Jak ułożyć sztućce na stole? Podpowiadamy.

Ile razy zastanawiałaś się jak ułożyć sztućce na stole? Gdzie ma być ułożony, który sztuciec? Czy ząbki od noża mają być skierowane w stronę talerza, czy na zewnątrz? Gdzie na nakrytym stole położyć łyżeczkę lub widelczyk deserowy? Prawidłowe ułożenie sztućców może nam spędzić sen z powiek, tym bardziej jeśli serwujemy większą ilość dań, a sam nóż i widelec nam do nich z pewnością nie wystarczy.

Zastawa stołowa – o czym warto pamiętać przy jej ułożeniu

Czym właściwie jest zastawa stołowa? To wszystkie naczynia i sztućce służące zarówno do podawania, jak i spożywania potraw czy napojów. Jest kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać przy jej ułożeniu, aby nie popełnić foux pas.

Przygotowanie stołu rozpocznij od obrusu. Jest on absolutną podstawą do stworzenia należytej oprawy dla zastawy stołowej. Może zabrzmi to jak banał, ale zwróćcie uwagę, czy nie ma na nim plam, które skutecznie mogą zepsuć pierwsze wrażenie Waszych gości. Obrus musi być czysty i starannie wyprasowany, nie za długi, nie za krótki. Aby Twoi goście czuli się przy nakrytym stole i posiłku komfortowo, powinien zwisać z każdej strony około 20 cm.

Następnie przemyśl jakie dania będziesz serwować, ile potrzebujesz miejsca w centralnej części stołu, aby dopasować ilość dekoracji, na jakie możesz sobie pozwolić, aby zadbać o swobodę jedzenia swoich gości. Dopasuj ilość zastawy dokładnie do potraw, jakie będą serwowane podczas posiłku. Prawidłowe ułożenie sztućców i zastawy pozwoli w sposób swobodny i intuicyjny korzystać z nich przez Twoich gości.

Zastawa stołowa – jak ułożyć?

Czas na zastawę. Co ważne, aby przy nakrytym stole Twoi goście nie przeszkadzali sobie w spożywaniu posiłku zachowaj między nimi odpowiedni odstęp. Pomiędzy środkiem talerzy gości siedzących obok siebie nie powinien on być mniejszy niż 80 cm. Na początek „pierwsza warstwa”, czyli duży, płaski talerz. Jako pierwszy układamy talerz przypisany do dania głównego. Następnie talerz głęboki na zupę. Jeśli jednak serwujemy naszym gościom także przystawkę, wtedy jako drugi kładziemy mały płaski talerzyk, a po spożyciu przez gości przystawki, wymieniamy go na głęboki talerz na zupę. W następnej kolejności, po daniu głównym, wymieniamy talerze na małe deserowe.

Ciekawostka: Jeśli wydarzenie jest wysokiej rangi, to jako podstawę do wszystkich innych talerzy stosuje się tak zwany podtalerz. Jest to duży płaski talerz, który co warto zaznaczyć, nie służy do spożywania posiłku, stanowi oprawę do zastawy, na której będą serwowane posiłki. Często ma on inny kolor niż sama zastawa.

Talerze już mamy, czas na napoje. Co ciekawe, przy bardzo eleganckich przyjęciach raczej nie stosujemy szklanek, jednak w warunkach domowych jest to dość popularny zastępnik. Kieliszki powinny znajdować się u szczytu sztućców po prawej stronie talerza. Kieliszek od wody, zwany także gobletem, lokujemy najbliżej gościa, następnie kieliszek do szampana, do białego wina, do czerwonego wina i do sherry. Nasz stół jest już prawie gotowy na przyjęcie gości. Mają już z czego pić, mają z czego jeść, ale nie mają czym. Czas na sztućce.

Najważniejsze zasady przy ułożeniu sztućców. Jak kładziemy sztućce na stole?

Jak prawidłowo ułożyć sztućce? Sprawa jest dość prosta jeśli zapamiętamy kilka podstawowych zasad, które motywują co powinno się znaleźć po prawej a co po lewej stronie talerza. Prawidłowe ułożenie sztućców odbywa się wg jednej głównej zasady. Niezależnie od strony powinny być one ułożone zgodnie z kolejnością spożywanych posiłków. Od wewnątrz jako pierwsze układamy sztućce od najpóźniej serwowanego dania, a na końcu te, które są dedykowane do pierwszego spożywanego posiłku. Dzięki kolejności ułożenia sztućców, Twoi goście będą wiedzieć czego mogą się spodziewać podczas Twojego przyjęcia.

Jak więc ułożyć sztućce na stole? Na początek pamiętajmy, aby zachować odstęp pomiędzy poszczególnymi sztućcami około 1 cm. Po prawej stronie talerza, najbliżej kładziemy sztućce dedykowane do dania głównego, następnie te które przeznaczone są do wcześniej serwowanych dań. Zgodnie z tą zasadą po prawej stronie talerza znajdują się: nóż do dania głównego, nóż do ryby, nóż do przystawki, łyżka do zupy, łyżeczka do herbaty, widelczyk do owoców morza. Co ważne, ząbki noży skierowane są w stronę talerza, a łyżki „brzuszkiem” do dołu. Po lewej stronie talerza układamy po kolei od wewnętrznej strony: widelec do obiadowy, widelec do ryb i na końcu widelec do przystawki. Widelce zawsze układamy ząbkami ku górze.

Zadając sobie pytanie, jak ułożyć sztućce na stole, nie odpowiedzieliśmy jeszcze sobie na jedno pytanie. Co z deserem, jakie jest prawidłowe ułożenie sztućców dedykowanych do najsłodszych dań? Sztućce deserowe układamy powyżej talerza. Najbliżej ułożony jest widelczyk deserowy skierowany ząbkami w prawa stronę, powyżej niego (niezbyt często w warunkach domowych) nóż deserowy skierowany w lewą stronę, ostrzem do dołu, a ponad nim łyżeczka deserowa, skierowana w prawą stronę, ułożona „brzuszkiem” do góry. Jeśli jednak na naszym stole nie będziemy układać nożyków deserowych, to łyżeczkę kładziemy bezpośrednio ponad widelczykiem, kierujemy ją w lewą stronę – odwrotnie do widelczyka. Można pomyśleć, że sztućce deserowe, to tylko dodatek, jednak ich prawidłowe ułożenie dopełni wykwintny wygląd stołu podczas uroczystego przyjęcia.

Odkładnie sztućców po posiłku – co oznacza?

Prawidłowe ułożenie sztućców po posiłku jest niewerbalnym komunikatem Twojego gościa. Mówi Ci na jakim etapie jedzenie jest lub czy mu smakowało lub nie. Skrzyżowanie pod kątem prostym widelca i noża oznacza, że Twój gość jest gotowy na kolejne danie. Poziome ułożenie sztućców na talerzu skierowane w prawą stronę oznacza, że danie bardzo smakowało Twojemu gościowi. Jeśli chce on zrobić sobie przerwę w jedzeniu ułoży sztućce pod kątem na talerzu, skierowane górną ich częścią do jego środka. Umieszczenie ostrza noża pomiędzy zębami widelca oznacza, że Twoje danie nie przypadło do gustu gościowi. Równoległe ułożenie sztućców na talerzu, skierowanych ku górze to sygnał zakończenia posiłku.

Jeśli już jesteśmy przy jedzeniu, to warto zaznaczyć, że nie do wszystkich dań używamy sztućców. Palcami można spożywać m.in. pieczywo, które serwowane jest najczęściej jako przystawka. Rozrywa się je palcami, moczy w oliwie, ewentualnie smaruje masłem (widelczyk do masła jest najczęściej umieszczony na talerzyku ponad sztućcami po lewej stronie talerza). Rękami jemy także posiłki małych rozmiarów, które możemy zjeść na raz. Małe kanapki, babeczki, ciasteczka, tutaj jak najbardziej wskazane jest chwytanie jedzenie bezpośrednio palcami. Palcami bezpośrednio możemy jeść również sushi, jeśli nie potrafimy posługiwać się pałeczkami, ale nie nożem i widelcem.

Jakie dania należy jeszcze jeść rękami? Są to m.in. opancerzone owoce morza, żaby czy pieczone żeberka. Jeśli przygotujesz swoim gościom uda z kurczaka z piekarnika, swobodnie mogą je jeść bez użycia sztućców. Zadbaj tylko o miseczkę z woda z cytryną oraz serwetkę do wycierania rąk. Serwetkę znajdziemy po lewej stronie nakrycia lub na jego środku.

Tych kilka podstawowych zasad z pewnością ułatwi Wam przygotowanie przyjęcia zgodnie ze stołowym savoir vivre. Przy tak nakrytym stole Wasi goście będą czuli się wyjątkowo. Ale pamiętajcie, że oprócz pięknej oprawy, która jest niewątpliwie bardzo ważna, najważniejsza jest atmosfera. I jeśli nawet nie wszystko będzie wyglądało idealnie, to dobry nastrój wszystko zrekompensuje uczestnikom spotkania.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter