Pieczenie chleba w piekarniku nie musi być trudne! Poznaj nasze sposoby.

Przepisów na chleb jest całe mnóstwo. Mamy do dyspozycji wiele rodzajów mąk, ziaren i dodatków przez to możemy upiec chleb dokładnie taki, jaki najbardziej lubimy. Okazuje się, że jego przygotowanie wcale nie jest trudne i pracochłonne, a możemy go zrobić bez problemu w domowym piekarniku. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Piekarnik do pieczenia chleba

Jedni za udany chlebowy wypiek udają ten ze specjalnego tradycyjnego pieca, inni z maszynki do pieczenia chleba, a jeszcze inni twierdzą, że ten z tradycyjnego piekarnika niczym nie odbiega całej reszcie. I coś w tym jest, bo dzisiejszy sprzęt AGD jest ta zaawansowany i bogaty w specjalne funkcje, że domowe wypieki wychodzą naprawdę smaczne.

Pieczenie chleba – przygotowanie. Jak upiec chleb w piekarniku?

Domowi amatorzy chleba, do jego przygotowania, mogą użyć drożdży albo zakwasu. O ile drożdży nikomu nie trzeba przedstawiać, o tyle własnoręcznie przygotowanie zakwasu jest już bardziej skomplikowane wymaga cierpliwości. Zakwas jest rzecz jasna bardziej szlachetny, bo pozbawiony wszelkich polepszaczy. Na zakwas składa się mieszanka mąki żytniej z wodą. Podczas fermentacji wytwarzają się w nim dzikie drożdże i bakterie. Dzięki temu taki chleb będzie naturalny i zdrowszy.

Pieczenie chleba w piekarniku elektrycznym

Jeszcze do nie dawna krążyła teoria, że w tradycyjnym piekarniku niezwykle trudno jest upiec smaczny chleb. Winowajczynią miała być zbyt niska temperatura, do jakiej maksymalnie piekarnik mógł się nagrzać. Dziś problem ten problemem już nie jest – producenci oferują sprzęt tak zaawansowany i udoskonalony, że przygotowanie chleba w piekarniku elektrycznym nie stanowi problemu.


EKO PIEKARNIK SP-67P
NOWOŚĆ

Piekarnik Solgaz SP-70-DUO

Dzielony na dwie niezależne części. Bogate wyposażenie, samoczyszczenie, termoobieg.

Pieczenie chleba w piekarniku z termoobiegiem

Funkcja termoobiegu to nic innego, jak rozprowadzenie w komorze ciepła w taki sposób, aby w każdej jej części była taka sama temperatura. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której część potrawy jest właściwie upieczona, a część surowa. Termoobieg świetnie więc poradzi sobie również z upieczeniem chleba, a zasadniczo przyda się już nawet chwile przed. Otóż, zanim włożymy blaszkę z chlebem do piekarnika, ten musi być odpowiednio nagrzany do temperatury min. 250stopni. Warto, by już do procesu nagrzewania użyć termoobiegu. Wówczas będziemy mieli pewność, że cała komora ma równomierną temperaturę w każdym jej miejscu.

Pieczenie chleba na zakwasie w piekarniku elektrycznym. Jak upiec chleb na zakwasie w piekarniku?

Na koniec mamy dla Was przepis na prawdziwy zakwas. Jako, że w kuchni Solgaz zawsze dbamy o zdrowie – będzie to przepis na zakwas żytni. A, i co ważne, zakwas ten zróbcie na kilka dni przed pieczeniem chleba.

W szklanym naczyniu należy wymieszać 100g mąki żytniej ze 100ml przegotowanej letniej wody. Naczynie przykrywamy folią spożywczą, robimy w niej kilka dziurek, by dochodziło powietrze i odkładamy w ciepłe miejsce. Pierwsze bąbelki powinniśmy zauważyć już pierwszego dnia. Przygotowujemy ponownie takie same proporcje mąki i wody i mieszamy z istniejącym już zakwasem, przykrywamy folią, robimy dziurki i odstawiamy w to samo ciepłe miejsce. Następnego dnia bąbelki powinny być już znacznie bardziej widoczne. Dodajemy ponownie 100g mąki żytniej i 60ml wody. Mieszamy, przykrywamy folią i odstawiamy, ale tym razem już w chłodniejsze miejsce. Czynność tę powtarzamy w kolejnej dobie, a następnej zakwas jest już gotowy do upieczenia chleba.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter