Jakie garnki do płyty indukcyjnej wybrać? Przegląd naczyń do płyt indukcyjnych

Płyta indukcyjna z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Jednak nie każdy wie jakie garnki będą najlepsze do gotowania na takiej płycie i na co zwracać uwagę przy ich wyborze. Gotowanie na nowoczesnej indukcji różni się od tradycyjnego przygotowywania posiłków na płycie gazowej czy płycie ceramicznej. Musimy więc zastanowić się jakie garnki do płyty indukcyjnej wybrać a jakie będą najlepsze do gotowania na „gazówce”. W poniższym artykule dowiesz się jakie naczynia do płyty indukcyjnej wybrać, aby maksymalnie wykorzystać atuty indukcji.

Czy do płyt indukcyjnych potrzebne są specjalne garnki? Jakie garnki na indukcję?

Każdy nowy właściciel płyty indukcyjnej zadaje sobie te same pytania. Czy do płyt indukcyjnych potrzebne są specjalne garnki? Czy można używać zwykłych garnków na płycie indukcyjnej? Jakie garnki na płytę indukcyjną? Rozwiejemy wszelkie nurtujące Was wątpliwości dotyczące garnków do płyt indukcyjnych. Przeanalizujemy materiał z jakiego mogą być wykonane garnki, uchwyty oraz pokrywki, a także cechy charakterystyczne dna. Podpowiemy również czy na płycie indukcyjnej można gotować w zwykłych garnkach.

Na co zwrócić uwagę wybierając garnki na płytę indukcyjną? Płyta indukcyjna – jakie garnki?

Asortyment garnków do płyt indukcyjnych dostępnych na rynku jest bardzo szeroki. Aby dokonać najlepszego wyboru musimy uświadomić sobie, że gotując na indukcji wykorzystujemy pole elektromagnetyczne wytwarzane przez kuchenkę. By strumień elektromagnetyczny mógł przenikać do wnętrza naczynia na płytę indukcyjną musi być ono wykonane z odpowiedniego materiału. Aby oddziaływanie pola elektromagnetycznego było skuteczne i wydajne powinniśmy zaopatrzyć się w garnki ze stali ferromagnetycznej.

Oznaczenie garnków do indukcji – symbol indukcji na garnkach

Kupując nowy zestaw garnków warto zwrócić uwagę na oznaczenia znajdujące się na garnkach indukcyjnych, tak aby zakupione naczynia poprawnie działały na płycie indukcyjnej. Zazwyczaj oznaczenia znajdują się na zewnętrznej stronie dna garnka. Wyjaśniamy co oznaczają poszczególne z nich:

Można myć w zmywarce – symbol ten może występować w różnych postaciach, ale najczęściej są to naczynia wewnątrz zmywarki z kropelkami wody dookoła nich. Naczynia z takim oznaczeniem bez obaw możemy wkładać do zmywarki.

Przeznaczone do używania na płytach indukcyjnych – ikonka swoim wyglądem przypomina „pętelkę”. Jest to symbol cewki indukcyjnej. Jeżeli takie oznaczenie znajduje się na garnkach, to można ich spokojnie używać na indukcji.

Przeznaczone do używania na innych kuchenkach – powyższe symbole oznaczają, że naczyń można używać na innych płytach grzewczych (elektryczne, gazowe, ceramiczne).

Ferromagnetyczne dno

Najważniejszą częścią garnka do płyty indukcyjnej jest jego dno. To ono jest odpowiedzialne za to czy garnek będzie nadawał się do gotowania na płycie indukcyjnej. W znacznej mierze również dno decyduje o trwałości garnków. Rodzaj dna garnka jest więc pierwszym elementem selekcji na garnki na płytę indukcyjną oraz do reszty kuchenek. Dno garnka przeznaczonego do indukcji zawiera tworzywo ferromagnetyczne, które działa na zasadzie przejścia energii z indukcji do potrawy. Brak dna ferromagnetycznego oznacza, że płyta nie wykryje garnka.

Najlepsze są garnki z idealnie płaskim dnem, ponieważ zapobiega to stratom energii cieplnej. Jeśli dno garnka jest wybrzuszone to istnieje prawdopodobieństwo, że naczynie nie zostanie wykryte przez płytę. Jeśli płyta nie wykrywa garnka, to może być jednym z powodów.

Średnica i grubość dna

Coraz więcej płyt indukcyjnych posiada funkcję łączenia pól grzewczych oraz wykrywania garnków. Dzięki temu płyta sama wykryje wielkość garnka oraz miejsce jego postawienia. W takim przypadku średnica garnka jest sprawą drugorzędną i zależy jedynie od naszych osobistych upodobań.

Jeśli jednak nasza płyta ma wydzielone pola grzewcze, wówczas średnica garnka jest sprawą istotną i powinna być dopasowana do średnicy pola grzewczego. Informację na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi płyty indukcyjnej.

Na rynku pojawiają się garnki posiadające dno o różnej liczbie warstw. Istnieje zasada, która mówi, że im więcej warstw posiada dno garnka tym lepiej, zwłaszcza w przypadku garnków wykonanych ze stali nierdzewnej. Stal sama w sobie słabo przewodzi ciepło, dlatego między warstwami dna umieszczane są wkładki aluminiowe lub miedziane, które doskonale dostarczają energię do środka garnka. Dzięki temu garnek na indukcję błyskawicznie się nagrzewa a potrawa wewnątrz niego na dłużej pozostaje ciepła. Minimalna liczba warstw dna to 3 lub więcej.

Uchwyty i pokrywka

Zastanawiając się przed półką sklepową jakie garnki do indukcji wybrać, warto zwrócić uwagę na uchwyty. Często zapominamy o tym, że nagrzane do wysokiej temperatury uchwyty są najczęstszą przyczyną poparzeń w kuchni. Dlatego kupując garnki do indukcji wybierzmy takie, których uchwyty nie przewodzą ciepła. Na rynku dostępne są również garnki z odczepianymi uchwytami. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce w szafce a także bez obaw wkładać te garnki do piekarnika.

Pokrywka jest równie ważna. Uchwyt w pokrywce również powinien być wykonany z tworzywa, które nie przewodzi ciepła. Ponadto pokrywka powinna posiadać otwór do odprowadzania pary.

Garnki na indukcje – podział ze względu na materiał wykonania

Dostępne na rynku garnki na kuchenkę indukcyjną mogą być wykonane z różnych materiałów a każdy materiał ma swoje właściwości, plusy i minusy. Producenci garnków często stosują domieszki innych surowców, aby zniwelować lub zmniejszyć słabe strony danych materiałów. Garnki na kuchenki indukcyjne mogą być wykonane ze stopów miedzi, aluminium, stali chromowo-niklowej, stali żeliwnej, emalia, szkła i ceramiki.

Ponadto każdy z nas posiada w domu jakieś garnki i nie wie, czy mogą one być wykorzystywane do gotowania na płycie indukcyjnej.

Zwykłe garnki

Wiemy już, że patelnie czy garnki do kuchni indukcyjnej muszą być zrobione z określonych materiałów, więc nie każde naczynie będzie odpowiednie. Najprościej sprawdzić jego oznaczenie – jeśli na dnie garnka widnieje symbol cewki, oznacza to, że garnek się nadaje. Jeśli takiego oznaczenia nie ma – albo się nie nadaje, albo… trzeba dociekać dalej. Niezawodnym sposobem sprawdzenia czy garnek będzie współpracował z płytą indukcyjną jest próba przyczepienia magnesu. Jeśli naczynie przyciąga magnes, oznacza to, że nadaje się na płytę indukcyjną. Naczynia, które mogą być stosowane na płycie indukcyjnej zazwyczaj mają zewnętrzną stronę dna pokrytą wzorem w kółeczka. Z kolei te, które się nie nadają, w prążki. Warto to sprawdzić, bo jeśli posiadamy w domu sporą ilość garnków, to może okazać się, że płyta indukcyjna normalne garnki zaakceptuje bez problemu. Jeśli tak się okaże będziemy mogli użyć zwykłe garnki na płycie indukcyjnej. A to są dla nas realne oszczędności.

Garnki emaliowane na płytę indukcyjną

To bardzo popularny rodzaj garnków, który ma wiele zalet. Główne z nich to przede wszystkim korzyści zdrowotne. Powłoka emalii to nic innego jak mieszanka sproszkowanego szkła z pigmentem, który nadaje kolor. Szkło samo w sobie jest najbardziej zdrowym i bezpiecznym materiałem do gotowania, bo zapobiega przedostawaniu się związków metali, które zawarte są w stalowym korpusie garnkach oraz innego naczynia. Dzięki temu przechowywana lub gotowana w garnku emaliowanym żywność nie zmienia swojego składu oraz smaku.  Dodatkowo, garnki emaliowane na indukcję mają wyjątkowy wygląd. Dla wielu z nas garnki indukcyjne emaliowane są dużo bardziej atrakcyjne niż garnki ze stali nierdzewnej.

Garnki aluminiowe

Garnki aluminiowe słyną z niezwykłej zdolności do przewodzenia ciepła. Jest ona średnio dziesięć razy większa niż w przypadku odpowiedników ze stali nierdzewnej. Garnki indukcyjne aluminiowe nie są jednak w 100% wykonane z tego materiału. Najczęściej wnętrze garnka pokryte jest ceramiką, teflonem, tytanem lub kamieniem. Należy pamiętać, że takie produkty nie powinny być wykorzystywane do przygotowywania potraw kwaśnych, gdyż uwalniane w procesie gotowania związki, mają negatywny wpływ na układ neurologiczny człowieka. Dzięki takim garnkom przygotowanie potraw staje się o wiele szybsze. Garnki aluminiowe na indukcje są lżejsze, ale nieco mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż garnki ze stali nierdzewnej. Konieczne jest więc używanie przyborów kuchennych wykonanych z silikonu, nylonu czy plastiku.

Garnki ceramiczne

Garnki ceramiczne na indukcje to bardzo atrakcyjne naczynia, które możemy podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza – to garnki wykonane w całości z ceramiki. Druga – to garnki indukcyjne z powłoką ceramiczną. Obie grupy z pewnością spełnią wymagania osób prowadzących zdrowy tryb życia. Sporym minusem tego typu garnków jest ich wysoka podatność na uszkodzenia. Należy zatem bardzo uważać na to jak przechowujemy takie naczynia a do mieszania używać tylko i wyłącznie drewnianych lub plastikowych akcesoriów. Pamiętajmy, aby sprawdzić oznaczenie garnka zanim dokonamy zakupu, bo nie każdy garnek ceramiczny będzie współpracował z płytą indukcyjną.

Garnki żeliwne

Garnki żeliwne na indukcje to doskonały wybór. Żeliwo to nic innego jak stop żelaza z węglem, wzbogacony dodatkiem takich pierwiastków jak mangan, siarka, krzem czy fosfor. Do największych zalet tego rodzaju garnków należy ich trwałość. Trzeba włożyć mnóstwo wysiłku w to, żeby je w jakimś stopniu uszkodzić. Ponadto żeliwo samo w sobie ma świetne zdolności ferromagnetyczne, dzięki czemu ciepło w garnku rozprowadza się błyskawicznie a garnki indukcyjne żeliwne świetnie pracują na płytach indukcyjnych. Istotną wadą tych garnków jest ciężar. Przygotowanie dwudaniowego obiadu w zestawie garnków wykonanych z żeliwa z powodzeniem może nam zastąpić godzinny trening górnej partii ciała na siłowni.

Garnki miedziane

Najważniejszym atutem garnków miedzianych jest fakt, że naczynia z tego metalu rozprowadzają ciepło równomiernie. W praktyce oznacza to, że mamy większą kontrolę nad procesem gotowania. Potrawy gotują się w takich garnkach miarowo, nie przywierają, nie przypalają się. Garnek miedziany utrzymuje wysoką temperaturę o wiele dłużej niż naczynia z innych metali. Obecnie produkowane garnki indukcyjne miedziane mają stosunkowo cienkie ściany, w środku są pokrywane najczęściej stalą szlachetną, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Wysokiej jakości garnki miedziane można z powodzeniem używać zarówno na kuchenkach gazowych, jak i ceramicznych czy indukcyjnych. Garnki miedziane na indukcje to wybór, który spełnia oczekiwania nowoczesnego użytkownika.

Garnki szklane

Są rzadziej spotykane na rynku. Garnek wykonany ze szkła nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne i co za tym idzie – nie uczula. Posiada dodatkowo właściwości antybakteryjne i nie pochłania aromatu potraw, dzięki czemu zachowają one swój naturalny zapach i smak. Świetnie rozprowadzają ciepło, a przy tym nadają się do piekarników, mikrofalówek, kuchni elektrycznych czy gazowych. Wady? Są dosyć ciężkie i łatwo je uszkodzić. Niestety wielbiciele szkła będą rozczarowani – nie istnieją w całości garnki szklane na indukcje, z oczywistych powodów – garnki indukcyjne szklane musiałyby posiadać metalowe dno. O ile w przypadku ceramiki łatwo jest zamaskować różnicę materiałów, o tyle w przypadku szkła wpłynęłoby to wygląd estetyczny naczyń.

Garnki ze stali nierdzewnej Solgaz

W ofercie sklepu internetowego Solgaz znajduje się ośmioelementowy komplet garnków ze stali nierdzewnej. Ich wielkość została idealnie dopasowana do średnicy palników na płytach gazowych Solgaz a także płyt indukcyjnych znajdujących się w ofercie firmy. Z powodzeniem można ich używać również do gotowania na płytach ceramicznych i halogenowych

Garnki zostały wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej i zaprojektowane tak, aby uzyskać maksymalną oszczędność energii. Grube dno stalowo-magnetyczne z wbudowanym dyskiem aluminiowym zapewnia równomierną dystrybucję ciepła, która jest dodatkowo przyspieszana przez centralnie umieszczony krążek. Dzięki temu potrawa zaczyna gotować się szybciej, a po wyłączeniu palnika długo utrzymuje swoją temperaturę.

Garnki ze stali nierdzewnej są łatwe w utrzymaniu czystości. Można je myć ręcznie albo w zmywarce.

W skład kompletu wchodzą cztery garnki o średnicach: 24cm, 20cm, 18cm, 16cm oraz dopasowane do nich szklane pokrywki.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter