Warzywa z piekarnika – przysmak nie tylko dla wegetarian!

Pieczone warzywa to doskonała alternatywa dla gotowanych. Dlaczego warto przygotowywać je w piekarniku? Które warzywa nadają się do pieczenia, a które nie? Jak je przyprawić i przygotować? Tego dowiesz się z artykułu!

Wszyscy wiemy, że warzywa są zdrowe i warto jeść ich dużo, ale czas brakuje nam pomysłów na to, jak przyrządzić je inaczej niż zwykle. Przychodzimy z odsieczą – podpowiadamy, jak przygotować pieczone warzywa tak, by wydobyć z nich głębię smaku i… zbytnio się przy tym nie napracować.

Jakie warzywa z piekarnika smakują najlepiej?

Pieczenie warzyw to doskonały sposób na stworzenie wyśmienitej, zdrowej potrawy lub dodatku do dania głównego. To nieocenione źródło składników mineralnych, witamin i błonnika pokarmowego, niezbędnych do utrzymania dobrego samopoczucia i zdrowia. Warzywa zapiekane w piekarniku nie tylko świetnie smakują, ale także pięknie prezentują się na talerzu weganina, wegetarianina i mięsożercy, urozmaicając kolorystycznie każde danie.

Przy akompaniamencie ulubionych przypraw wyczarujesz z nich pyszne przekąski, zupy i sałatki. Jakie warzywa nadają się do przygotowania w piekarniku? Niemalże wszystkie – i wszystkie smakują doskonale.

Podział warzyw ze względu na długość czasu pieczenia

  • Seler naciowy, jarmuż, brukselka, kapusta i kalafior wymagają stosunkowo krótkiego czasu do zmięknięcia. Jeśli natrzesz je oliwą lub olejem, uzyskają pyszną, chrupiącą skórkę. Możesz przygotować je także w folii, bez dodatku tłuszczu.
  • Paprykę, czosnek, cukinię, bakłażan czy pieczarki powinny się piec od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Je także możesz przyrządzić bez tłuszczu. Zapiekane w kopercie przygotowanej z poskładanego papieru do pieczenia wydzielą pyszny, naturalny sos.
  • Marchew, pietruszka, seler, dynia, ziemniaki, bataty i buraki pieką się najdłużej, zwłaszcza jeśli pokroisz je w grube plastry lub zostawisz w całości. Dość szybko wysychają, dlatego warto natrzeć je olejem, lecz nie jest to konieczne.

Jak przygotować pieczone warzywa? Przepis na kalafiora, frytki z batatów czy krążki cebulowe bez problemu znajdziesz w Internecie i w książkach kucharskich. Należy je zazwyczaj pokroić w mniejsze części, doprawić i wyłożyć na blaszkę lub do folii, z dodatkiem tłuszczu lub bez niego.

Ile piec warzywa w piekarniku? Zależy to od rodzaju warzywa. Pietruszka czy marchewka gotowe są w ok. 30 minut, natomiast ziemniaki czy buraki potrzebują do 90 minut. Temperatura, w jakiej powinny się piec, to ok. 200 stopni Celsjusza; najlepiej sprawdzić to w wybranym przez siebie przepisie.

Jak przyprawić pieczone warzywa?

Aby wydobyć z potraw jak najwięcej smaku należy odpowiednio je przygotować. Jak piec warzywa w piekarniku? Niezbędne są tu rozmaite przyprawy, które z pewnością znajdziesz w kuchennych szafkach. Doskonale sprawdzą się bazylia, oregano, rozmaryn i czosnek. Możesz wykorzystać odrobinę cynamonu, curry czy imbiru.

W przyprawianiu zachowaj umiar, aby warzywa nie straciły swojego naturalnego smaku. Przed pieczeniem możesz skropić je cytryną, aby nadać im kwaśności – dobrze skomponuje się ona z cukrem karmelizującym się w warzywach podczas pieczenia.

Jeśli dbasz o linię, pieczone warzywa korzeniowe przed włożeniem do piekarnika możesz umieścić w folii, która nie dopuści do ich wyschnięcia. Zawiń je matową stroną od zewnątrz – strona błyszcząca oddaje temperaturę. Poszczególne rodzaje warzyw zawijaj w folię osobno, dzięki czemu smaki nie zmieszają się. Jeśli decydujesz się piec warzywa bezpośrednio na blaszce, wcześniej natrzyj je oliwą, by były po upieczeniu chrupkie.

Jakie warzywa nie nadają się do pieczenia?

Niemal wszystkie warzywa z piekarnika smakują wyśmienicie. Najpopularniejszymi do pieczenia są warzywa korzeniowe, np. pietruszka czy marchew, jak również warzywa korzenne, np. ziemniaki. Doskonale smakuje pomidor, papryka, bakłażan i kalarepa.

Niestety, w roli pieczonego warzywa nie sprawdzi się brokuł. W wysokiej temperaturze straci smak i kolor. Może także stracić pierwotną jędrność i chrupkość.

Dlaczego warto jeść pieczone warzywa?

Pieczone warzywa z piekarnika mają mnóstwo zalet w porównaniu do warzyw gotowanych. Podczas przyrządzania ich w piekarniku zachowane zostają wszystkie witaminy i wartości odżywcze. Kiedy poddawane są procesowi gotowania, duża część cennych składników zostaje w wodzie, którą następnie wylewasz. Z kolei warzywa z piekarnika utrzymują wszystkie najważniejsze elementy odżywcze.

Warzywa pieczone w piekarniku mają wyjątkowy smak i ciekawą strukturę. W zestawieniu z gotowanymi – są nieporównywalnie bardziej aromatyczne i wyjątkowe dla podniebienia.

Grillowane warzywa w piekarniku

Różne efekty smakowe możesz uzyskać, piekąc w folii, na blaszce lub w naczyniu żaroodpornym. Duża część nowoczesnych urządzeń pozwala przygotować także grillowane warzywa z piekarnika. Osoby dbające o linię z łatwością przygotują alternatywę dla tuczących przekąsek – pyszne niskotłuszczowe chipsy, które doskonale sprawdzą się na przyjęciach i imprezach.


EKO PIEKARNIK SP-67P
NOWOŚĆ

EKO PIEKARNIK SP-67P

Czyszczenie bez użycia chemii, 67 litrów pojemności, intuicyjny panel dotykowy.

Odkryj smak warzyw, jakiego dotąd nie znałeś!

Warzywa z piekarnika to doskonała alternatywa dla warzyw gotowanych. Zachowują pełnię smaku, mają mało kalorii, można przyrządzić z nich pyszne chipsy i słone przekąski czy też pełne dania. Choć pieczenie kojarzy się głównie ze słodkimi ciastami lub przygotowywaniem dań mięsnych, pieczone warzywa w piekarniku zyskują na popularności. Jeśli chcesz zacząć jeść zdrowo i smacznie – nie zastanawiaj się dłużej. Znajdź odpowiedni przepis i ciesz się pełnią smaku.

Aby upiec wyśmienite warzywa, nie wystarczą umiejętności i przyprawy. Potrzebny jest także dobry piekarnik. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem sprzętu do swojej kuchni – sprawdź ofertę marki Solgaz. To firma z 20-letnim doświadczeniem, produkująca wysokiej jakości sprzęt gospodarstwa domowego, m.in. funkcjonalne piekarniki o wyjątkowym, minimalistycznym designie. Urządzenia nie tylko dobrze wyglądają – ale przede wszystkim spełniają wymagania każdego mistrza kuchni. Sprawdź ofertę w sklepie

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter