Ślepa kuchnia w bloku. Kuchnia bez okna jak urządzić ją z głową

Aranżacja małej kuchni bez okna jest nie lada wyzwaniem. Oczywiście, pod warunkiem, że chcemy się cieszyć z efektywnie urządzonego pomieszczenia. Choć wielkich możliwości „by poszaleć” nie ma, to jednak kilkoma prostymi trikami możemy uzyskać piękne wnętrze.

Jak urządzić małą kuchnię bez okna?

Istnieje kilka sposobów, na to jak urządzić ciemną kuchnię, które optycznie powiększą nasze pomieszczenie. Jeśli w naszym domu jest mała kuchnia bez okna kluczową kwestią jest odpowiedni dobór kolorów. Jasne barwy nadają lekkości, świeżości i dodają „przestrzeni”. Dlatego też wybierzmy np. białe meble i farbę. Na ścianie między szafkami możemy zastosować błyszczące płytki – one też spotęgują wrażenie większej kuchni. W kwestii mebli – postawmy na minimalistyczne rozwiązania. Sprawdzą się gładkie fronty i ponadczasowa biel. Dobrą alternatywą będzie również kolor drewna, który „ociepli” pomieszczenie. Zrezygnujmy z masywnych konstrukcji i ciężkiej zabudowy w ciemnych kolorach. Małe kuchnie w bloku bez okna będą nas cieszyć, jeśli zastosujemy w nich także odpowiednie oświetlenie. Skoro nie mamy co liczyć na światło dzienne, zadbajmy, by te sztuczne było najbardziej efektywne. A możliwości jest całe mnóstwo. Lampy led i listwy świetnie się sprawdzą. Nie warto więc na tym oszczędzać. Kolejnym pożądanym rozwiązaniem będzie zamontowanie w kuchni lustra. I o ile nie mamy tu na myśli lustra nad kuchenką, o tyle na przykład na bocznej ścianie mebli, jak najbardziej może się pojawić.

Wybierz odpowiedni okap do ślepej kuchni

W ślepej kuchni nie może zabraknąć okapu. Skoro nie mamy okna – zadbajmy o odpowiednią wentylację. Spośród wielu modeli okapów, najbardziej zasadny będzie urządzenie minimalistyczne. Masywne sprzęty przytłoczą nam kuchnię – wybierzmy więc takie, które przy niewielkich gabarytach będą równie efektywne. Optymalnym rozwiązaniem będzie okap szafkowy – nie będziemy musieli rezygnować z szafek w jego miejsce i nie przytłoczymy pomieszczenia. Jednym z rozwiązań może być okap szafkowy marki Solgaz sterowany gestem.

Aneks kuchenny bez okna – o czym warto pamiętać?

Kuchnia okna nie musi być ponura i pozbawiona wyrazu. Tak, jak już wspomnieliśmy – z założenia ciemna kuchnia w bloku wcale ciemną być nie musi. Kluczowym jest aneks kuchenny, miejsce, w którym będziemy przyrządzać posiłku. Musi być funkcjonalne i przestrzenne. O ile na gabaryty pomieszczenia wpływu nie mamy, o tyle możemy wykorzystać np. sąsiadujący z kuchnią sposób, by z 2 pomieszczeń zrobić jedno. To najczęstszy zabieg, jaki stosuje się w ciemnych i niewielkich kuchniach. Po prostu – łączymy aneks z salonem. Co w zamian dostajemy? Przestronne wnętrze, w którym możemy się swobodniej poruszać. Niewielki aneks też może w pełni spełnić nasze oczekiwania – blat roboczy, płyta kuchenna, piekarnik, lodówka, szafki – wszystko to umiejętnie skomponowane da efektowną kuchnię.

Ciemna kuchnia bez okna – jak zaplanować oświetlenie?

Ciemna kuchnia musi być dobrze oświetlona. Skoro nie mamy okna – nadróbmy ten defekt „sztucznie”. I nie chodzi o wieszanie siermiężnych żyrandoli i lamp, lecz o estetyczne i delikatne punkty świetlne. Ważną kwestią jest również oświetlenie nad płytą gazową, bo trudno wyobrazić sobie gotowanie po ciemku. Często takim „wspomagaczem” jest na przykład okap, który ma już wbudowane lampy, najczęściej led. Tym samym idealnie padają na kuchenkę.

Ślepa kuchnia nie musi być szara i nudna. Z pomocą fachowca, albo co najmniej stosując się do wspomnianych „trików” możemy uzyskać efekt przejrzystego i przestrzennego pomieszczenia.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter