania. Jest to szczególnie ważne, kiedy działa on w trybie pochłaniacza. Powietrze, oczyszczane  jest  wewnątrz urządzenia i na nowo wyrzucane do pomieszczenia. Dlatego jeśli okap w środku będzie brudny, osady w pewnej części na nowo zostaną wypuszczone do kuchni.

Kiedy filtr jest oblepiony tłuszczem skutecznie zakleja on kratki i tym samym możliwość filtrowania powietrza przez urządzenie. Może to powodować kondensację pary wodnej na zatkanych kratkach i w następstwie skraplanie się jej na powrót na kuchenkę. Takiego efektu raczej nikt z nas by nie chciał.

Filtry oraz wnętrze okapu, często są pomijane, bo są one niewidoczne, ale to one są w przypadku tego urządzenia kluczowe. Zewnętrzna warstwa to oczywiście wartość estetyczna, o której nie wolno zapominać, ale nie jest z pewnością najważniejsza.  Większość  kratek do okapów można myć w zmywarce – w tym wypadku zalecamy, by umieścić je w dolnym koszu urządzenia. Czyszczenie kratki i filtrów można też przeprowadzić w bardziej zaawansowany sposób. Jeśli jest mocno zanieczyszczony – warto zanurzyć go na ok. kwadrans w wodzie z płynem do naczyń, a dopiero po tym zabiegu umieścić filtry do okapu w zmywarce. Z kolei przy najtrudniejszych zabrudzeniach, najlepiej sprawdzi się roztwór z sody oczyszczonej. Jak go przygotować?

Potrzebujecie:

  1. Duży garnek (taki do którego zmieści się w połowie Wasz metalowy filtr do okapu)
  2. Jedno opakowanie sody oczyszczonej 80g
  3. Woda

Wlej wodę do garnka około 3l i dodaj sodę. W gotującym się roztworze sody zanurz połowę filtra i po około 25 minutach możesz obrócić i wsadzić do roztworu drugą, brudną połowę. Jest to w prawdzie sposób, który nie jest szybki, ale najskuteczniejszy ze znanych nam domowych sposobów na to jak czyścić okap.

Jak wyczyścić okap z tłuszczu?

Kiedy nasz sprzęt pokrywa brud i tłuszcz – trudno oczekiwać od niego wydajnej pracy. Kurz, jaki gromadzi się niemal wszędzie i niemal na wszystkim usunąć jest łatwo – wystarczy przecież przetrzeć przedmiot szmatką. Problem zaczyna się, kiedy przyklei się on do tłuszczu. Dodatkowo utrudnieniem jest to, że gromadzi się on w trudno dostępnych miejscach – tym samym zadanie wyczyszczenia okapu robi się podwójnie trudne. Są jednak na to sposoby. Okap zmaga się przede wszystkim z tłustymi oparami, a te mogą osadzić się wszędzie. Dlatego, aby to zajęcie nie spędzało nam snu z powiek, po pierwsze ważna jest systematyczność. Im częściej zajrzymy w zakamarki, tym czyszczenie będzie mniej bolesne. Ale od czego zacząć? Najlepiej od początku ? Dlatego na start zmierzymy się z obudową okapu.

  1. Przygotuj w miseczce niewielką ilość oleju roślinnego oraz ręcznik papierowy
  2. Zamocz ręcznik papierowy w oleju, odsącz z nadmiaru i przetrzyj okap
  3. Następnie przygotuj roztwór wody z octem (w proporcji 1:1) i nałóż na szmatkę lub papierowy ręcznik i przetrzyj nim okap. Wszystkie drobinki kurzu powinny zniknąć, a nasza mikstura skutecznie usunąć resztki zabrudzeń z okapu nadając czyszczonej powierzchni estetyczny wygląd.

Przygotowany roztwór wody z octem możesz wykorzystać z powodzeniem także do czyszczenia wnętrza okapu lub filtra. Albo do innych prac porządkowych w kuchni. Od zawsze jest to skuteczna mikstura stosowana przez nasze babcie.

Czysty okap nad płytą w technologii „gaz-pod-szkłem”

Wiecie, że żona konstruktora Solgazu miała dość tłustych osadów i zażółceń w kuchni, dlatego m.in. powstały nasze kuchnie w technologii gaz pod szkłem. Dzięki potrzebie kobiety, która chciała sobie pomóc w kuchni. Jaki wpływ mają bezpłomieniowe płyty na czystość w kuchni? Bardzo duży.

Palniki w naszych płytach umieszczone są pod warstwą ceramiki i spalają bardzo dokładnie gaz w naszych urządzeniach. Jest on spalany katalitycznie w szczelnie zamkniętych komorach, w bardzo wysokiej temperaturze. A dokładniej:

  1. Paliwo gazowe i powietrze doprowadzane są do palnika.
  2. W komorze spalania (palniku zamkniętym pod warstwą ceramiki) zachodzi proces katalitycznego spalania się gazu czyli mieszanka paliwowo-powietrzna spalana jest w obecności katalizatora.
  3. Katalizator to substancja ułatwiająca przebieg procesu spalania – w tym wypadku jest to płytka ceramiczna wbudowana w palnik.
  4. Mieszanka gazowa przechodzi przez otworki w katalizatorze (płytce ceramicznej) i na jej powierzchni, pod ceramiką następuje zapłon.

Dzięki temu, że gaz jest spalany katalitycznie, nie ma w kuchni pożółceń z gazu, które wielu z Was zna z praktyki używania kuchni z otwartym płomieniem. Więc jeśli chcecie uniknąć tego rodzaju osadów w kuchni i na okapie również, to warto wybrać nowoczesną płytę gazową, z palnikami schowanymi pod witroceramiką. To z pewnością wybór® który wspiera czystość w Twojej kuchni.

Trudny do usunięcie lepki brud, to zmora każdego kto dba o kuchnię. Jeśli pozwolimy sobie zgromadzenie brudu przez dłuższy czas, to czekać nas będzie sporo pracy, by sprzęt doprowadzić do porządku. Skumulowany kurz, tłuszcz i brud tak łatwo się nie poddają, dlatego też, będą wymagały od nas więcej pracy. Warto sobie tę pracę ułatwiać, a najlepiej nie dopuszczać do mementu, kiedy walka staje się nierówna. Systematyczność jest tutaj kluczem do sukcesu i czystego okapu w Twojej kuchni.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter