Przepis na makowiec zawijany

Wyobrażacie sobie święta Bożego Narodzenia bez makowca? My też nie. Wśród serników i orzechowców na świątecznym stole nie może zabraknąć tradycyjnego polskiego makowca. Mak, jako składnik ciast, pojawia się na wiele sposobów, my jednak stawiamy na klasykę: strucla makowca – sprawdzony przepis!

Składniki na makowiec zawijany

Strucla makowa drożdżowa to niezwykle smaczna propozycja na świąteczny stół. Jest wilgotna i zachowuje długo świeżość.

Składniki na ciasto

0,5kg mąki pszennej

150g roztopionego masła

180ml ciepłego mleka

6 żółtek

21g suchych drożdży (3 opakowania po 7g)

0,5 łyżeczki soli

4 łyżki cukru

2 łyżki rumu (ew. spirytusu)

Suche składniki wymieszać, następnie dodać pozostałe. Wyrobić dokładnie ciasto i odstawić w misce do wyrośnięcia na ok 1,5h. Ciasto powinno podwoić objętość.

Składniki na masę makową:

400g suchego mielonego maku

1,5 szklanki mleka

0,5 szklanki miodu

Bakalie według uznania (posiekane orzechy, rodzynki, skórka pomarańczowa)

1,5 łyżeczki cynamonu

6 białek

1 łyżka miękkiego masła

Mak zalać mlekiem, gotować ok. 10 minut. Ostudzić i bardzo dokładnie odsączyć. Najlepiej użyć do tego lnianej ściereczki. Do masy dodać bakalie oraz ubite na sztywną pianę białka. Wymieszać.

Ciasto drożdżowe podzielić na 3 części. Każdą z nich rozwałkować na kształt prostokąta na grubość ok. 3cm. Ciasto wysmarować lekko wodą (ew. lekko roztrzepanym białkiem) – dzięki temu mak nie będzie się oddzielał od ciasta. Wyłożyć 1/3 masy makowej, należy pamiętać o zachowaniu marginesu ok. 2cm z każdej ze stron. Zwinąć, jak roladę, a następnie owinąć w papier do pieczenia. Pamiętajmy, żeby zostawić ok. 2cm luzu między ciastem a papierem. Tak przygotowane 3 rolady możemy odstawić na ok. 20 min do wyrośnięcia. Następnie wstawić do nagrzanego piekarnika na ok. pół godziny. Piec w temp. 180C z termoobiegiem.

Makowiec z lukrem

Makowiec najładniej i najsmaczniej prezentuje się polany lukrem. W tym celu wystarczy połączyć cukier puder z sokiem z cytryny i odrobiną wody. Tak przygotowanym lukrem dekorujemy jeszcze ciepłe strucle. Wierzch można przyozdobić startą skórką z pomarańczy.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter