Czyszczenie rusztu kuchenki gazowej

Kuchnia jest jednym z miejsc, które statystycznie obok łazienki i sypialni jest najczęściej sprzątanym miejscem w naszych domach. Codzienne przygotowywanie posiłków, kawałki przypalonego jedzenia, plamy z tłuszczu na kuchni powstałe podczas gotowania… Myśl o czyszczeniu kuchennych rusztów może spędzić sen z powiek. Największym problemem jest zapieczony brud, czyli trudna do usunięcia warstwa osadu. Jak sobie z nią poradzić? Jak wyczyścić ruszt z kuchenki gazowej? Mamy dla Was garść patentów, które skutecznie poradzą sobie z zabrudzonymi elementami Waszej kuchni.

Jak wyczyścić ruszt żeliwny kuchenki gazowej?

Najlepszym sposobem na utrzymanie rusztów w dobrej kondycji jest ich systematyczne czyszczenie. Jednak nie każdy ma czas, aby regularnie się tym zająć i wtedy z pomocą przychodzimy my i kilka sposobów, jakie dla Was przygotowaliśmy. Żebyście już nie zastanawiali się więcej jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej.

W różnych kuchenkach mamy różnego rodzaju ruszty. Czasami są one dzielone na dwie części lub tak jak np. w płycie SOLGAZ GNC 4 AUTO mamy 4 pojedyncze osobne ruszty. Ten ruszt żeliwny do kuchenki gazowej łatwo jest wymyć w zlewie lub w zmywarce. Czyszczenie rusztu kuchenki gazowej w zmywarce to nic trudnego. Ale jak wyczyścić jednoczęściowy emaliowany ruszt, który w zmywarce się nie zmieści? Już Wam podpowiadamy.

Przygotuj:

 1. Miseczkę szklaną
 2. Ocet spirytusowy
 3. Sodę oczyszczoną (jedno opakowanie 80g)
 4. Dwustronną gąbeczkę do naczyń (jedna strona szorstka, druga delikatna)
 5. Grubą folię
 6. Zszywacz
 7. Gumowe rękawiczki ochronne
 8. Zszywacz

A teraz do dzieła!

 1. Rozłóż folię i połóż na niej ruszt (tak, aby folia wystawała poza ruszt około 10 cm z każdej strony)
 2. Następnie złap boki folii i zszyj je na rogach tak, aby powstała „miseczka” z folii – będzie ona stanowiła zabezpieczenie dla powierzchni, na której będziemy stosować nasz środek do czyszczenia rusztu kuchenki gazowej.

Teraz w zależności od stopnia zabrudzenia, do wyboru mamy trzy domowe preparaty.

Pierwszy sposób sprawdzi się kiedy ruszt jest lekko zabrudzony – do wyczyszczenia użyjemy w tym przypadku octu.

 1. Przygotuj gazę opatrunkową, potnij na kawałeczki i pozwijaj w małe ruloniki tak, aby łatwo było je rozwijać.
 2. Załóż rękawiczki ochronne i nasącz tak przygotowane ruloniki w occie spirytusowym i owiń starannie ruszta.
 3. Tak pokryte gazą ruszta pozostaw na około 0,5 -1h. Ocet rozpuści i rozmiękczy przypalony tłuszcz. Po czym to poznasz? Gaza zmieni kolor na lekko brązowy.
 4. Zdejmij gazę i przetrzyj nią ruszt.
 5. Jeśli ocet nie do końca poradził sobie ze wszystkimi zabrudzeniami, użyj zwilżonej gąbeczki (szorstkiej strony).

Jeśli jednak to też nie wystarczy, oznacza to, że musimy wyciągnąć cięższe działa i nasz drugi sposób. Sprawdzi się przy średnio zabrudzonym ruszcie. Użyjemy tym razem papki z sody oczyszczonej.

Do przygotowania receptury potrzebujesz jedno opakowanie sody oczyszczonej i wodę.

 1. Sodę wsyp do małej miseczki i rozcieńcz z wodą. Papa powinna mieć konsystencję gęstego jogurtu. Jak będzie za rzadka, to nie będzie trzymałą się rusztu,
 2. Załóż rękawiczki ochronne i pokryj ruszt do kuchenki gazowej dokładnie środkiem czyszczącym.
 3. Po upływie 30-40 min szorstką stroną gąbki wyczyść ruszt.

Jeśli i tym razem, w najbardziej zabrudzonych miejscach jak palniki pozostał jeszcze brud, to znaczy, że potrzebujesz kolejnego etapu.  To czas na ostatni z naszych domowych sposobów.

 1. Wzmocnij swoją foliową „miskę”. Możesz połączyć przeciwległe krawędzie od góry, dodatkowymi paskami z foli, aby po wlaniu roztworu do środka folia utrzymała płyn wewnątrz.
 2. Przewróć ruszt w folii „do góry nogami” i rozsyp wewnątrz torebkę z sodą oczyszczoną. Następnie zalej wrzątkiem, tak aby zakryć w całości ruszt. Pozostaw go w rozworze na około 3 h. W ten sposób skutecznie rozmiękczysz pozostały brud i usuniesz go z rusztu. W ostateczności użyj szpachelki, która na dobre doczyści zapieczone resztki.

Środki czystości do zadań specjalnych

Czyszczenie rusztu kuchenki gazowej może być dużo prostsze. Wystarczy, że wybierzesz dedykowany środek do czyszczenia rusztu kuchenki gazowej. Gotowe preparaty, w szczególności te silnie żrące, nie są może bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż soda czy ocet. Jednak możemy poradzić sobie z brudem, a czyszczenie rusztu kuchenki gazowej będzie szybkie, łatwe i skuteczne.

Średnio spędzamy w kuchni 7h tygodniowo z czego około 1/3 tego czasu spędzamy na jej sprzątaniu. Dzięki użyciu gotowych preparatów, ten czas znacząco możesz skrócić.

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, my natomiast mamy dla Was zestaw do czyszczenia SOLGAZ do zadań specjalnych. Znajdziecie w nim środki, które sprawdzą się  przy delikatnych zabrudzeniach, jak i takie które poradzą sobie z tymi najcięższymi do usunięcia.

Zestaw zawiera 4 środki do czyszczenia płyty ceramicznej oraz skrobak

KROK 1. Czystość

Mleczko „Czystość” to nasz sposób do walki z trudnymi zabrudzeniami, przypaleniami. Preparat rozpuszcza zabrudzenia, a wyjątkowa formułą utrudnia osadzaniu się nowych.

KROK 2. Pielęgnacja

To ekologiczny i łagodny płyn do pielęgnacji płyty to ekologiczny. W jego składzie znajdziecie skórki pomarańczy, które zapewniają piękny zapach w kuchni i z powodzeniem usunie delikatny osad z tłuszczu. Środek sprawdzi się w codziennych porządkach.

KROK 3. Połysk

„Połysk” jest idealny do szklanych powierzchni.  Dzięki niemu ceramiczne kuchenki stają się błyszczące i pozbawione smug. Preparat usuwa delikatne zabrudzenia, niweluje nieestetyczne wycieki  i chroni powierzchnię przed ich ponownym osadzaniem się.

Płyn EXTRA

Ten preparat to najcięższe działo w walce z zapieczonym brudem. To idealna odpowiedź na pytanie czym wyczyścić ruszt kuchenki gazowej. To wielka moc zamknięta w niewielkiej butelce. Mała ilość wystarczy, aby usunąć tłuszcz, mocne przypalenia. Jest to środek silnie żrący, dlatego podczas używania zalecamy zakładać ochronne rękawiczki.

Skrobak

Umożliwia pozbycie się bardzo trudnego do usunięcia zapieczonego brudu. Narzędzie posiada gumową, wygodną w użyciu rączkę i wymienne ostrza ze stali nierdzewnej.

Dusisz, smażysz, gotujesz. Coś zawsze wykipi, tłuszcz pryśnie i to wszystko osadza się na ruszcie kuchenki gazowej. Ta mało estetyczna powłoka spędza wielu sen z powiek, tylko po co. ? Lepiej działać i albo spróbować naszych domowych sposobów, albo zaopatrzyć się z w zestaw środków, które z powodzeniem pomogą Ci utrzymać kuchnię w czystości i żeliwny ruszt oczywiście też.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter