Mieszkanie pełne przestrzeni. Sprawdź, jakie możliwości daje kuchnia otwarta

Otwarta kuchnia, połączona z salonem lub jadalnią, to popularny trend w projektach nowoczesnych mieszkań. Kuchnia szeroko otwarta na pozostałe pomieszczenia da Ci swobodę ruchu i pozwoli zmieniać funkcje pokoi w zależności od potrzeb. Jakie zalety ma kuchnia otwarta na salon?

Kuchnia otwarta. O co tyle zamieszania?

Czym jest kuchnia otwarta i jak najlepiej ją scharakteryzować? To optycznie wydzielona za pomocą kolorów ścian, kuchennych mebli lub odmiennego wyglądu podłogi przestrzeń w domu, która nie posiada tradycyjnych ścian oraz drzwi.

Może stanowić część pokoju dziennego, łączyć się z jadalnią lub stołem kuchennym w salonie, znajdować się blisko balkonu, a nawet pokoju dziecięcego. Rzadko łączy się ją jednak z sypialnią i korytarzem. Najbardziej popularna jest w małych mieszkaniach, garsonierach i kawalerkach, w których często jeden pokój pełni kilka różnych funkcji.

Kto najczęściej decyduje się na otwartą kuchnię?

Kuchnia otwarta jest popularna w minimalistycznych wnętrzach, mieszkaniach singli oraz par, które lubią spędzać czas wspólnie i dzielić się na bieżąco wszystkimi zajęciami. To też praktyczna opcja, gdy w domu mieszkają małe dzieci – otwarta kuchnia pozwala na swobodne obserwowanie ich podczas przyrządzania posiłków.

Mała kuchnia otwarta na salon odznacza się zazwyczaj kolorami i wyposażeniem, ale nie musi. Może też spójnie przechodzić w salon lub jadalnię, co pozwala korzystać z zastosowanych tam kształtów, kolorów i materiałów.

Jej alternatywą jest kuchnia półzamknięta, która dzięki użyciu mebli, gzymsów, kwiatów lub delikatnych wiszących tekstyliów wyraźniej odcina się od pozostałej części mieszkania, ale nadal daje możliwość swobodnego przemieszczania się.

A zatem kuchnia otwarta czy zamknięta – jaka opcja jest dla Ciebie najlepsza?

Kuchnia otwarta czy zamknięta – jeden z najważniejszych wyborów w urządzaniu mieszkania

Od tego, czy w Twoim mieszkaniu pojawi się kuchnia otwarta czy zamknięta, zależy dobór najważniejszych sprzętów kuchennych, wybór barw, akcesoriów, a także materiałów wykończeniowych. Kuchnia otwarta to korzyść zwłaszcza w małym mieszkaniu – pozwala zaoszczędzić miejsce i zaprojektować jak najbardziej uniwersalną przestrzeń. W kuchni możesz śmiało zaplanować miejsce do pracy przy kuchennym stole, stworzyć kąt do odrabiania prac domowych dla dzieci, a tradycyjny stół w jadalni zamienić na wielofunkcjonalną wyspę.

Kuchnia otwarta – dla tych, którzy kochają bycie z ludźmi

Jeden pokój bez wielu ścian i ograniczeń spodoba się osobom, które lubią spędzać czas z przyjaciółmi, wspólnie biesiadując i gotując smakowite potrawy. Kuchnia bardzo często staje się tym punktem w domu, w którym gromadzą się wszyscy domownicy i tętni wieczorne życie. Z kuchni otwartej łatwiej komunikować się z pozostałymi członkami rodziny, można szybko przemieścić się do salonu z gotowym obiadem czy z łatwością przenieść pachnącą kolację na stół w salonie.

Teren prywatny, nie wchodzić – kto powinien wybrać kuchnię zamkniętą?

Kuchnia zamknięta zarezerwowana jest dla wszystkich tych, którzy cenią sobie intymność i chcą stworzyć prywatny teren, gdzie wstęp mają wyłącznie domownicy. Dzięki temu, że jest odcięta od pozostałych pomieszczeń, zatrzymuje w sobie wydobywające się z potraw zapachy, pomaga zatuszować i ukryć ewentualny nieporządek, gdy nie zdążysz posprzątać po wielogodzinnym gotowaniu. Daje także przestrzeń, którą możesz mieć tylko dla siebie – zaszyjesz się tu z ulubioną książką i kubkiem aromatycznej herbaty oraz spożyjesz w spokoju posiłek, gdy w sąsiednim pokoju trwa dziecięca zabawa.

Co jeszcze będzie mieć wpływ na taką decyzję?

Wieloosobowa rodzina może zdecydować, czy bardziej odpowiada jej kuchnia zamknięta czy też połączona z innym pokojem – wszystko zależy od tego, jak bardzo cenicie sobie prywatność.

Kuchnia zamknięta pozwala w małym mieszkaniu odseparować się na czas rozmowy przez telefon czy wymagającego skupienia załatwiania spraw przez Internet. Oddziela zdecydowanie pokój, w którym spożywamy posiłki, od salonu służącego do odpoczynku czy sypialni, w której śpimy i relaksujemy się przed zaśnięciem.

Dalej nie wiesz, czy lepsza będzie kuchnia otwarta czy zamknięta? Wybór to też kwestia… charakteru mieszkańców. Ekstrawertycy chętniej decydują się na jedną wspólną przestrzeń. Kuchnia zamknięta spodoba się introwertykom, którzy nie stronią od kontaktów z innymi, jednak niekiedy potrzebują odciąć się od licznych bodźców, uspokoić myśli i zastanowić nad planami na kolejny dzień.

Jeśli trudno Ci znaleźć work-life balance, wybierz kuchnię zamkniętą

Kuchnia zamknięta może pomóc w zagospodarowaniu przestrzeni – w zdecydowanie oddzielonych pokojach łatwiej jest wskazać konkretne strefy do pracy, odpoczynku, zabawy i realizowania pasji. Kuchnia otwarta nie wyklucza przy tym stworzenia stref, zachowania ładu i porządku – wiele zależy od indywidualnych przyzwyczajeń. Otwarta przestrzeń to łatwość modyfikowania wyposażenia, szansa na częste przeróbki i zmiany ustawienia mebli oraz dodatków, które uczynią mieszkanie jeszcze bardziej atrakcyjnym i wyjątkowym.

Jak mądrze urządzić otwartą kuchnię?

Otwarta kuchnia powinna być wielofunkcyjna i zapewniać optymalną przestrzeń do poruszania się. Warto, aby znalazły się w niej zamykane szafki, w których ukryjesz produkty spożywcze oraz naczynia – dzięki temu łatwiej uporządkujesz miejsce i posprzątasz, zwłaszcza, gdy odwiedzą Cię niespodziewani goście.

Dobrze też jest wyposażyć kuchnię w okap kuchenny. Pozwoli on na szybkie usunięcie zapachu jedzenia, zanim przedostanie się do innych części mieszkania.

Sprawdź okapy dostępne w naszej ofercie TUTAJ

By nie przytłoczyć całości nadmiarem drobiazgów, dobierz do kuchni ozdobne koszyki, identyczne pudełka lub drewniane skrzynki – przechowasz w nich owoce, warzywa, a chochle, otwieracze i sztućce będziesz mieć zawsze pod ręką.

Aby otwarta kuchnia spójnie łączyła się z salonem lub jadalnią, spróbuj wybrać przewodni kolor dla całego obejmującego je pomieszczenia – spajającym tłem mogą stać się ta sama drewniana lub kamienna podłoga, jednolite, utrzymane w tej samej gamie kolorystycznej meble lub charakterystyczne oryginalne dodatki. Możesz także geometryczny motyw na podłodze w pokoju powtórzyć na ścianie w kuchni, wykorzystać ten sam rodzaj materiałów obiciowych na krzesłach, poduszkach i siedziskach czy ustawić takie same wazony na blacie kuchennym i niewielkim stoliku kawowym.

A dla nie do końca zdecydowanych… kuchnia półotwarta prawie jak kuchnia zamknięta

Nie możesz wybrać, jaka kuchnia będzie dla Ciebie odpowiednia? Kompromisem może być kuchnia półotwarta na salon lub pokój dzienny. Daje nieco mniej prywatności niż kuchnia zamknięta, jednak zwalnia Cię z przymusu posiadania tradycyjnych drzwi, optycznie powiększa mieszkanie, a przy tym dyskretnie wyznacza strefę do gotowania i jedzenia.

Kuchnia częściowo otwarta na salon może zostać wyznaczona przez wąską, kilkucentymetrową ścianę, dekoracyjny gzyms na gładkiej powierzchni, mogą ją też tworzyć wolnostojące meble, np. regał z książkami lub komoda z dekoracyjną porcelaną.

Jeżeli chcesz zyskać możliwość pełnego czasowego oddzielenia się od salonu lub jadalni, zamontuj między nimi a kuchnią szklane bądź ażurowe drzwi z drewna lub metalu. Wyznacznikiem tego, gdzie kończy się kuchnia, mogą być kolorowe doniczki z kwiatami, geometryczne kwietniki albo brzeg wieloosobowej, obszernej kanapy.

Otwarta kuchnia to nawet w małym mieszkaniu wielkie możliwości

Małe mieszkanie nie musi Cię ograniczać. Wykorzystaj w kuchni wielofunkcyjne urządzenia i zdecyduj się na kompaktowe AGD – małą, ale dostatecznie pojemną zmywarkę, wtapiającą się kolorystycznie w blat płytę grzewczą, zabudowany piekarnik połączony z mikrofalą lub schowaną w meblach lodówkę. W naszej ofercie z pewnością znajdziesz wyposażenie kuchni, które będzie odpowiadać Twoim oczekiwaniom: WEJDŹ DO SKLEPU. Nie rezygnuj też z eleganckich i dobrze zaprojektowanych akcesoriów, które zdecydowanie ułatwiają Ci codzienne czynności.

Otwarta kuchnia to szansa na zyskanie większej przestrzeni przez połączenie funkcji kilku pomieszczeń w jednym większym. Zaprojektuj wygodną kuchnię dla całej rodziny i zyskaj miejsce, które da Wam radość!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter