Kuchnia z dywanikiem – czy warto?

Z dywanikiem czy bez dywanika? Pewnie wielu z Was zastanawiało się nad tym wyborem. Dywanik w kuchni wygląda estetycznie, można nim bardzo różnorodnie uzupełnić przestrzeń w każdym stylu. Jednak większość z Was w pierwszym momencie popatrzy na ten wybór krytycznym okiem. Dlaczego? Kuchnia to przecież zabrudzenia, okruszki więc wydawać by się mogło, że dywanik w kuchni nie jest praktycznym wyborem, a dokładaniem sobie pracy. Czy jednak faktycznie tak jest, że w kuchni dywan to zły pomysł? W tym artykule dowiecie się, dlaczego kuchnia z dywanem to dobre rozwiązanie i jakie parametry powinien spełniać, aby nie tylko cieszyć oko, ale też być funkcjonalnym dodatkiem do Twojej kuchni.

Wytrzymałe dywaniki do kuchni – jakie wybrać?

Kuchnia to miejsce szczególnie narażone na zabrudzenia. Stąd też dywanik do kuchni musi charakteryzować się wysoką odpornością na plamy i jeśli już coś na niego spadnie lub się wyleje, powinien być łatwy w utrzymaniu czystości. A jaki dywanik do kuchni wybrać? Wszyscy lubimy naturalne tworzywa i puchate, mięciutkie dywany, jednak w tym przypadku szukać musimy czegoś zupełnie innego. Najlepiej w kuchni sprawdzą się te tkane na płasko, z płaskich włókien i syntetyczne. Tego typu dywan nie posiada szczelin, do których mogłyby się wbić np. drobne okruszki. Z łatwością go odkurzymy, a w razie potrzeby przetrzemy mokrą gąbką.

Naturalne tworzywa na podłodze w kuchni nie są najlepszym pomysłem z kilku powodów. Po pierwsze – łatwo przyjmują wilgoć i tym samym tworzą się w nich sprzyjające warunki do powstawania pleśni czy grzybów. Po drugie – tego typu włókna również trudno się czyści i po trzecie — są mniej odporne na ścieranie. Wyobraźmy sobie np. dywan z kaszmiru czy juty. Ten pierwszy przy mocniejszym zabrudzeniu będzie musiał wylądować w profesjonalnej pralni, a ten drugi po kilku próbach czyszczenia zacznie się sypać.

Oczywiście nie mówimy kategoryczne nie naturalnym tworzywom. Dobrym przykładem do wykorzystania jest np. niewielki dywanik w kuchni z bawełny. Może być z powodzeniem prany w pralce, więc utrzymanie go w czystości kosztuje nas niewiele zachodu.

Przy dokonywaniu wyboru należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby był podbity materiałem antypoślizgowym. Dywanik w kuchni nie będzie się przesuwał, ślizgał ani zwijał i zapewni Wam bezpieczeństwo podczas poruszania się po nim. Możecie też wybrać w całości gumowy dywanik do kuchni. W tym przypadku mnogość wzorów jest tak duża, że na sto procent, znajdziecie taki, który będzie idealny dla Waszego wnętrza.

Zalety dywanika w kuchni

Dywanik w kuchni to wybór, który ma wiele zalet. Jest zdecydowanie jednym z tych elementów, który zadba o przytulność wnętrza i dopełni całość aranżacji. Kuchnia z dywanem to praktyczne rozwiązanie, które zatroszczy się o Waszą podłogę w kuchni. To także mniej zbitych przypadkowo naczyń, bo taki dywanik w kuchni zamortyzuje upadek. Kolejny plus dla dywaników dajemy za komfort przygotowywania posiłków. Dużo przyjemniej pracuje się w kuchni, kiedy pod stopami mamy przyjemny w dotyku materiał i nie musimy stać na zimnych kaflach.  Ostatni i bardzo ważny aspekt, o którym już wspominaliśmy, to bezpieczeństwo. Chodnik w kuchni zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się, co przy biegających dzieciach w domu czy osobach starszych jest zbawienną opcją.

Dywanik kuchenny, do jakiego stylu wnętrzarskiego pasuje?

Przez wzgląd na to, że rynek oferuje naprawę tysiące wzorów, wielkości i materiałów, każda, ale to każda aranżacja może pokusić się o dywanik w przestrzeni kuchennej. W minimalistycznych wnętrzach postaw na minimalizm, wybierz prosty wzór lub jednolity dywanik. Będzie estetycznie i praktycznie. Jeśli Twoja kuchnia jest neutralna, w jednolitym kolorze, to świetnym dopełnieniem dla niej może być dywan z geometrycznym wzorem lub wielokolorowy. Obecnie bardzo popularne są dywany do kuchni ze wzorami rodem z Turcji. Dobrze komponują się one we wnętrzach w stylu eklektycznym albo bardziej klasycznym — prowansalskim czy angielskim.

Jak utrzymać czystość dywanika kuchennego?

Kuchnia z dywanem to żaden problem, jeśli oczywiście będzie to odpowiedni typ dywanu. Wówczas jego utrzymanie w czystości będzie bardzo proste, a przy okazji także utrzymanie czystości w Twojej kuchni. Dywan płasko tkany z tworzywa syntetycznego łatwo umyć czy odkurzyć. Często mały rozmiar takich chodniczków pozwala je wyprać w pralce lub szybko i sprawnie wytrzepać. Co jednak warto jeszcze zaznaczyć – nie  kładźmy go pod kuchenką czy piekarnikiem – aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji podczas samego gotowania.

Kuchenny dywanik – podsumowanie

Dywan w kuchni to wybór dla tych, którzy lubią ciepły klimat wnętrz i wygodę. Gotowanie na dywanie pod stopami jest zdecydowanie przyjemniejsze. Zabezpiecza podłogę przed zabrudzeniami, ale także zmniejsza ryzyko stłuczonych o twarde kafle naczyń w kuchni. Dywan to również bezpieczeństwo i świetny sposób na brak nieprzewidzianych poślizgnięć oraz miejsce zabaw dla małych dzieci, które chcą Wam towarzyszyć podczas codziennego gotowania.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter