Aranżacje kuchni z kamieniem dekoracyjnym – pomysły, porady

Materiały, które przywodzą nam na myśl naturę, są zawsze w cenie. I, mimo że kamień dekoracyjny ma różne oblicza i występuje on również w wersjach częściowo syntetycznych, to klimat, jaki otrzymamy przy jego użyciu, będzie z pewnością wyjątkowy. Dziś chcemy przybliżyć Wam kilka pomysłów aranżacji kuchni z wykorzystaniem kamienia ozdobnego. Szykownie i z klasą.

Kamień dekoracyjny – co to za materiał?

Kamień dekoracyjny jest bardzo chętnie wykorzystywany w aranżacji kuchni. Zarówno ze względu na estetykę, jak i to, że jest to praktyczne rozwiązanie do przestrzeni kuchennych. Zarówno te naturalne, jak i te syntetyczne charakteryzują się wysoką wytrzymałością na wilgoć i są to materiały bardzo trwałe. Decydując się na kamień możemy założyć, że będzie nas cieszył przez długie lata.

Jednym z nich jest łupek. Jest to typ skały, który posiada naturalną zdolność do dzielenia się. Zazwyczaj są to płytki skały, które posiadają nierówną powierzchnię. W zależności od przeznaczenia mogą być różnej grubości, wielkości lub doszlifowane do określonego kształtu np. kwadratowych kafli. Jednak, co jest największym atutem, kiedy wybierzemy takie płytki kamienne? Z pewnością ta nieregularna powierzchnia stanowiąca ogromny walor dekoracyjny oraz ciekawe naturalne ubarwienie.

Łupek dostępny jest w wielu konfiguracjach kolorystycznych od szarości, po kolory piasku, a nawet odcienie czerwieni, czy zieleni. Jest to materiał stworzony przez naturę, dlatego wybierając właśnie takie kamienie do dekoracji wnętrza, możecie być pewni, że jest to unikatowe rozwiązanie i z pewnością na drugie identycznie nie traficie. Stosuje się go zazwyczaj na zewnątrz, ale świetnie sprawdza się także we wnętrzach, nadając im surowego i bardzo ciekawego klimatu. Łupki, czyli warstwowe, cienkie kawałki skały odpowiednio dobrane oraz zabezpieczone, są materiałem prawie niezniszczalnym.

Jakie może być zastosowanie kamienia dekoracyjnego o takiej strukturze w kuchni? Bardzo różnorodne. Łupek jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno jako materiał na posadzki, może także zastąpić kafelki na ścianach kuchni. Istnieją także okleiny z bardzo cieniutkich kawałków łupka, którymi pokrywa się fronty w kuchni. To oryginalne i bardzo nietypowe rozwiązanie, jednak coraz częściej w trendach widoczna jest właśnie ta skała osadowa, wykorzystywana również jako okleina mebli kuchennych.

Kolejny, na który w tym artykule chcemy zwrócić Waszą uwagę, jest kamień dekoracyjny gipsowy. Ten materiał z większą łatwością chłonie wilgoć, więc chcąc zastosować go w kuchni, należy o niego odpowiednio zadbać i zaimpregnować. Jest on, natomiast bardzo wdzięczny do obróbki, a wykonywane z niego dekoracyjne płytki mogą przybierać różnorodne kształty i rozmiary. Mogą być to panele 3d, 2d. Mamy tu dużą dowolność, dzięki czemu dopasujemy je do każdego stylu i wnętrza kuchni.

Kamień na bazie betonu to kolejna alternatywa, mniej absorbuje wodę, ale również występuje w różnorodnych wzorach. Może być barwiony, jednak najczęściej, aby utrzymać jego naturalny charakter jest wykorzystywany w odcieniach szarości. Wygląda stylowo i nadaje wnętrzu klasy.

Aranżacja kuchni z kamieniem dekoracyjnym

Aranżacja nowoczesnych kuchni to coś bardzo indywidualnego. Coraz częściej użytkownicy chcą, aby ich przestrzeń wyglądała absolutnie unikatowo, nawet jeśli jest osadzona w bardzo określonym stylu. Jednym za sposobów na takie wnętrze i na kuchnię inną niż wszystkie jest właśnie kamień dekoracyjny. Sprawdzi się w stylach, gdzie ceni się minimalizm, prostotę i odniesienia do natury jak np. wabi sabi, styl industrialny czy nowoczesny. W jednym ciekawiej będzie wyglądał kamień dekoracyjny, taki jak cegła, a w innym polerowane na wysoki połysk betonowe posadzki. Zastosowań jest wiele. Kamień to także jeden z najchętniej wybieranych materiałów na blaty kuchenne ze względu na swoje walory estetyczne, trwałość i łatwość utrzymaniu czystości. Warto o tym pamiętać. To wybór praktyczny i estetyczny.

Dodatki do kuchni z kamieniem aranżacyjnym

Kuchnia z wykorzystaniem kamienia dekoracyjnego nie musi od razu wiązać się z wielkimi przeróbkami, czy kosztownym remontem. Wystarczy kilka drobnych dodatków, aby nadać kuchni nowego charakteru. Z najchętniej wybieranych są deski do krojenia lub serwowania potraw. Do najpopularniejszych należą te wykonane z łupka. Dekoracyjne podkładki z tego materiału lub np. donice również dobrze się sprawdzą do kuchni, w której chcecie mieć wyjątkowe przedmioty.

Kuchnia z kamieniem dekoracyjnym na ścianie – jaki sprzęt kuchenny wybrać?

W przypadku zastosowania kamienia w kuchni w zależności od klimatu wnętrza możemy postawić na kuchnię z otwartym płomieniem lub taką, która odnajdzie się lepiej w minimalistycznych wnętrzach. Warto jednak zastanowić się co ma dominować w Twojej kuchni, sprzęty czy jednak dekoracje.

W naszej ocenie, sprzęty w przypadku takiej przestrzeni powinny być nienachalnym dodatkiem estetycznym, wtapiającym się w tło i ułatwiającym gotowanie. Co do koloru sprzętów, te w czarnym kolorze są bardziej uniwersalne i sprawdzą się w różnych kuchniach. Jest to zawsze bezpieczny i elegancki wybór.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter