Płyta indukcyjna w bloku – jaką płytę indukcyjną wybrać do bloku?

Czy w blokach, szczególnie tych starszej daty, można montować płyty indukcyjne? Można! Tego rodzaju płyty kuchenne od wielu lat zyskują swoich zwolenników. Okazuje się, że wcale nie jest powiedziane, że na tego rodzaju urządzenie mogą sobie pozwolić tylko i wyłącznie posiadacze specjalnych instalacji, a już na pewno nie ci, mieszkający w blokach z tzw. wielkiej płyty”. Indukcja z powodzeniem sprawdzi się w większości kuchni.

Jak płyta indukcyjna do bloku będzie najlepsza?

Płyta indukcyjna do bloku w działaniu oraz sposobie jej użytkowanie nie różni się niczym od urządzeń dedykowanych np. do domów jednorodzinnych. Początkowo w sklepach można było nabyć sprzęt o mniejszej mocy przyłączeniowej lub z funkcją jej regulacji. Wszystko to z myślą o jej użytkowaniu w blokach, gdzie najczęściej instalacja ma mniejszą moc, niskie zabezpieczenia przedlicznikowe i jest jednofazowa. Jednakże takie płyty to już rzadkość i większość producentów oferuje indukcje z możliwością podłączenia do instalacji 230V, gwarantując prawidłowe użytkowanie. Nie ma więc konieczności wykonywania dodatkowej instalacji na 400V i podłączania urządzenia do tzw. siły.

Moc przyłączeniowa w bloku – co musisz wiedzieć?

Najczęściej płyty indukcyjne produkowane są z mocą przyłączeniową ok. 7kW. Jednakże możemy jeszcze spotkać te o niższej mocy znamionowej. Płyta indukcyjna 3,7kW będzie przez to droższa od uniwersalnych urządzeń. Płyta, która zostanie zamontowana w bloku powinna mieć możliwość podłączenia jednofazowego i regulacji mocy.

Płyta indukcyjna z ograniczeniem mocy

Moc kuchenki indukcyjnej to średnio ok.7kW. Jednakże wszystko zależy od konkretnego modelu, a tych nie brakuje. Płyta indukcyjna 230V jest już powszechna, co oznacza, że nie ma potrzeby zmian w instalacji elektrycznej. Jednakże należy pamiętać o mocy przyłączeniowej, czyli tej pobieranej przez urządzenie. To ważna kwestia, jaką należy zweryfikować, kiedy chodzi nam po głowie płyta indukcyjna. Moc licznika to 4kW, więc upewnijmy się, czy nasze rozwiązania instalacyjne to udźwigną, biorąc pod uwagę ilość sprzętu, z jakiego korzystamy oraz intensywności korzystania z nich.

Jak podłączyć płytę indukcyjną w bloku?

Na pytanie, czy do płyty indukcyjnej potrzebna jest siła, już odpowiedzieliśmy, natomiast czy jesteśmy w stanie podłączyć urządzenie samodzielnie? Zasadniczo można, ale nie polecamy. Zresztą, wielu producentów zastrzega sobie wykonanie montażu przez wykwalifikowanego fachowca. Dzięki temu klientowi przysługuje gwarancja producenta. Nie zapominajmy także o odpowiednim otworze, jaki trzeba przygotować, by płyty osadzić w blacie. Najpopularniejsze są te o szerokości 60cm, ale w ofercie znajdziemy też mniejsze – dwupalnikowe oraz szersze 80-900cm. Sprzęt waży ok 12kg. Przy montażu istotna jest również przestrzeń, jaką należy zostawić na potrzeby wentylacji.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – Jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – Jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter