Mała płyta gazowa – czy warto?

Kupiłeś mieszkanie, w którym nie ma za wiele miejsca? Nie wiesz czy decydować się na dużą kuchnię, czy może płyta gazowa mała w zupełności wystarczy do Twoich potrzeb? Jeśli zastanawiasz się, czy warto postawić na małą płytę gazową – ten artykuł jest dla Ciebie. Podpowiemy Wam, kiedy warto przemyśleć ten wybór i na jakie produkty skierować zwrócić uwagę, decydując się na małą płytę do gotowania.

Mała płyta gazowa – kiedy i dlaczego warto ją wybrać?

Najczęstszym powodem wyboru małej płyty gazowej do kuchni jest niewielka ilość miejsca, jakie zajmuje takie urządzenie. W większości przypadków mała płyta gazowa wyposażona jest w dwa palniki – stworzona z myślą o małej szafce o szerokości 40 cm oraz kompaktowym mieszkaniu z niewielką kuchnią.

Wszystko fajnie, ale czy dwa palniki to nie za mało? Czy taka kuchnia wystarczy? Musicie sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Po pierwsze, jak często i jak dużo gotujecie? Być może taka mała płyta gazowa, bez względu na to, czy macie dużo miejsca, czy mało, w zupełności Wam wystarczy. Jeśli nie gotujecie prawie w ogóle albo tylko dla siebie, to wybór kuchni w wersji XS, może być strzałem w dziesiątkę. Po co kupować płytę za dużą na zapas, na „przyda się” ?

Optimex 2+1 – płyta gazowa mała przestrzeń duże możliwości

Ciekawym rozwiązaniem są płyty gazowe w technologii gaz pod szkłem i modele 2+1. Co to oznacza? Przykładowo Płyta Solgaz Optimex 2+1 to 2 pola grzejne i jedno dodatkowe – darmowe pole. Takie rozwiązanie daje nam małą płytę gazową, ale aż z 3 miejscami do przygotowywania posiłków.

Pole darmowe świetnie sprawdza się do utrzymywania temperatury posiłków lub, by spokojnie potrawa sobie „doszła”. Dodatkowym atutem jest także to, że pola dodatkowe w płytach Solgaz nie pobierają gazu – stąd też nazwa darmowe. Pole jest oznaczone białymi kreskami i ogrzewane czystymi spalinami powstałymi w efekcie pracy największego palnika.

Mała płyta gazowa do zabudowy – nie tylko do domu

Kompaktowe kuchnie to rozwiązanie, które z powodzeniem możemy wykorzystać także w domku letniskowym, kamperze czy na łodzi. Małe, nowoczesne płyty gazowe pod szkłem firma Solgaz dostosowuje również pod gaz z butli. Posiadają one wszelkie certyfikaty, które pozwalają na ich montaż w kamperach czy łodziach. Ponadto, jeśli obawiacie się przerw w dostawie prądu możecie doposażyć je w zasilacz rezerwowy, który pełni funkcję UPS-a. Urządzenie samoczynnie się doładowuje podczas pracy płyty, a gdy zabraknie prądu zasila urządzenie i można z niego korzystać nawet do dwóch dni.

I to na co szczególnie chcemy zwrócić Waszą uwagę to bezpieczeństwo. Płyty gazowe bez płomieni z palnikami ukrytymi pod ceramiką są dla mobilnych rozwiązań bardzo dobre ze względów bezpieczeństwa. Wiatr przypadkowo nie zdmuchnie płomienia, no i możemy płytę w stanie spoczynku wykorzystać jako dodatkowy blat roboczy. Praktycznie prawda?

Czyszczenie małej płyty gazowej bez płomieni

Mała płyta kuchenna to nie tylko oszczędność miejsca, ale i czasu. Sprawa jest prosta. Mniejsza płyta to mniej czyszczenia. Dodatkowo, jeśli postawicie na płytę w technologii „gaz-pod-szkłem”, ilość pracy maleje.  Płyta bez płomieni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią spędzać dużo czasu na sprzątaniu. Gładka ceramika, brak wystających zapieczonych rusztów oraz wystających pokręteł, to zdecydowanie zalety wyboru takiej kuchenki. Do pielęgnacji wystarczą środki czystości do ceramiki i skrobak, który pomoże uporać się z bardziej uciążliwymi zabrudzeniami.

Montaż małej płyty gazowej gaz pod szkłem

Montaż płyty bezpłomieniowej jest bardzo prosty. Wystarczy kilka wytycznych, które należy spełnić, aby cieszyć się z tej technologicznej nowinki. Na początek blat – to podstawa, na której zamontowana będzie płyta. Warto zadbać, aby był on solidnie przymocowany i wytrzymały. W celu umieszczenia kuchni w blacie szafki kuchennej należy wykonać w nim otwór o wskazanych w instrukcji wymiarach i osadzić w nim płytę. Kolejna ważna kwestia to odległość od ściany. W przypadku zabudowy kuchni przy szafkach stojących na blacie lub w rogu ściany, płytę kuchni gazowej trzeba umieścić min. 150 mm od boku szafki lub narożnika ściany. Trzecia sprawa to wentylacja. Zadbaj o odpowiedni dostęp powietrza do urządzenia i w pomieszczeniu kuchennym. Wszystko po to, aby płyta gazowa pracowała prawidłowo i bezpiecznie.

Podłączenie małej płyty gazowej

Jeśli zastanawiacie się, czy sami możecie podłączyć płytę, od razu powiemy – nie róbcie tego! Płytę musi podłączyć osoba z czynnymi uprawnieniami gazowymi. Jest to motywowane Waszym bezpieczeństwem. Ponadto urządzenie nie będzie objęte gwarancją, jeśli osoba uprawniona nie podbije się na karcie gwarancyjnej. Nie warto. Zostawcie to profesjonalistom ?

Wybór małej płyty gazowej to sposób na optymalizację miejsca w kuchni, ale także na weryfikację Waszych potrzeb. Nie zawsze warto wybierać coś tylko dlatego, że mają to inni.  I dobrze jest o tym pamiętać. Mała kuchnia gazowa ma wiele zalet, ale jeśli kiedyś będziecie chcieli ją zmienić na większą, to żaden problem. Tą małą płytę gazową będziecie mogli zamontować z powodzeniem w kamperze, domku letniskowym, czy na działce ?

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter