Okap czy pochłaniacz kuchenny – jaka jest różnica oraz który wybrać?

Okap kuchenny jest dziś nieodzownym elementem większości kuchni. Jego rolą jest niwelowanie zapachów, o które nietrudno podczas gotowania. Oprócz swojej zasadniczej funkcji produkowane dziś tego typu urządzenia mają też walory estetyczne i zwyczajnie poprawiają wygląd naszej kuchni. Jednakże co wybrać – okap czy piekarnik? Większość sprzętów może działać w dwojaki sposób, w zależności od naszych potrzeb, a przede wszystkim technicznych możliwości.

Okap a pochłaniacz – jaka jest różnica?

Zasadnicza kwestia: jaka jest różnica między okapem a pochłaniaczem? Zasadnicza. Co prawda każdy opak może być pochłaniaczem, a generuje to sposób podłączenia sprzętu. Okap będzie podłączony do przewodu wentylacyjnego rurą w zależności od możliwości do komina lub na zewnątrz, zaś pochłaniacz zawiera w sobie filtry węglowe, które można wymieniać i nie jest podłączony do komina.

Pochłaniacz kuchenny – jak działa i jakie są rodzaje?

Tak, jak wspominaliśmy, kiedy mówimy o pochłaniaczu, mamy na myśli urządzenie, które nie jest podłączone do wentylacji i ma założone filtry węglowe – absorbuje zapachy, jednakże nie wydostają się one na zewnątrz pomieszczenia. Zatrzymajmy się jednak przy filtrach węglowych, bo to one grają główną rolę. Wszystkie pochłaniacze kuchenne muszą mieć założone filtry węglowe – jak one działają? Zawierają w sobie węgiel aktywny, który kiedy styka się z oparami, redukuje powstałe zapachy, tak, aby czyste powietrze wróciło do pomieszczenia. Warto zostawić włączony okap jeszcze dłużą chwile po zakończonym gotowaniu – w ten sposób pozwolimy osuszyć się filtrom, a to z kolei wydłuży ich żywotność i zwiększy efektywność pracy.

Okap kuchenny jak działa i jakie są rodzaje?

Okapy kuchenne to segment w AGD, który ciągle ewoluuje. Ich rodzajów jest całe mnóstwo: szafkowe, sufitowe, przyścienne, wyspowe, blatowe. Który wybrać? Przede wszystkim ten, na który może sobie pozwolić przestrzeń pomieszczenia. Są różne, bryły i kształty, ale też i kolory. Możliwości to raz, dwa – zasadnicze są parametry techniczne i to nimi powinniśmy się kierować podczas zakupu. Prawidłowo działający oka powinien usuwać z pomieszczenia ok. 90% zapachów.

Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom okapów:

Okapy sufitowe:

  • to dość prestiżowe i efektywne rozwiązanie. Montaż takiego sprzętu polega na zabudowie mechanizmu wentylacyjnego w suficie lub umiejscowieniu go na nim w niewidoczny sposób. Jego powierzchnia jest płaska, co dale bardzo estetyczny efekt wizualny. Najczęściej, jak zdecydowana większość okapów, sprzęt posiada też zintegrowane oświetlenie, to daje jeszcze bardziej designerski efekt.

Okapy szafkowe szufladowe:

  • są bardzo podobne konstrukcyjnie do okapów podwieszanych, ale charakteryzuje go wysuwana część frontu. Urządzenie uruchamia się w momencie wysunięcia jej, a skończy pracę, kiedy wsuniemy szufladę z powrotem. Takie rozwiązanie wymaga zabudowy części szafki. Okapy szafkowe mogą występować również jako tzw. wkłady lub podwieszane. Pierwsze z nich montujemy w dopasowanych do nich meblach. W szafce też należy umieścić cały mechanizm wentylacyjny. Urządzenie charakteryzuje widoczna część robocza, czyli spód okapu.. Jeśli chodzi o okapy szafkowe podwieszane to są ona najmniej skomplikowane w montażu – umieszczamy je pod szafką wkrętami. Zajmują mało miejsca i są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w kuchni.

Okapy wyspowe:

  • zyskują coraz więcej użytkowników. Designerskie, dużych rozmiarów i nowoczesne. Idealnie nadają się do umieszczenia w suficie nad płytą w formie wyspy kuchennej. Montuje się je na linkach lub pręcie. Na takie rozwiązanie decydują się posiadacze dużych pomieszczeń.

Okapy przyścienne kominowe, narożne i ukośne:

  • to obecnie najpopularniejszy segment wśród okapów. Ich montaż polega na umiejscowieniu do ściany. Najczęściej w formie odwróconej litery T. Modele te wyposażone są w specjalny komin maskujący, w środku którego znajduje się rura. Okapy skośne to rozwiązanie designerskie i efektowne, a przy tym bardzo praktyczne – szczególnie dla wysokich osób.

Okap zintegrowany z płytą:

  • to coś dla tych, korzy cenią minimalizm lub mają ograniczone możliwości w pomieszczeniu. Urządzenie montowane jest bezpośrednio na płycie w formie listwy, a jego poziom pracy regulujemy przy pomocy panelu sterowania płyty.

Innym praktycznym rozwiązaniem jest okap nablatowy. Jak sama nazwa mówi – montujemy go na blacie tuż przy płycie grzewczej. Okapy tego typu mogą występować w formie ruchomej lub stałej, a także jako wyciąg blatowy, który montujemy obok płyt modułowych.

Okap czy pochłaniacz kuchenny – co wybrać? Pochłaniacz a wyciąg

Pamiętajmy, że mówiąc o pochłaniaczu i wyciągu tak naprawdę mówimy o tym samym urządzeniu – okapie. Rzecz w tym, czy podłączymy go do przewodu kominowego, czy nie. Okap z pochłaniaczem występuje niemal u wszystkich producentów – niemal każdy okap może stać się pochłaniaczem lub wyciągiem. Wszystko zależy od naszych technicznych możliwości.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter