Wkład węglowy to niezbędny element okapu pracującego w trybie zamkniętym. Zawarty w nim węgiel wchłania wilgoć, tłuszcz i zapachy, które wydzielają się podczas gotowania czy smażenia. Dowiedz się, dlaczego warto zamontować w kuchni okap z wkładem węglowym i po jakim czasie wymienić zużyty filtr.
Przejdź do akapitów:
Co to jest filtr węglowy do okapu?
Kuchnia jest wyjątkowym miejscem w domu, w którym mieszają się smaki i zapachy. Wykwintne dania powstają w akompaniamencie skwierczącego tłuszczu lub bulgoczącej wody. Znad pieca co chwilę unosi się gorąca para i drobinki oleju. Jeśli nie chcesz, aby długo pozostawały w powietrzu, podczas gotowania miej zawsze włączony okap z wkładem węglowym. Urządzenie pochłonie zarówno nieprzyjemne zapachy, jak i tłuszcz. Przyda się w każdej kuchni, a już na pewno tej połączonej z salonem.
Okap kuchenny z filtrem węglowym działa w trybie zamkniętym, czyli jako tzw. pochłaniacz. Jego rura nie odprowadza powietrza do kanału wentylacyjnego. Dzięki temu może być zastosowany w każdej kuchni. Jak dokładnie działa? Opary i zapachy są pochłaniane przez filtr, a do pomieszczenia wraca czyste powietrze.
Filtry węglowe do okapów mają różne wymiary i kształty (na przykład okrągły lub prostokątny). Bez względu na swoją formę pełnią kilka przydatnych funkcji. Zawarty w nich granulat węgla absorbuje zarówno tłuszcz, jak i nieprzyjemne aromaty. Wyłapuje też wilgoć z powietrza. Kupując okap pracujący w trybie zamkniętym, musisz pamiętać o regularnej wymianie filtra – to konieczne do poprawnej pracy urządzenia.
Jakie są zalety stosowania filtra węglowego w okapie?
Sprzęty filtrujące powietrze są w kuchni nieocenione. To nie tylko kwestia eliminacji nieprzyjemnych zapachów – stosując je, wpłyniesz też pozytywnie na trwałości sprzętów czy zabudowy w pomieszczeniu. Oczywiście okap z wkładem węglowym to nie jedyne urządzenie dostępne na rynku. Alternatywą dla takich pochłaniaczy są sprzęty pracujące w trybie wyciągu, które muszą być podłączone do przewodu kominowego.
Zastanawiasz się, czy wybrać okap z filtrem węglowym, czy bez niego i który sprzęt lepiej sprawdzi się w Twojej kuchni? Wiele zależy nie tylko od tego, ile gotujesz i jak często włączasz urządzenie zamontowane nad kuchenką, ale przede wszystkim od pomieszczenia, w którym znajduje się kuchnia. Ułatw sobie wybór okapu i poznaj zalety modeli z filtrem węglowym.
Skuteczna eliminacja brzydkich zapachów
W kuchni wszystko jest możliwe. Chwila nieuwagi czy pilna potrzeba zmiany pomieszczenia i zamiast kuszących aromatów czujesz spaleniznę. Okap z filtrem węglowym szybko oczyści powietrze z nieprzyjemnych zapachów, aby nie rozeszły się po całym mieszkaniu. I co ważne, jak wspomnieliśmy, wcale nie musi być podłączony rurą do przewodu kominowego, dzięki czemu zamontujesz go bez konieczności robienia w kuchni małej remontowej rewolucji.
Łatwe aranżowanie przestrzeni
Urządzenia z filtrem węglowym stają się nieocenione, gdy z różnych powodów, czy to estetycznych, czy technicznych, nie możesz podłączyć wywiewu do komina. Sprzęt działa w systemie zamkniętym, co oznacza, że przefiltrowane powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia. To sprawia, że możesz go zawiesić nawet daleko od wentylacji czy na bardzo małym metrażu. Co jeszcze wyróżnia te okapy kuchenne? Filtry węglowe pozwalają zamontować sprzęty w dowolnym miejscu (np. nad wyspą kuchenną), dzięki czemu urządzenie pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną.
Wykańczasz niewielką, nowoczesną kuchnię? Zamiast klasycznego sprzętu ściennego zamontuj okap podszafkowy z filtrem węglowym, który doskonale spełnia podstawowe funkcje okapu, a jednocześnie ułatwia aranżację małego wnętrza. Jego umiejscowienie pozwoli Ci zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania, tak przecież przydatną w kuchni.
Ochrona przed zniszczeniem mebli
Okap z wkładem węglowym pochłania nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale także wilgoć, która wytwarza się podczas gotowania, a później osiada na meblach i ścianach. Dzięki niemu unikniesz sytuacji, w której drewniane szafki zepsują się pod wpływem długotrwałego działania pary. Co ważne, filtr po kontakcie z wilgocią należy osuszyć.
Jak często wymieniać filtr węglowy w okapie?
Skuteczność pochłaniacza zależna jest od zastosowanych filtrów. Jeśli chcesz długo cieszyć się sprawnością okapu, konieczna jest regularna wymiana wkładów. Gdy o tym zapomnisz, urządzenie nie będzie poprawnie filtrowało powietrza.
Przyjmuje się, że wkład węglowy do okapu należy wymienić po upływie od 3 do 6 miesięcy od pierwszego użycia. Wpływ na jego żywotność ma częstotliwość włączania urządzenia, jak również materiał, z którego filtr został zrobiony. Jeśli używasz sprzętu regularnie i w normalnych warunkach, zalecany czas, po którym warto zmienić wkład, to 4 miesiące. Łatwo wychwycić moment, w którym filtr węglowy do okapu wymaga wymiany – urządzenie po prostu zaczyna gorzej pracować, a Ty czujesz, że powietrze nie jest dokładnie oczyszczane.
Z jakim kosztem wiąże się wymiana wkładu zamontowanego w okapie? Zakup jednorazowego filtra to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Ceny wahają się w zależności od producenta i modelu. Warto pamiętać, że jest to koszt, który będziesz ponosić regularnie, przez cały czas korzystania ze sprzętu, a nie tylko w przypadku awarii.
W tym miejscu warto dodać, że na rynku dostępne są też filtry wielokrotnego użytku. Są droższe, ale możesz z nich korzystać nawet przez 3 lata. Takie wkłady, mimo dłuższej przydatności, wymagają regularnego czyszczenia – co kilka miesięcy.
Jak założyć filtr węglowy do okapu?
Regularna wymiana wkładu w pochłaniaczu to konieczność. Zadanie to jest bardzo łatwe i nie wymaga ani stosowania specjalistycznych narzędzi, ani wizyty fachowca. Jak zamontować filtr węglowy w okapie?
W pierwszej kolejności musisz ściągnąć obudowę urządzenia i metalowy filtr. To bezpośrednio na nim musisz ułożyć nowy, prostokątny, dopasowany wielkością i kształtem do otworu wkład węglowy. Po ułożeniu materiału połącz wszystkie części okapu i przez kolejne miesiące ciesz się doskonale działającym urządzeniem.
Filtr może też znajdować się na okrągłych nakrętkach umiejscowionych przy silniku okapu. Zasada wymiany jest taka sama jak w przypadku metalowej kratki. Wystarczy, że ściągniesz nakrętki, dopasujesz wkłady i ponownie zamocujesz wszystkie elementy urządzenia.
Przed wymianą filtra nie zapomnij zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że podczas otwierania urządzenia każdy okap kuchenny z filtrem węglowym musi być wyłączony.
Nowoczesne i praktyczne rozwiązanie dla Ciebie
Okap to podstawowy element wyposażenia kuchni. Do wyboru masz szeroką gamę produktów – od tych sufitowych i szafkowych po wyspowe. Główna różnica między dostępnymi urządzeniami polega na możliwości podłączenia ich do przewodu wentylacyjnego. Modele, które tego nie wymagają, bazują właśnie na filtrach węglowych. Co zyskujesz, wybierając tego rodzaju urządzenia?
Filtr węglowy przede wszystkim gwarantuje skuteczne zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, które powstaje podczas przyrządzania posiłków. Regularna wymiana wkładów pozwoli Ci cały czas korzystać ze sprawnego sprzętu. Takie okapy dają swobodę aranżacyjną i szansę na montaż urządzeń oddalonych od przewodu wentylacyjnego.
Szukasz nowego okapu? Szeroką ofertę nowoczesnych modeli (m.in. sterowanych gestem) znajdziesz w ofercie Solgaz. Przejrzyj ją i wybierz okap idealny do swojej kuchni oraz potrzeb!