Pieczenie chleba w piekarniku nie musi być trudne! Poznaj nasze sposoby.

Przepisów na chleb jest całe mnóstwo. Mamy do dyspozycji wiele rodzajów mąk, ziaren i dodatków przez to możemy upiec chleb dokładnie taki, jaki najbardziej lubimy. Okazuje się, że jego przygotowanie wcale nie jest trudne i pracochłonne, a możemy go zrobić bez problemu w domowym piekarniku. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Piekarnik do pieczenia chleba

Jedni za udany chlebowy wypiek udają ten ze specjalnego tradycyjnego pieca, inni z maszynki do pieczenia chleba, a jeszcze inni twierdzą, że ten z tradycyjnego piekarnika niczym nie odbiega całej reszcie. I coś w tym jest, bo dzisiejszy sprzęt AGD jest ta zaawansowany i bogaty w specjalne funkcje, że domowe wypieki wychodzą naprawdę smaczne.

Pieczenie chleba  – przygotowanie

Domowi amatorzy chleba, do jego przygotowania, mogą użyć drożdży albo zakwasu. O ile drożdży nikomu nie trzeba przedstawiać, o tyle własnoręcznie przygotowanie zakwasu jest już bardziej skomplikowane wymaga cierpliwości. Zakwas jest rzecz jasna bardziej szlachetny, bo pozbawiony wszelkich polepszaczy. Na zakwas składa się mieszanka mąki żytniej z wodą. Podczas fermentacji wytwarzają się w nim dzikie drożdże i bakterie. Dzięki temu taki chleb będzie naturalny i zdrowszy.

Pieczenie chleba w piekarniku elektrycznym

Jeszcze do nie dawna krążyła teoria, że w tradycyjnym piekarniku niezwykle trudno jest upiec smaczny chleb. Winowajczynią miała być zbyt niska temperatura, do jakiej maksymalnie piekarnik mógł się nagrzać. Dziś problem ten problemem już nie jest – producenci oferują sprzęt tak zaawansowany i udoskonalony, że takie wypieki nie stanowią problemu.

Pieczenie chleba w piekarniku z termoobiegiem

Funkcja termoobiegu to nic innego, jak rozprowadzenie w komorze ciepła w taki sposób, aby w każdej jej części była taka sama temperatura. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której część potrawy jest właściwie upieczona, a część surowa. Termoobieg świetnie więc poradzi sobie również z upieczeniem chleba, a zasadniczo przyda się już nawet chwile przed. Otóż, zanim włożymy blaszkę z chlebem do piekarnika, ten musi być odpowiednio nagrzany do temperatury min. 250stopni. Warto, by już do procesu nagrzewania użyć termoobiegu. Wówczas będziemy mieli pewność, że cała komora ma równomierną temperaturę w każdym jej miejscu.

Pieczenie chleba na zakwasie w piekarniku elektrycznym

Na koniec mamy dla Was przepis na prawdziwy zakwas. Jako, że w kuchni Solgaz zawsze dbamy o zdrowie – będzie to przepis na zakwas żytni. A, i co ważne, zakwas ten zróbcie na kilka dni przed pieczeniem chleba.

W szklanym naczyniu należy wymieszać 100g mąki żytniej ze 100ml przegotowanej letniej wody. Naczynie przykrywamy folią spożywczą, robimy w niej kilka dziurek, by dochodziło powietrze i odkładamy w ciepłe miejsce. Pierwsze bąbelki powinniśmy zauważyć już pierwszego dnia. Przygotowujemy ponownie takie same proporcje mąki i wody i mieszamy z istniejącym już zakwasem, przykrywamy folią, robimy dziurki i odstawiamy w to samo ciepłe miejsce. Następnego dnia bąbelki powinny być już znacznie bardziej widoczne. Dodajemy ponownie 100g mąki żytniej i 60ml wody. Mieszamy, przykrywamy folią i odstawiamy, ale tym razem już w chłodniejsze miejsce. Czynność tę powtarzamy w kolejnej dobie, a następnej zakwas jest już gotowy do upieczenia chleba.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proponowane artykuły

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – Jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ

Dowiedz się więcej

SERWIS

515 020 434

Infolinia

515 020 420