Szaszłyki z piekarnika  – jak je zrobić?

Mamy lato. Okres grillowy od dawna jest już w pełni, jednak z pogodą u nas bywa różnie. Dlatego jako alternatywę mamy dla Was przepis na przepyszne szaszłyki z piekarnika z kurczakiem. Oczywiście przepis będziecie mogli wykorzystać także, kiedy szaszłyki zamiast w piekarniku wylądują u Was na domowym grillu.

Soczyste szaszłyki drobiowe z piekarnika „na dziko”

Czas przygotowania: ok 2 godz.

Składniki:

Mięso z jednego niedużego kurczaka (ok. 50 dag czystego mięsa), 6 łyżek oliwy, 1 łyżeczka listków świeżego tymianku lub szczypta suszonego, szczypta szałwii, sól, pieprz, 24 paseczki wędzonego boczku, drobniutko tarty ser, zielona pietruszka.

  1. Przygotuj marynatę: do miski wsyp pieprz, sól, tymianek, szałwię, oliwę z oliwek i wymieszaj marynatę.
  2. Obrane ze skóry i kości mięso podziel na jednakowe porcje.
  3. Dodaj mięso do marynaty i pozostaw na około 1h w lodówce.
  4. Gotowe, zamarynowane kawałki kurczaka zawiń w paseczek boczku.
  5. Przygotowane zawinięte w boczek mięso nabij na patyki do szaszłyków. Wkłute po 3 na jeden szpikulec.
  6. Szaszłyki ułóż na blasze i włóż do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika i piecz około 25 min, aż boczek będzie chrupiący i rumiany. Po upływie połowy czasu pamiętaj, aby przełożyć szaszłyki z na drugą stronę.

Szaszłyki z kurczaka z piekarnika podawać należy bardzo gorące, posypane serem i zieloną pietruszką.

Dodatki do szaszłyków z piekarnika

Soczyste szaszłyki z piekarnika gotowe, teraz czas zadbać o dodatkową oprawę – surówki.

Porada: Kiedy zastanawiacie się, jaką sałatkę do dania przygotować, warto wybierać składniki sezonowe. Na jakie warzywa latem możemy liczyć?

Sezonowe warzywa lata to: młoda kapusta, marchewka, groszek, kalafior, szpinak, rzodkiewki, sałata, wszystkie zieleniny, papryka i pomidory. I właśnie przy użyciu tych składników skomponowaliśmy dla Was dwa sprawdzone przepisy na surówki do tego dania.

Surówka z papryki i pomidorów

Czas przygotowania: ok 15 min.

Składniki: 4 strąki świeżej papryki, 4 jędrne pomidory, 1 cebula, sól, pieprz, szczypta cukru pudru, odrobina soku z cytryny, 1 łyżeczka oleju słonecznikowego lub sojowego.

Warzywa starannie umyć, paprykę wypestkować i od razu lekko skropić sokiem z cytryny i posolić. Następnie pomidory pokroić na cząstki, posypać odrobiną cukru pudru i solą. Przygotujcie cebulę. Należy ja pokroić w jak najcieńsze plastry i również leciutko posolić. W salaterce ułóżcie paprykę, następnie pomidory, posypcie krążkami cebuli i skropcie olejem.

Przyrządzając tę surówkę w sposób dietetyczny, należy obrać paprykę przed wypestkowaniem. Użyjcie bardzo ostrego noża albo skrobaczki. Pomidory włożyć po jednym na kilka sekund do wrzątku i także obrać ze skórki.

Nasz patent: Zamiast cebuli możesz użyć białych części pora.

Surówka „gigant”

Do jej przygotowania potrzebujemy sos vinaigrette oraz mieszankę różnych warzyw.

Sos vinaigrette:

Czas przygotowania: ok 5-8 min.

Składniki: 4 łyżki oleju słonecznikowego,  sojowego lub arachidowego albo oliwy, sok z połowy cytryny, ½ łyżeczki soli, 2 ząbki czosnku

Czosnek rozetrzeć dokładnie z solą, sokiem z cytryny i w końcu w olejem. Dobrze jest przyrządzić większą ilość sosu (np. z poczwórnej porcji składników), zlać do  ciemnej buteleczki ze szczelnym zamknięciem i przechowywać w lodówce. Sos vinaigrette można także przyrządzić bez czosnku, a zamiast soku z cytryny – dodać kwasku cytrynowego rozpuszczonego w odrobinie przegotowanej wody lub ewentualnie trochę soku pomidorowego.

Składniki do surówki:

Czas przygotowania: ok 40 min

1 spory kalafior, 1 główka sałaty, 1 mały świeży ogórek, 1 pęczek rzodkiewek, 20 dag sera gouda lub edamskiego, sok z cytryny, sól, trochę pieprzu, 1 łyżka oleju słonecznikowego lub sojowego

Wszystkie warzywa umyć starannie. Kalafior ugotować w lekko posolonym wrzątku z dodatkiem cukru, uważając, aby się nie rozgotował. Następnie odcedzić, całkowicie ostudzić i podzielić na poszczególne „różyczki”, które następnie kroimy w niezbyt cienkie plastry.

Ogórki i rzodkiewki kroimy w plasterki. Na półmisku ułożyć w krąg umyte liście sałaty, skropione sosem vinaigrette. Następnie tworząc coraz mniejsze kręgi – umieścić w półmisku plasterki kalafiora, ogórka i rzodkiewki. W środku ułożyć pokrojony w kostkę ser. Całość należy polać przygotowanym wcześnej sosem vinegret. Do surówki można także oddzielnie dodać majonez.

Zależnie od pory roku zmienia się składniki sałatki: zamiast kalafiora – dajemy fasolkę szparagową lub zielony groszek. Jedną z warstw mogą stanowić świeże papryki lub pomidory albo starta na grubej tarce kalarepka. Również środkową „wkładkę” można urozmaicić np. jajkami na twardo, piramidką z białego sera obsypaną szczypiorkiem lub usmażonymi pieczarkami, lub grzybami leśnymi.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten prosty przepis sprawdzi się także w Waszej kuchni. Pamiętajcie jednak, że  drobiowe szaszłyki z piekarnika możecie bardzo swobodnie modyfikować. Nie bójcie się eksperymentować. Kurczak jest wdzięcznym mięsem, które przygotuje zarówno początkujący, jak i bardziej wprawiony kucharz.

Smacznego!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter