Płyta indukcyjna w bloku – jaką płytę indukcyjną wybrać do bloku?

Czy w blokach, szczególnie tych starszej daty, można montować płyty indukcyjne? Można! Tego rodzaju płyty kuchenne od wielu lat zyskują swoich zwolenników. Okazuje się, że wcale nie jest powiedziane, że indukcję w bloku mogą sobie pozwolić tylko i wyłącznie posiadacze specjalnych instalacji, a już na pewno nie ci, mieszkający w blokach z tzw. wielkiej płyty”. Indukcja z powodzeniem sprawdzi się w większości kuchni.

Jak płyta indukcyjna do bloku będzie najlepsza? Płyta indukcyjna – moc

Płyta indukcyjna do bloku w działaniu oraz sposobie jej użytkowanie nie różni się niczym od urządzeń dedykowanych np. do domów jednorodzinnych. Początkowo w sklepach można było nabyć sprzęt o mniejszej mocy przyłączeniowej lub z funkcją jej regulacji. Wszystko to z myślą o jej użytkowaniu w blokach, gdzie najczęściej instalacja ma mniejszą moc, niskie zabezpieczenia przedlicznikowe i jest jednofazowa. Jednakże takie płyty to już rzadkość i większość producentów oferuje indukcje z możliwością podłączenia do instalacji 230V, gwarantując prawidłowe użytkowanie. Decydując się na kuchenkę indukcyjną w bloku nie ma więc konieczności wykonywania dodatkowej instalacji na 400V i podłączania urządzenia do tzw. siły.

Moc przyłączeniowa płyty indukcyjnej w bloku – co musisz wiedzieć?

Najczęściej płyty indukcyjne produkowane są z mocą przyłączeniową ok. 7kW. Jednakże możemy jeszcze spotkać te o niższej mocy znamionowej. Płyta indukcyjna 3,7kW będzie przez to droższa od uniwersalnych urządzeń. Płyta, która zostanie zamontowana w bloku powinna mieć możliwość podłączenia jednofazowego i regulacji mocy.

Płyta indukcyjna z ograniczeniem mocy

Moc kuchenki indukcyjnej to średnio ok.7kW. Jednakże wszystko zależy od konkretnego modelu, a tych nie brakuje. Płyta indukcyjna 230V jest już powszechna, co oznacza, że nie ma potrzeby zmian w instalacji elektrycznej. Jednakże należy pamiętać o mocy przyłączeniowej, czyli tej pobieranej przez urządzenie. To ważna kwestia, jaką należy zweryfikować, kiedy chodzi nam po głowie płyta indukcyjna w starym bloku. Moc licznika to 4kW, więc upewnijmy się, czy nasze rozwiązania instalacyjne to udźwigną, biorąc pod uwagę ilość sprzętu, z jakiego korzystamy oraz intensywności korzystania z nich.

Jak podłączyć płytę indukcyjną w bloku?

Na pytanie, czy do płyty indukcyjnej potrzebna jest siła, już odpowiedzieliśmy, natomiast czy jesteśmy w stanie podłączyć urządzenie samodzielnie? Zasadniczo można, ale nie polecamy. Zresztą, wielu producentów zastrzega sobie wykonanie montażu przez wykwalifikowanego fachowca. Dzięki temu klientowi przysługuje gwarancja producenta. Nie zapominajmy także o odpowiednim otworze, jaki trzeba przygotować, by płyty osadzić w blacie. Najpopularniejsze są te o szerokości 60cm, ale w ofercie znajdziemy też mniejsze – dwupalnikowe oraz szersze 80-900cm. Sprzęt waży ok 12kg. Przy montażu kuchni indukcyjnej w bloku istotna jest również przestrzeń, jaką należy zostawić na potrzeby wentylacji.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter