Jak podłączyć okap kuchenny do komina?

Okap jest w naszych kuchniach niezbędnikiem. To sprzęt, który dba o nasz komfort w kuchni, neutralizując i usuwając opary powstające podczas gotowania. Może pracować jako pochłaniacz z filtrem węglowym lub jako okap podłączony do komina. W tym przypadku należy, zwrócić szczególną uwagę na to, czy urządzenie jest podłączone do odpowiedniego kanału wentylacyjnego. Dlatego dziś z myślą o Waszym komforcie i bezpieczeństwie podpowiemy jak to zrobić prawidłowo.

Wymagania instalowania okapu. Okap kominowy – podłączenie

Pomieszczenie kuchenne, w którym montowany będzie okap, powinno spełniać określone warunki, aby produkt działał prawidłowo, a jego użytkowanie było bezpieczne. Wnętrze to musi być suche i przewiewne oraz co bardzo istotne, a o czym często zapominamy — powinno posiadać sprawną wentylację naturalną.

Podstawą prawną, na podstawie której ocenia się i określa przydatność pomieszczenia w budynku do zainstalowania w nim płyty grzewczej, szczególnie gazowej w połączeniu z okapem, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DU Nr 75 z dnia 12.04.2002 z późniejszymi zmianami).

Zapewnienie w kuchni dobrego systemu wymiany i odświeżania powietrza oraz właściwego dopływu powietrza do pomieszczenia kuchennego jest jedną z kluczowych wytycznych. Naturalne otwory wentylacyjne powinno się utrzymywać otwarte. Okap, który pracuje jako wyciąg podłączony do kanału wentylacyjnego, potrzebuje bezwzględnie dostarczania powietrza z zewnątrz.

Okap należy montować zawsze zgodnie z wytycznymi producenta. Od płyty elektrycznej lub ceramicznej powinno dzielić go 600 mm. Z kolei w przypadku kuchni gazowej z otwartymi panikami okap powinien być zamontowany na wysokości 750 mm od płyty.

Przeczytaj również: Okap czy pochłaniacz kuchenny – jaka jest różnica oraz który wybrać?

Montaż i podłączenie okapu do komina – o czym trzeba pamiętać? 

Biorąc pod uwagę gabaryt okapu oraz jego ciężar powinno się montować go tylko na ścianach o stabilnym podłożu. Uchwyty oraz mocowania dołączone do okapu muszą być bardzo dobrze przykręcone do ściany albo trwale powiązane z innymi elementami zabudowy Twojej kuchni. Jeśli natomiast chodzi o umiejscowienie okapu względem ściany, należy zadbać o podłączenie okapu do komina wentylacyjnego tak, aby był zamocowany symetrycznie w stosunku do płyty grzewczej. W jaki sposób podłączyć okap kuchenny do komina? Podłączenie okapu kuchennego wymaga kilku prostych kroków.

Okap kuchenny – jak podłączyć?

1. Na ścianie zaznacz środek płyty grzejnej na właściwej wysokości.
2. Wyznacz otwory pod wkręty dołączone do okapu (użyj zawiesia jako szablonu).
3. Wywierć odpowiednie otwory w ścianie, które odpowiadają zastosowanym kołkom rozporowym.
4. Kołki umieść w otworach, a zawiesie przykręć do ściany.
5. Okap osadź na zawiesiu i sprawdź jego położenie za pomocą poziomicy.
6. Do gniazda elektrycznego przeprowadź kabel z wtyczką – nie podłączaj.
7. Przewód giętki / rura od okapu do komina powinna mieć średnicę 150 mm i być stabilnie umocowana, w sposób trwały, bez przegięć i załamań zmniejszających jej przekrój.

Przeprowadzona rura do kanału wentylacyjnego może mieć założoną np. prostokątną osłonę przymocowaną do korpusu okapu.

8. Sprawdź, czy montaż jest stabilny.
9. Podłącz kabel do gniazdka elektrycznego.
10. Uruchom urządzenie.

Gotowy, do startu, start

Wykonanie wszystkich powyższych czynności oznacza pełen sukces. Okap podłączony do komina powinien już być gotowy do pracy i to tego, aby zadbać o komfort gotowania w Waszej kuchni. Warto zaznaczyć, że w przypadku okapów marki SOLGAZ wszystkie czynności, włącznie z uruchomieniem okapu możemy wykonać zarówno manualnie, jak i z powodzeniem przeprowadzić wszystkie czynności zdalnie, używając pilota.

Ważne: pamiętajcie, aby pod żadnym pozorem nie pozostawiać żadnej płyty grzewczej bez nadzoru. W trakcie przygotowywania potraw z wykorzystaniem tłuszczu przy bardzo wysokiej temperaturze mogłoby dojść do sytuacji, w której rozgrzany tłuszcz się zapali. Dlatego też tak istotną sprawą jest wyposażenie kuchni w sprzęt posiadający odpowiednie zabezpieczenia oraz pilnowanie tego, co aktualnie gotuje nam się w garnkach.

Przeczytaj również: Jaki okap wybrać do kuchni otwartej? – Okap do kuchni z salonem

Czyszczenie i konserwacja okapu

Podczas czyszczenia okapu zasady są dokładnie takie same jak w przypadku sprzętów wykonanych ze szkła lub metali miękkich. Należy postępować z nimi delikatnie. W żadnym wypadku nie stosujcie agresywnych lub ściernych środków, które mogą zmienić nieodwracalnie wygląd Waszego okapu.

Aby nie narażać sprzętu na niechciane rysy, wystarczy dbać o sprzęt na bieżąco i lekkie zabrudzenia ścierać wilgotną ściereczką bez konieczności użycia środka czyszczącego. Jeśli natomiast mamy do czynienia z mocniejszymi zabrudzeniami, możecie użyć delikatnego detergentu, ale takiego, który rozpuści z powodzeniem lepkie osady. Nałóż go na miękką, mokrą szmatkę, przetrzyj, zmyj wodą i gotowe.

WAŻNE!

Czynności konserwacyjne czy pielęgnacyjne elementów szklanych lub metalowych okapu wykonuj zawsze po wychłodzeniu urządzenia do temperatury pokojowej.

Mamy nadzieję, że wszystkie nasze rady pomogą Wam prawidłowo zamontować okap w kuchni i cieszyć się z jego prawidłowego działania.

Przeczytaj również: Okap z obiegiem zamkniętym. Jak działa okap w trybie zamkniętym?

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter