Kuchnia patchwork – zainspiruj się z Solgazem!

Kuchnia w stylu patchwork to łączenie ze sobą różnych wzorów, zabawa fakturami. To kolor i wolność projektowania. To kreatywny sposób na to, aby Wasza kuchnia była zupełnie inna niż wszystkie.

Czym jest patchwork?

Samo słowo patchwork powstało z połączenia dwóch słów „patch” – łata, „work” – praca. Jest pojęciem, które wywodzi się zupełnie z innej przestrzeni. Dotyczyło pierwotnie łączenia różnych kawałków tekstyliów, które tworzyły później jedną całość. Patchwork jednak aktualnie znajduje swoich fanów także w przestrzeniach zupełnie nowych. Projektanci pokochali ten styl, a patchwork w kuchni nieustająco znajduje swoich fanów. Ale czym jest patchwork w kuchni i gdzie zastosować wzory charakterystyczne dla takiego stylu? To mieszanka wzorów, materiałów, które zgrabnie połączone tworzą nowoczesne i nietuzinkowe wnętrze.

Jak wybrać kafelki z patchworkiem do kuchni?

Jeśli chcemy wprowadzić styl patchwork w kuchni najprostszym sposobem jest wybór glazury w tym klimacie. Producenci prześcigają się w coraz to nowych wzorach. Do niedawna płytki patchworkowe kojarzyły się raczej ze stylem boho czy hippie. Jednak aktualnie możemy znaleźć wzory, które świetnie wpasują się w aranżacje kuchni w stylu skandynawskim, czy minimalistycznym i bardziej spokojnym wnętrzu. Warto jednak pamiętać, że położone kafelki patchworkowe na ścianę czy podłogę są raczej dominujące i dobrze jest je stonować pozostałymi elementami wystroju kuchni.

Kuchnia z patchworkiem przykładowe aranżacje

Wzór czarnych koniczyn, geometryczne kwiaty, ornamenty lub zupełnie abstrakcyjne wzory – opcji mamy bardzo wiele. Kuchnia w stylu patchwork może mieć różne oblicza. Wybierając kafelki patchworkowe na ścianę, dopasuj je do kolorystyki pozostałej aranżacji. W przypadku jasnych kuchni, bogatych w drewniane elementy i dodatki, ciekawie prezentują się pastelowe kafle. Mogą być stylizowane na poprzecierane lub poklejone w kwieciste mozaiki, dodając wnętrzu nieco śródziemnomorskiego klimatu. Jeśli z kolei urządzacie kuchnię w stylu industrialnym, to geometryczne biało-czarne wzory lub dynamiczne wyraziste kolory sprawdzą się lepiej. Ściana nad blatem kuchennym stanowi tło do pracy w kuchni. To przestrzeń robocza, na którą będziesz spoglądał bardzo często, wiec dobrze przemyśl to jaki wzór wybierzesz ?

Kafelki patchworkowe na ścianę, to tylko jedna z opcji. Możesz przemycić nieco tej estetyki w swojej kuchni wybierając posadzkę w tym stylu. Płytki patchworkowe na podłodze mogą być ciekawym rozgraniczeniem stref w kuchni. To naturalne zaznaczenie gdzie kończy się kuchnia, a gdzie zaczyna przestrzeń jadalna lub salon w przypadku, kiedy mamy salon połączony z kuchnią w jednym większym pomieszczeniu. Glazura z wzorem może być również ułożona tak jak dywanik kuchenny. Co bardzo ciekawie wizualnie uzupełnia tę przestrzeń.

Co ważne, kuchnia w stylu patchwork nie musi wiązać się z ogromnym remontem. Możemy postawić na dodatki, zasłony, podkładki, czy zestawy obiadowe. Jeśli lubicie targi staroci, to często wystawcy mają na swoich stoiskach tzw. ceramikę angielską w różnych kolorach i skompletowana zastawa obiadowa z takich elementów prezentuje się bardzo ciekawie.

Jaki sprzęt do kuchni z patchworkiem?

Wgłębiając się w szczegóły projektu kuchni z patchworkiem, nie można zapominać też o sprzętach. Powinny pasować do danego stylu i podkreślać daną estetykę wnętrza. Gdy wybierzemy bardziej abstrakcyjne czy geometryczne wzory do kuchni, wtedy świetnym uzupełnieniem będą sprzęty o minimalistycznym wzornictwie. Mamy na myśli te z płaską powierzchnią, bez zbędnych pokręteł, w zabudowie zlicowane z blatem czy szafkami. Mniej w tym przypadku znaczy lepiej. Wybierając z kolei styl skandynawski czy bardziej klasyczny – stylowa płyta kuchenna z odkrytymi rusztami, ale ubrana w nowoczesną technologię wydaje się być bardziej trafiona.

Patchwork w kuchni co warto wiedzieć?

Decydując się na odważne wzory różnych niepasujących z pozoru do siebie kawałków pamiętajmy o umiarze. Patchworkowe wzory w kuchni to mocny trend, ale jak to z trendami bywa – przemijają. I warto sobie zadać pytanie czy lepiej postawić na dekorację już gotowego wnętrza czy jednak chcemy, aby takie wnętrze zostało z nami na lata i stałe elementy kuchni jak kafelki patchworkowe też.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter