Odległość okapu od płyty grzewczej – co warto wiedzieć?

Jednym z najważniejszych elementów przy planowaniu kuchni jest zapewnienie w tym pomieszczeniu odpowiedniej wentylacji. Jest ona niezwykle istotna ze względu na nasz komfort, bezpieczeństwo i utrzymanie w dobrej kondycji kuchni przez długie lata. Dlatego dziś poruszymy z pozoru prosty temat, a jednak bardzo istotny, podpowiadając przy okazji kilka praktycznych wskazówek dotyczących umiejscowienia okapu w Twojej kuchni.

Wentylacja w kuchni a prawo budowlane

Kiedy projektujemy kuchnię, musi ona spełniać różne wymagania techniczne, które zostały ujęte w prawie budowlanym. Znajdziecie w nim najistotniejsze aspekty dotyczące m.in. wentylacji w pomieszczeniu, podłączeniu urządzeń, odległości sprzętu od otworów okiennych.

Kuchnia jest takim pomieszczeniem w naszych domach, które musi spełniać wiele wymogów. Także w przypadku wentylacji mechanicznej. Dlatego przepisy dokładnie regulują m.in. wysokość okapu nad kuchenką w zależności od wielkości pomieszczenia, czy rodzaju sprzętu.

Należy pamiętać, że w przypadku urządzeń gazowych sytuacja jest inna niż w przypadku kuchni elektrycznych. Ale bez obaw, wszystkie te zasady ujęte zostały w prawie budowlanym, które standaryzuje prace wykonawców w trosce o nasz komfort i co najważniejsze – nasze bezpieczeństwo.

Wentylacja w kuchni

Aby wentylacja działała prawidłowo, należy zapewnić w mieszkaniu lub domu odpowiedni system nawiewno-wywiewny. Jest on potrzebny, by przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami był prawidłowy.

Miejsca w domu, takie jak kuchnia czy łazienka nazywa się pomieszczeniami brudnymi. Dlatego planując system wentylacji, należy im poświęcić więcej uwagi. Panują tam szczególne warunki jak np. wysoka wilgotność czy różnego rodzaju opary, które muszą mieć ujście w postaci wywiewu.

Odpowiedni przepływ powietrza pomiędzy kuchnią a innymi pomieszczeniami jest możliwy, gdy drzwi kuchenne nie są być całkowicie szczelne. Można w tym celu wyposażyć kuchnię w drzwi fabrycznie dostosowane do takiego pomieszczenia i gwarantujące wywiew. Można również, posiadając w sobie żyłkę majsterkowicza, z powodzeniem takie otwory wentylacyjne wykonać samodzielnie już w istniejącej stolarce drzwiowej.

Ciekawostką jest to, że w mniejszym lub większym stopniu wentylację powinna zapewniać także sama konstrukcja budynku. To taka naturalna wentylacja, która polega na tym, że powietrze przepływa poprzez drobne nieszczelności w ścianach czy podłogach. Oczywiście to tylko mały element, ale w połączeniu nawiewnikami w oknach, czy ścianach dba o zdrowsze powietrze w naszym domu.

W przypadku kuchni, skutecznym sposobem na odpowiednią wentylację jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Czyli najprościej mówiąc – montaż okapu.

Okap – na jakiej wysokości? Jaka jest prawidłowa odległość między okapem a kuchenką?

Okap kuchenny, to urządzenie do usuwania lub neutralizowania oparów powstałych podczas gotowania. Większość okapów na rynku przystosowana jest do pracy w dwóch wariantach – jako pochłaniacz lub wyciąg. W przypadku pracy jako pochłaniacz, musimy pamiętać, aby zamontować w naszym okapie filtr węglowy. Praca okapu w tym trybie nie wymaga podłączenia urządzenia do wyciągu kominowego, ponieważ powietrze zasysane przez urządzenie zostaje przepuszczone przez filtr węglowy, który je oczyszcza, a następnie wpuszczone z powrotem do kuchni. Druga możliwość, to podpięcie okapu do kanału wentylacyjnego, dzięki czemu pracuje on jako wyciąg. W tym przypadku nie potrzebujemy filtra węglowego, ponieważ powietrze za pośrednictwem przewodu kominowego wyrzucane jest na zewnątrz budynku.

Dlaczego wysokość okapu nad kuchenką jest tak ważna? Ponieważ od niej zależy prawidłowe działanie urządzenia oraz nasze bezpieczeństwo.

Dobrze dostosowana odległość okapu od płyty grzewczej zapewni wysoką sprawność obu urządzeń. Prawidłowo zamontowany okap skutecznie i szybko oczyści pomieszczenie z oparów powstałych podczas gotowania oraz pozbędzie się niechcianych zapachów z kuchni. Dodatkowo, zadba również o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Efektywnie pracujący opak sprawi, że zapobiegamy w ten sposób powstawaniu pleśni i grzybów a także szybszemu zniszczeniu wyposażenia i mebli w kuchni na skutek zbyt wysokiego poziomu wilgotności.

Prawidłowa odległość między okapem i kuchenką jest zawsze czytelnie podawana przez producenta okapu w instrukcji obsługi i montażu. W przypadku kuchni gazowych oraz tych elektrycznych odległość między tymi sprzętami jest inna.

Odległość okapu od płyty indukcyjnej i elektrycznej

Odległość okapu od płyty elektrycznej powinna wynosić 60 cm. Do płyt elektrycznych zaliczamy również płyty indukcyjne.

Odległość okapu od kuchenki gazowej

W przypadku kuchni gazowej, odstęp wynoszący 75 cm jest określany, jako odpowiedni właśnie do tego typu urządzeń. W przypadku montowania okapu nad płytą gazową bez płomieni, należy stosować również tą odległość. Są to jednak podstawowe i bardzo ogólne zasady, od których możecie spotkać wyjątki.

Odległość okapu od płyty gazowej

To, jaka powinna być odległość między okapem a płytą gazową jest ważne także ze względu na płomień. Mając na uwadze bezpieczeństwo należy uważać, aby urządzanie nie było zbyt nisko i nie miało za dużej mocy. Intensywny ruch powietrza może zgasić płomień, co będzie stanowiło zagrożenie dla mieszkańców.

Ważne!

Dla swojego komfortu i oczywiście bezpieczeństwa, czynności związane z podłączeniem okapu warto, aby przeprowadził doświadczony instalator.

Jak dobrać wysokość okapu nad płytą indukcyjną?

To, na jakiej wysokości okap nad płytą indukcyjną znajdzie swoje miejsce, ma istotne znaczenie dla komfortu użytkowania oraz bezpieczeństwa w kuchni. Zalecana wysokość na jakiej okap kuchenny powinien być umieszczony, to około 60 cm nad płytami indukcyjnymi i elektrycznymi. Jest to standard, który zapewnia zarówno skuteczność działania okapów kuchennych, jak i bezpieczeństwo użytkowania. Warto jednak pamiętać, że każdy producent okapów kuchennych może mieć własne zalecenia dotyczące montażu, dlatego zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi wybranego modelu.

W przypadku kuchenek gazowych, zalecana wysokość na jakiej okap nad kuchenką gazową powinien się znaleźć to zazwyczaj 75 cm. Jest to związane z koniecznością zapewnienia bezpiecznego odstępu od otwartego ognia. Na jakiej wysokości od blatu okap powinien być zamontowany, zależy więc od typu płyty grzewczej oraz specyfikacji technicznej urządzenia. Na jakiej wysokości montuje się okap to pytanie, na które odpowiedź znajdziesz w dokumentacji technicznej, ale zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, aby upewnić się, że instalacja zostanie przeprowadzona prawidłowo. To gwarantuje, że okapy kuchenne będą działały efektywnie, zapewniając czyste i bezpieczne powietrze w Twojej kuchni.

Dlaczego wysokość okapu nad płytą ma znaczenie?

Właściwa wysokość na jakiej okap jest zainstalowany, ma zasadnicze znaczenie dla jego efektywności oraz zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie przygotowywania posiłków. Decydując o tym, na jakiej wysokości zamontować okap, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym przede wszystkim typ płyty grzewczej oraz konkretną specyfikację wybranego modelu okapu kuchennego. Optymalne umiejscowienie tego urządzenia jest kluczowe nie tylko dla maksymalizacji jego skuteczności, ale również dla komfortu użytkowania kuchni.

Zbyt wysoka instalacja okapu kuchennego może prowadzić do niewystarczającej eliminacji oparów i zapachów, obniżając komfort gotowania, a w przypadku kuchenek gazowych, może nie być w stanie efektywnie pochłaniać wszystkich oparów. Zatem na jakiej wysokości okap nad kuchenką gazową powinien się znaleźć? Istotne jest, aby był on umieszczony nieco wyżej niż nad płytami indukcyjnymi czy elektrycznymi. Głównym tego powodem jest zniwelowanie szans zgaszenia płomienia przez podmuch okapu. Dokładne ustalenie, na jakiej wysokości okap nad płytą indukcyjną czy gazową powinien być zainstalowany, wymaga zwykle uwzględnienia zaleceń dla danego modelu. Bardzo ważne jest też, aby pamiętać, że ta wysokość regulowana jest przez prawo budowlane. Przestrzeganie zaleceń producenta oraz standardów bezpieczeństwa jest tutaj kluczowe.

Montaż okapu krok po kroku

Instalacja okapów kuchennych jest zadaniem, które wymaga dokładności i uwagi do detali. Niezwykle istotne jest precyzyjne określenie, na jakiej wysokości montuje się okap, aby zapewnić jego najwyższą efektywność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Należy pamiętać, że te wytyczne mogą różnić się w zależności od konkretnego modelu i marki okapu kuchennego. Kluczowe jest więc ścisłe przestrzeganie instrukcji montażu dostarczonych przez producenta, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje mówiące na jakiej wysokości zamontować okap:

  1. Rozpocznij od dokładnego zmierzenia przestrzeni przeznaczonej na okap kuchenny. Zaznacz na jakiej wysokości okap powinien zostać zamocowany.
  2. Bezwarunkowo stosuj się do instrukcji montażu dostarczonych przez producenta okapu kuchennego. Każdy model może wymagać specyficznego podejścia.
  3. Zainstaluj okap zgodnie z zaleceniami oraz obowiązującymi przepisami, nie zapominając o wcześniej ustalonej wysokości.
  4. Po zakończeniu montażu przeprowadź testowe uruchomienie urządzenia, aby upewnić się, że okap funkcjonuje prawidłowo i jest bezpieczny w użyciu.

Niewłaściwa instalacja okapów kuchennych może negatywnie wpłynąć na ich działanie oraz stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego zaleca się powierzenie tego zadania osobie z odpowiednim doświadczeniem lub specjalistycznej firmie. Pamiętaj, że dokładność i przestrzeganie wytycznych to klucz do zapewnienia, że okapy kuchenne będą służyć efektywnie i bezpiecznie przez długie lata.

Znaczenie wysokości okapu w projektowaniu kuchni

Nieodpowiednio umieszczony okap kuchenny może nie tylko utrudniać codzienne czynności, ale również zmniejszać efektywność usuwania niepożądanych zapachów i oparów. Z tego względu, dokładne ustalenie, na jakiej wysokości okap nad płytą indukcyjną lub gazową powinien być zamontowany, wymaga uwzględnienia szeregu czynników. Oprócz podstawowych zaleceń producenta oraz obowiązujących przepisów, bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów przy decyzji na jakiej wysokości okap kuchenny zostanie zamontowany. Zbyt nisko zawieszony okap może zagrażać ryzykiem uderzenia w niego głową. Z kolei, okap zamontowany zbyt wysoko może nieefektywnie wychwytywać opary, co negatywnie wpłynie na jakość powietrza w kuchni.

Efektywność okapów kuchennych zależy przede wszystkim od odpowiednio dobranej wydajności urządzenia w stosunku do rozmiarów pomieszczenia, jednak wysokość montażu również ma znaczenie. Na jakiej wysokości okap nad kuchenką gazową oraz indukcyjną zostanie zainstalowany, ma kluczowe znaczenie dla skutecznego usuwania zapachów, dymu i wilgoci. Odpowiednio dobrana wysokość zapewnia, że kuchnia pozostaje sucha, świeża i przyjemna w użytkowaniu. Komfort użytkowania kuchni to kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, decydując na jakiej wysokości montuje się okap. Urządzenie umieszczone na optymalnej wysokości zapewnia łatwy dostęp do wszystkich elementów płyty grzewczej bez konieczności garbienia się czy nadmiernego wyciągania rąk.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter