Czym i jak czyścić płytę ceramiczną? Poznaj sprawdzone sposoby na czyszczenie płyt ceramicznych

Często prosicie nas o wskazówki, jak prawidłowo czyścić nasze płyty. Czyszczenie płyty ceramicznej jest proste. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was poradnik, jak dbać o nasz sprzęt krok po kroku.

Powszechne zabrudzenia na płytach ceramicznych – z czym mamy do czynienia na co dzień

Każdemu z nas z pewnością przydarzyła się sytuacja, gdy w ferworze walki w kuchni coś nam uciekło z garnka. Najłagodniejszym efektem ubocznym gotowania są plamy na płycie ceramicznej. Najbardziej przez nas nielubianym stanem jest przypalona płyta ceramiczna, na której znajdują się mocne i przywarte zanieczyszczenia. Czasami może się zdarzyć, że na naszej płycie znajdą się pozostałości po aluminium w postaci nieestetycznych plam. Pokażemy wam, jak wyczyścić przypaloną płytę ceramiczną.

Czym czyścić płytę ceramiczną?

Rozgrzana płyta do czerwoności, a na niej resztki potrawy, przypalenia i tłuszcz? Czym czyścić płytę ceramiczną, a czym czyścić płytę gazową na szkle? Materiał, z jakiego wykonane są wszystkie płyty ceramiczne Solgaz jest taki sam, jak we wszystkich płytach indukcyjnych na rynku (witroceramika), czyli nie może być trudno.

W sklepach znaleźć można środki do czyszczenia płyty ceramicznej różnych producentów. Wszystkie niezbędne akcesoria do czyszczenia płyty ceramicznej znajdziecie również w naszej ofercie.

Jak czyścić płytę ceramiczną?

Sposób czyszczenia jest istotny, bo pozwala uniknąć niechcianych porysowań i długo cieszyć się z pięknego wyglądu płyty. Porysowana płyta ceramiczna, to oczywiście bardzo niepożądana rzecz. Pamiętać należy o kilku bardzo istotnych zasadach:

– powierzchnię płyty ceramicznej czyścimy dopiero wtedy, gdy całkowicie ostygnie

– wszystkie zabrudzenia usuwamy na bieżąco, aby nie dopuścić do ich przypalenia

– skrobakiem posługujemy się bardzo ostrożnie

– dokładnie myjemy garnki od spodu, aby nie rysowały powierzchni płyty

– do czyszczenia płyt ceramicznych nie używamy silnych detergentów, nieprzeznaczonych do tego rodzaju kuchenek.

Krok 1 Zaczynamy od Skrobaka

To po prostu ułatwia życie. Skrobak do płyt ceramicznych wygląda, jak odwrócona maszynka do golenia. Usuwamy nim największe przypalenia.

 Krok 2 Mleczko „CZYSTOŚĆ”

To dedykowane mleczko stworzone we współpracy z firmą SOLGAZ. Sprawdza się świetnie przy wszelkich przypaleniach i innych mocnych zabrudzeniach.

Po nałożeniu na płytę czekamy około minutę aż rozpuści tłuszcz. Pamiętaj, aby tymi środkami czyścić tylko ceramiczne elementy płyty – to jedyny tak odporny materiał.

Krok 3 Mleczko „PIELĘGNACJA”

To mleczko, więc zostaną delikatne smugi. Ale ważne by zetrzeć to co zostało na płycie. Możesz też użyć środka PIELĘGNACJA. To też dedykowany preparat, który pomoże w czyszczeniu mniejszych zabrudzeń oraz pielęgnuje płytę.

Krok 4 Środek w spray’u– „POŁYSK”

Na koniec używamy środka do płyt ceramicznych w spray’u. Zdecydowanie zalecany jest ten, który był przetestowany na sprzęcie SOLGAZ i jemu dedykowany. Czekamy dwie minuty i już można polerować.

A gdy nic nie pomaga wykorzystajmy środek EXTRA. To duża skuteczność czyszczenia zamknięta w niewielkiej butelce. Sposób postępowania jest podobny, jak w przypadku mleczka „PIELĘGNACJA”. Niewielką ilość nanosimy na zabrudzone miejsce i zostawiamy na kilka minut. Potem usuwamy zanieczyszczenie zwykłą wodą i wycieramy do sucha ręcznikiem papierowym.

Jak wyczyścić płytę ceramiczną – domowe sposoby

Wielu z nas stara się ograniczać używanie środków chemicznych w domu. Coraz częściej więc sięgamy po domowe sposoby na czyszczenie płyty ceramicznej.

Lekkie zabrudzenia i smugi z łatwością usuniemy wilgotną ściereczką z odrobiną płynu do naczyń. Potem całość wystarczy przetrzeć czystą wodą i dokończyć papierowym ręcznikiem. Efekt murowany.

Jeśli po wykipieniu wody na powierzchni ceramiki powstaną nieestetyczne plamy, nie ma się co martwić. Łatwo usuniemy je za pomocą octu spirytusowego. Wystarczy na zabrudzonej powierzchni położyć ściereczkę namoczoną w occie i pozostawić na dłuższą chwilę. Kamień znajdujący się w wodzie powinien się rozpuścić i łatwo usunąć z ceramiki. Potem płytę przecieramy wodą i wycieramy do sucha ręcznikiem papierowym.

Czyszczenie płyty ceramicznej sodą jest również skutecznym sposobem. Jak wyczyścić płytę ceramiczną sodą? Z sody oczyszczonej oraz odrobiny wody utlenionej robimy pastę i nakładamy ją na przypalenia. Pozostawiamy na kilka minut. Potem delikatnie pocieramy zabrudzenie gąbką lub miękką szmatką okrężnymi ruchami. Pasta poradzi sobie nawet z zaschniętymi i tłustymi plamami. Nie musimy martwić się o powierzchnię płyty ceramicznej. Pasta jest na tyle delikatna, że nie spowoduje zarysowań i uszkodzeń.

Z upływem czasu na powierzchni płyty ceramicznej mogą zrobić się nieestetycznie, błyszczące się miejsca lub zarysowania. Mogą one powstać na skutek przesuwania garnków po powierzchni płyty czy niedokładnie wyczyszczonego spodu garnków – zwłaszcza tych aluminiowych. Aby usunąć takie ślady, należy zwilżyć plamę octem spirytusowym i odczekać ok. 15 minut. Następnie trzeba nanieść na nią mleczko do konserwacji płyt ceramicznych i poczekać aż wyschnie. Na końcu wystarczy wytrzeć płytę do sucha i przeczyścić ją mleczkiem do czyszczenia ceramiki.

Płyta GPC Solgaz – łatwa w czyszczeniu

Stosując się do powyższych wskazówek dotyczących sposobów czyszczenia i codziennej pielęgnacji naszych płyt gazowych z pewnością uznacie, że płyty gaz pod szkłem Solgaz są łatwe w czyszczeniu.

Proste? Pewnie, że proste. Powodzenia 😉

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter