Jaki okap wybrać do kuchni otwartej? – Okap do kuchni z salonem

Okap kuchenny to dziś tak samo ważny sprzęt w kuchni, jak piekarnik. Nie chcemy, aby w naszych domach unosił się wszędzie zapach przyrządzanych potraw, w związku z tym takie urządzenie jest niezbędne. Tak, jak różne mamy kuchnie i możliwości (finansowe także) tak przeróżne są okapy. Większość z nas ma dziś kuchnie otwarte – przyjrzyjmy się więc takiemu i układowi i zastanówmy, jaki okap wybrać do kuchni otwartej?

Okap – jaki wybrać? Jaki okap do kuchni z salonem będzie najlepszy? 

Wybierając okap, przede wszystkim powinniśmy się kierować jego wydajnością. Sam wygląd to nie wszystko. Im większe pomieszczenie kuchenne, tym praca okapu musi być bardziej efektywna, a mając kuchnię otwartą – tym bardziej. W większych pomieszczeniach możemy sobie pozwolić na tzw. okap wyspowy, czyli ten montowany do sufitu. Najczęściej umieszczamy go na środku kuchni tuż nad wyspą z płytą grzewczą. Przy takim rozwiązaniu zyskujemy też walory estetyczne – takie ustawienie prezentuje się bardzo designersko. Ten rodzaj okapu posłuży nam też jako lampa, która bardzo dobrze rozświetli centrum kuchni i doda komfort gotowania. Tego typu sprzęt oferuje firma Solgaz, która ma w swoim asortymencie okap „Lampa OW-INOX” ze sterowaniem dotykowym. Model o szerokości 60cm sprawdzi się w pomieszczeniach o optymalnej wielkości.

Okap kominowy to najczęściej wybierany rodzaj sprzętu, który ma za zadanie niwelować zapachy w kuchni. Montujemy go na ścianie i częściowo do niej przylega. Pośród bogatego asortymentu okapów tych kominowych mamy największy wybór. Okap przyścienny jest numerem 1 w sprzedaży.  Do wyboru mamy też okapy podszafkowe, teleskopowe czy uchylne

Jaki wybrać okap? Jaka powinna być wydajność okapu dla kuchni z salonem? 

Jak już wspominaliśmy, walory estetyczne sprzętu są bez wątpienia istotne, jednak nie możemy zapominać przede wszystkim o funkcjonalności urządzenia. Jak wybrać okap, aby spełniał nasze oczekiwania? Jaka powinna być wydajność okapu? Wydajność okapu podaje się w metrach sześciennych na godzinę. Żeby obliczyć potrzebną wydajność sprzętu działającego na średnim biegu musimy pomnożyć wielkość kuchni razy 9. Na maksymalne mocy – razy 12. Optymalnie działający okap powinien filtrować całe powietrze co najmniej 6 razy w ciągu godziny.

Nie zapominajmy, że kluczowe znaczenie ma kwestia montażu okapu, czyli to, czy chcemy, aby pracował on jako wyciąg i odprowadzał powietrze na zewnątrz budynku (wówczas podłączamy go rurą do kanału wentylacyjnego) czy jako pochłaniacz, którego główną rolę odgrywają filtry węglowe (należy pamiętać, by je regularnie wymieniać).

Okap kuchenny – moc

Nie bez znaczenia jest też głośność okapu, bo kto z nas nie chciałby, aby pracował możliwie jak najbardziej cicho? Bądźmy jednak realistami – praca tych urządzeń nie jest niesłyszalna. Nie mniej, producenci dbają o nasz komfort i oferują nam sprzęty, jak najbardziej funkcjonalne. Zbyt głośna praca okapu może przeszkadzać w codziennych czynnościach, tym bardziej, kiedy mamy kuchnię otwartą. Zwykle korzystamy z okapu na niższych poziomach mocy – 1 i 2, wówczas jego praca jest bardzo cicha. Przy gotowaniu bardziej intensywnym taka moc okapu kuchennego może być niewystarczająca. Wyższe stopnie, to większy poziom głośności.  Słabe okapy osiągają moc ok. m3/h przy niższych biegach, natomiast ok. 600m3/h cechuje sprzęt wyższej klasy.

Reasumując, przy wyborze okapu kierujmy się przede wszystkim wydajnością, nie zapominając oczywiście o estetyce i designie. Mierzmy też siły na zamiary – ilość miejsca, jakie możemy przeznaczyć na sprzęt nie jest bez znaczenia i zapewne mocno uściśli nam wybór. Odległość od kanały wentylacyjnego również sprecyzuje nam konkretne modele, a także szerokość i wysokość, na jakie możemy sobie pozwolić.

Jakie funkcje powinien posiadać dobry okap kuchenny?

Tak, jak większość sprzętów, tak i okapy mogą pracować w kilku trybach. Ustawiamy je za pomocą przycisków, dotykowo, pilota czy gestem. Niektóre modele mają funkcję automatycznego włączenia w momencie wykrycia pary – takie „inteligentne rozwiązanie ma np. model SH 3R marki Solgaz. Ważną opcją jest te wskaźnik zabrudzeń filtrów, dzięki czemu wiemy, kiedy należy je wymienić. Okap to też dodatkowe oświetlenie, ponieważ niemal każdy model ma je zamontowane. Dzięki temu zyskujemy jeszcze większy komfort gotowania, bo światło pada nam prosto na płytę. Wybierzmy okap z kilkoma mocami pracy silnika. Dzięki temu dopasujemy wydajność okapu do intensywności gotowania. Dobrze dobrany sprzęt może nam tez posłużyć jako designerska ozdoba w kuchni. Producenci oferują szeroką gamę kształtów oraz kolorów.

Okap do kuchni otwartej – podsumowanie

Kuchnia z salonem to dziś najczęstsze połączenie pomieszczeń. Dzięki temu w naturalny sposób zyskujemy więcej przestrzeni, a co za tym idzie – możliwości urządzenia wnętrza, bo nie musimy liczyć się z każdym centymetrem. Piekarnik, lodówka, zmywarka czy okap do kuchni z salonem to urządzenia, bez których trudno sobie dziś wyobrazić kuchnię, dlatego ważne, by przy ich wyborze kierować się przede wszystkim funkcjonalnością i estetyką wykonania. Wszystko po to, by jak najlepiej spełniały nasze oczekiwania.

Dlaczego dobry okap do otwartej kuchni to podstawa?

Wybór odpowiedniego okapu do otwartej kuchni jest nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i komfortu życia domowego. W otwartych przestrzeniach kuchennych, gdzie gotowanie staje się częścią wspólnego życia rodzinnego i towarzyskiego, kluczowe staje się zapewnienie czystego powietrza, minimalizacja hałasu oraz estetyczne dopasowanie do reszty wnętrza. Oto dlaczego dobry okap do otwartej kuchni jest tak ważny:

  • Aby utrzymać powietrze w otwartej przestrzeni wolne od zapachów, dymu i nadmiaru wilgoci, okap musi charakteryzować się wysoką wydajnością. Jaka wydajność okapu do otwartej kuchni jest niezbędna? Zaleca się, aby urządzenie było w stanie przefiltrować powietrze w pomieszczeniu minimum sześć razy na godzinę, co zapewnia skuteczną eliminację niepożądanych zanieczyszczeń z powietrza.
  • Poziom hałasu okapu ma ogromne znaczenie w otwartej kuchni. Niski poziom hałasu pozwala na bezproblemowe prowadzenie rozmów, oglądanie telewizji, czy relaks w przestrzeni wspólnej, bez irytującego tła dźwiękowego. Cicha praca okapu jest więc niezbędna dla zachowania harmonii i spokoju w domu.
  • Design okapu to element, który wpływa na ogólny wygląd i atmosferę wnętrza. W otwartej kuchni, będącej integralną częścią salonu lub jadalni, ważne jest, aby okap harmonizował z resztą aranżacji. Znaleźć można szeroką gamę stylów i kolorów, umożliwiając dopasowanie okapu do indywidualnych preferencji i charakteru wnętrza.
  • Wielkość okapu jest kluczowa dla jego efektywności. Aby zapewnić skuteczne usuwanie oparów, szerokość okapu powinna być dopasowana do wielkości kuchenki, najlepiej równa jej szerokości lub większa. Tylko wtedy urządzenie będzie w stanie efektywnie zasysać wszystkie opary, zapewniając czystość powietrza w całej przestrzeni.

Dobry okap do otwartej kuchni to fundament zapewniający nie tylko przyjemność z gotowania, ale również zdrowe i czyste środowisko dla wszystkich domowników. Jest to inwestycja, która przekłada się na jakość życia w domu, podnosząc komfort użytkowania kuchni otwartej na inne części mieszkania. Dlatego, dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na wszystkie wymienione aspekty, aby wybrać urządzenie, które najlepiej odpowiada potrzebom użytkowników.

Na co zwrócić uwagę wybierając okap do kuchni otwartej?

Kiedy zastanawiamy się jaki okap wybrać do kuchni otwartej, musimy wziąć pod uwagę nie tylko jego wydajność, ale także dwie kluczowe cechy: estetykę i ergonomię. Design okapu w otwartej kuchni staje się szczególnie istotny, ponieważ staje się on częścią widocznego dekoru. Okap powinien pasować do reszty wystroju kuchni, nie zakłócając harmonii pomieszczenia. Odpowiednie materiały, kolorystyka i forma okapu mogą w znaczący sposób przyczynić się do stworzenia klimatu kuchni, który będzie się harmonijnie wpasowywał w wystrój salonu.

Ale okap do kuchni otwartej nie może być tylko piękny, musi również być skuteczny. Ważnymi aspektami są tutaj jego rozmieszczenie, obszar działania oraz łatwość czyszczenia. Dodatkowe funkcje, takie jak podświetlenie, mogą znacząco podnieść komfort użytkowania, jednocześnie dodając elegancji do całego wnętrza. Rozważając jaki okap wybrać, pamiętajmy, że dobrze dobrany okap to idealne połączenie estetyki i funkcjonalności, które umożliwia nam cieszenie się nie tylko praktyczną, ale również pięknie zaprojektowaną kuchenną przestrzenią.

Nowoczesne technologie w służbie kuchni – jakie innowacje warto mieć w okapie

Decydując się na to, jaki okap wybrać do kuchni otwartej, nie można pominąć znaczenia nowoczesnych technologii, które znacząco podnoszą komfort użytkowania. W otwartej przestrzeni kuchennej, gdzie gotowanie jest integralną częścią życia domowego, kluczowe jest, aby okap do otwartej kuchni był nie tylko skuteczny oraz wydajny, ale również estetyczny i łatwy w obsłudze. Przede wszystkim, jaka wydajność okapu do otwartej kuchni jest odpowiednia? Należy wybrać model, który jest wystarczająco wydajny, aby skutecznie chronić otoczenie przed odkładaniem się brudu i plam. To kluczowe dla utrzymania czystości i świeżości w otwartej przestrzeni, gdzie kuchnia łączy się z innymi częściami domu.

Kolejnym aspektem jest łatwość instalacji. Dobry okap do otwartej kuchni powinien charakteryzować się prostotą montażu, co pozwoli na szybkie i bezproblemowe przygotowanie urządzenia do użytku. Warto również zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Model z klasą energetyczną A to nie tylko gwarancja niższych rachunków za energię, ale również krok w stronę bardziej ekologicznego domu. Dodatkowe funkcje, takie jak sterowanie pilotem lub gestem, znacząco ułatwiają codzienne korzystanie z okapu. Pozwalają one na intuicyjną obsługę urządzenia, co znacznie podnosi wygodę użytkowania. Dzięki temu, okap do otwartej kuchni staje się nie tylko niezbędnym elementem wyposażenia, ale również nowoczesnym gadżetem, który ułatwia życie.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter