Czarna kuchnia – stwórz eleganckie wnętrze z nutą tajemniczości

Po zachwycie białymi, skandynawskimi wnętrzami, coraz więcej osób skłania się do aranżacjom z czarnymi meblami. Szczególnie ciekawie w najciemniejszym z kolorów prezentują się kuchnie. Zanim zaprojektujesz swoją, dowiedz się, z czym i jak najlepiej łączyć czarne meble kuchenne.

Czerń jest ponadczasowa i nadaje wnętrzom klasy oraz szyku. W kuchni nie musi pełnić wyłącznie roli praktycznego dodatku. Zdecyduj się na modną, nowoczesną aranżację i stwórz z tej ciemnej barwy główny motyw kolorystyczny wnętrza. Odważ się i zaprojektuj kuchnię w całości skąpaną w odcieniu węgla albo skontrastowaną dzięki zastosowaniu bieli czy drewna. Dlaczego warto?

Czarna kuchnia – elegancja i smak

Czarna kuchnia, mimo że minimalistyczna, jest bardzo przytulna i elegancka. Sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w stylu loftowym czy nowoczesnym. Wymaga dobrego oświetlenia (najlepiej światłem dziennym) i bywa „wymagająca”.

Najlepiej prezentuje się w dużych, przestronnych wnętrzach, ale odpowiednio zaprojektowana, dopasuje się też do mniejszego metrażu. Musisz wiedzieć, że z pomocą czerni ciekawie podkreślisz walory pomieszczenia i ukryjesz jego ewentualne mankamenty.

Stylowa kuchnia na czarno ma różne oblicza. Pięknie prezentuje się zarówno z matowymi frontami, jak i tymi na wysoki połysk. Doskonale łączy się bielą i odcieniami miedzi czy złota. Dobrym pomysłem jest kuchnia czarna z drewnem, które ociepli jej wnętrze, marmurem oraz cegłą.

Które elementy powinna pokryć czerń? Elegancko prezentuje się wyspa kuchenna, utrzymana w ciemnej kolorystyce oraz dolne szafki zabudowy. Ciekawe połączenie uzyskasz, zestawiając drewniane meble z czarnym blatem i sprzętem AGD. Jeśli masz w kuchni dobre światło i dodatkowo dysponujesz większym metrażem, weź pod uwagę wypełnienie nawet całego pomieszczenia tą barwą.

Uważaj na nadmiar czerni

Projekty kuchni z czarnym kolorem wyglądają niezwykle stylowo, niestety jest to barwa trudna w aranżacji. Wykańczając wnętrze, bardzo łatwo nadać mu mroczny charakter lub zbytnio je przyciemnić. Jak urządzić kuchnię, w której główną rolę odgrywa czerń? W jaki sposób dodać pomieszczeniu lekkości?

  • Kuchnie czarne świetnie współgrają z kontrastującymi kolorami. Zaprojektuj więc wnętrze w taki sposób, aby wypełnić je ciemnymi szafkami, a resztę pomieszczenia utrzymać w jasnej kolorystyce. Niezwykle oryginalnie wyglądać będzie duża zabudowa o śnieżnej barwie, na której tle wyróżni się czarna wyspa kuchenna.
  • W strefie między szafkami planujesz ciemne kafelki? Przełam nieco tę jednolitą stylizację i gdzieniegdzie zamocuj złote płytki. Staraj się wybierać kafle o nietypowym, ale geometrycznym kształcie. Mimo że wzór pozostanie jednolity, zyska w ten sposób awangardowy akcent. Między szafkami umieść też wodoodporną tapetę z kontrastowym wzorem lub materiał imitujący drewniane deski
  • Zawsze dobrym pomysłem będzie decyzja o klasycznym zestawieniu kuchennego wyposażenia. W takim pomieszczeniu połącz czarne meble z jasnymi płytkami oraz ornamentową podłogą. Dodaj złote dodatki (np. klamki) oraz drewniane półki i deski.

Jakie dodatki pasują do czarnej kuchni?

Czarne szafki drewniane zyskają wiele, gdy zestawisz je z atrakcyjnymi dodatkami. Kluczowy dla wyglądu i funkcjonalności pomieszczenia jest blat. Szukając odpowiedniego do czarnej kuchni, masz duży wybór pod względem, kolorów i materiałów. Które połączenia prezentują się najlepiej?

  • Przede wszystkim szafki pokryj czarnym blatem roboczym, a uzyskasz jednolitą aranżację. Zależy Ci na kontraście? Szukaj białych powierzchni.
  • Ciekawie wyglądają kuchnie brązowo-czarne, które stworzysz przez zestawienie ciemnych frontów z drewnianymi blatami. Koniecznie szukaj tych o ciepłym odcieniu.
  • Marmur to kolejna powierzchnia, która sprawdza się jako blat w kuchni. Ten trwały materiał nada wnętrzu dodatkowej elegancji.

Istotną rolę w aranżacji kuchni pełnią też sprzęt AGD oraz armatura z ceramiką. Kolor urządzeń i wyposażenia możesz łatwo dopasować do ciemnego wnętrza. Bez trudu znajdziesz czarny piekarnik, płytę indukcyjną, kran i zlew, z pomocą których stworzysz monochromatyczne wnętrze.

Z czernią dobrze komponują się srebrne, aluminiowe urządzenia czy biały zlew. Ceramikę w klasycznym kolorze połącz również z armaturą o złotej lub miedzianej barwie.

Po podjęciu ostatecznej decyzji odnośnie do koloru blatu i armatury, zadecyduj o barwie pozostałych akcesoriów. Pamiętaj, że czarna kuchnia jest elegancka i stylowa, więc puszki do przechowywania produktów lub wszystkiego rodzaju małe urządzenia (czajnik, grill, opiekacz) o tęczowej i neonowej kolorystyce niekoniecznie będą najlepszym wyborem.

Istotnym dodatkiem do czarnej kuchni są lampy. Ich znaczenie, szczególnie w ciemnym wnętrzu, jest nieopisane. Przyda Ci się zarówno centralne światło z góry (np. umieszczone w podwieszanym suficie), jak również dodatkowe oświetlenie nad blatem.

Pamiętaj o istotnej roli dodatków we wnętrzu. Nie pozostawiaj więc w rękach przypadku wyglądu klamek i uchwytów. Odpowiednio dobierz też kolorystykę akcesoriów ustawianych na blacie roboczym. Zadbaj o spójną barwę m.in. przyprawników, desek czy mis na owoce.

Czarna kuchnia może być praktyczna

Kuchnia utrzymana w ciemnej kolorystyce najlepiej prezentuje się w wersji minimalistycznej, pełnej prostych rozwiązań: gładkie fronty, stylowe uchwyty czy metaliczne sprzęty, które dodatkowo odbijają światło.

I mimo że wydawać by się mogło, że czarne szafki kuchenne są także najbardziej praktycznym rozwiązaniem, meble te uchodzą za jedne z trudniejszych do utrzymania w czystości. Na tak ciemnych powierzchniach szybko widać tłuste plamy, zabrudzenia (szczególnie te suche) i nawet niewielkie ilości kurzu. Co zrobić, żeby czarna kuchnia była bardziej praktyczna?

  • Przede wszystkim szukaj materiałów łatwych do utrzymania w czystości i takich, na których nie odbijają się odciski palców. Unikaj frezowanych frontów i wybieraj matowe powierzchnie.
  • Przestrzeń między dolnymi a górnymi szafkami wypełnij płytkami. Zdecydowanie najłatwiej utrzymać je w czystości (plamy bez trudu usuniesz nawet z białych powierzchni). Dowolnie wybierz kształt kafli, a także ich kolor.
  • Do praktycznej kuchni wybierz sprzęty AGD do zabudowy. Piekarnik, mikrofalówka, płyta indukcyjna, zmywarka i lodówka – wszystkie te urządzenia sprytnie ukryjesz pod frontami lub umieścisz w szafkach.
  • Dobrym pomysłem jest też kuchnia z czarną ścianą pokrytą farbą magnetyczno- tablicową. Świetnie łączy się z ciemnymi meblami, a dodatkowo jest i praktyczna, i estetyczna. Łatwo zetrzesz z niej powstałe plamy i zachlapania, a dodatkowo będzie to dobra przestrzeń do przekazania wiadomości rodzinie lub wyeksponowania dziecięcych rysunków, a nawet miejsce do zapisania nowego przepisu.

Kiedy ten kolor się nie sprawdzi?

Kuchnia czarna, drewniana lub z białymi elementami jest w trendach od kilku lat i z roku na roku zyskuje nowych fanów. Niestety nie zawsze będzie najlepszym wyborem do wnętrza.

Kiedy? Unikaj ciemnej zabudowy w bardzo małym pomieszczeniu i w ślepej kuchni. W tych przypadkach użyj czerni jedynie jako dodatku.

Ciemne szafki niekoniecznie sprawdzą się, jeśli lubisz perfekcyjnie czyste wnętrza, a masz małe dzieci. Ich rączki na pewno często pojawią się na błyszczących frontach. Nie masz w zwyczaju sprzątania zaraz po przygotowaniu posiłku? A może po prostu nie lubisz sprzątać w kuchni i odsuwasz tę czynność w czasie? W takim przypadku również zrezygnuj z czarnej kuchni na rzecz tej utrzymanej w jaśniejszych kolorach.

Czarna, ale niekoniecznie mała

Domeną ciemnych barw jest optyczne pomniejszenie wnętrza. Odpowiednio wykonany projekt pomoże Ci uniknąć takiego efektu w Twojej kuchni. Boisz się, że pomieszczenie będzie przytłoczone? Zrezygnuj z aranżacji w czerni od A do Z. Przełam ją bielą lub ociepl drewnem i złotymi dodatkami.

Postaw na jeden czarny element – stylową aranżację stworzysz, montując jedynie antracytowe szafki wiszące i blat w tym samym kolorze. Z kolei ciemną ścianą wyodrębnisz aneks kuchenny z salonu, mimo że reszta zabudowy pozostanie biała lub metaliczna.

Zdecyduj się też na połączenie szafek z czarnymi sprzętami AGD. Stylowy piekarnik, płytę indukcyjną i okap w tym kolorze znajdziesz w ofercie Solgaz. Wybór czarnych urządzeń jest bardzo duży, a każdy sprzęt różni się funkcjami. Z łatwością więc dopasujesz wyposażenie kuchni do swoich potrzeb i ciemnej aranżacji wnętrza.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter