Kuchnia murowana – wyjątkowy trend dla oryginalnych ludzi

Murowana kuchnia to opcja, która zainteresuje miłośników nieszablonowych rozwiązań. Możesz wykonać ją z pomocą fachowca lub… samodzielnie, a konstrukcję dostosować do potrzeb. Sprawdź, jak własnymi rękoma stworzyć niesamowity efekt w swojej kuchni!

Kuchnia murowana – tradycyjne drewniane meble zastąpione cegłami

Murowana kuchnia to nietypowa propozycja aranżacji dla tych, którzy stawiają na oryginalny wystrój. Rustykalny, dość ciężki, ale i niezwykły styl doskonale pasuje do większych, przestronnych powierzchni, nadając im niepowtarzalny klimat. To rozwiązanie dla osób z nietypowym gustem, ceniących trwałość i lekką surowość wnętrz. Warto również wspomnieć o możliwościach związanych z wykorzystaniem cegły w projektowaniu szafek kuchennych. Szafki kuchenne z cegły mogą być świetnym sposobem na stworzenie oryginalnego wyglądu kuchni.

Niegdyś kuchnie murowane tworzone były z cegieł i zaprawy. Następnie do ceglanej podstawy dopasowywano szuflady i półki. Całość jest jednak dość ciężka i obciąża konstrukcję domu czy mieszkania. Obecnie dostępne są materiały budowlane, dzięki którym uzyskasz podobny wizualnie efekt bez nadmiernego obciążania budynku. Z tego powodu rozwiązanie to bez obaw możesz zastosować np. w kuchni na piętrze.

Doskonałym zamiennikiem cegły pełnej czy bloków z betonu komórkowego jest płyta kartonowo-gipsowa, którą pokrywa się kafelkami. Kuchnia murowana wykonana w tej technologii zachowuje klasyczny charakter. Jest równie okazała, jednak lekka w konstrukcji i łatwa do utrzymania w czystości.

Kuchnia z cegieł to solidna i trwała konstrukcja. Jej stworzenie zajmuje oczywiście trochę więcej czasu niż kupno i montaż standardowych mebli z drewna czy płyt MDF. Efekt jest jednak warty pracy i wysiłku. Aby w pełni spersonalizować efekt, wystarczy, że dobierzesz wymarzone dodatki – i gotowe.

Kuchnia DIY, czyli… zrób to sam!

Kuchnię murowaną możesz wykonać samodzielnie, jeśli tylko posiadasz czas, chęci i podstawowe umiejętności murarskie. Potrzebne będą Ci cegły, bloczki z betonu komórkowego lub płyty kartonowo-gipsowe. Ważne, abyś dokładnie sprawdził wytrzymałość stropu, gdyż konstrukcja z cegieł, jak wspomnieliśmy, jest dość ciężka.

Najlżejszym materiałem jest oczywiście płyta kartonowo-gipsowa, która absolutnie nie obciąży konstrukcji budynku – możesz zastosować ją w swojej kuchni bez obaw. Jeśli decydujesz się na cegłę lub bloczki betonowe, ich wykończenie zależy wyłącznie od Twoich upodobań.

Meble kuchenne z cegły możesz pozostawić w naturalnej formie, co pozwoli Ci uzyskać tradycyjny klimat. Murowane szafki kuchenne możesz pomalować dowolnym kolorem, tworząc surowy, nowoczesny design. Ciekawym rozwiązaniem są płytki imitujące kamień bądź mozaika z płytek ceramicznych, które podkreślają niebanalny charakter pomieszczenia.

Jakie zalety ma kuchnia murowana? Przede wszystkim – możesz zbudować ją samodzielnie, wykorzystując powszechnie dostępne materiały budowlane. Jest stosunkowo tania w wykonaniu, jeśli porównać to do kosztów przygotowania mebli na wymiar. Kuchnia z cegieł jest także niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Kuchnia stworzona z cegieł nadaje wnętrzu oryginalny wygląd. Choć polecana jest dla osób, które nie lubią zbyt częstych zmian, możesz nieco modyfikować jej design. Cegłę bez problemu pokryjesz tynkiem lub przemalujesz. Możesz pobawić się ze zmianą frontów, półek i dekorować pomieszczenie w dowolny sposób.

Jak wykonać samodzielnie kuchnię murowaną?

  • Wykonaj szczegółowy plan projektu, który uwzględni wszystkie Twoje potrzeby i pragnienia. Zastanów się, jak chcesz rozmieścić szafki, półki, gdzie stanie wyspa w kuchni z cegły. Pamiętaj, że po wykonaniu konstrukcji trudno jest dokonać poprawek i zmian.
  • Zastanów się nad ulokowaniem niezbędnego sprzętu: lodówki, zlewozmywaka, piekarnika i płyty gazowej i uwzględnij w projekcie ich wymiary.
  • Oblicz zapotrzebowanie na materiał, który wybrałeś do budowy umeblowania.
  • Zabezpiecz instalację elektryczną i wodociągową.

Podczas planowania pracy pamiętaj o grubości cegieł i spoiny. Każdy wymiar jest ważny do odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni.

Fronty, zasłonki, a może rolety? Czy i czym zastąpić tradycyjne drzwiczki?

Kuchnia murowana z cegły prezentuje się fenomenalnie, jeśli podkreślisz ją odpowiednim wykończeniem. Choć zazwyczaj kojarzy się ze stylem wiejskim, używając własnej fantazji, możesz wyczarować także inne, ciekawe aranżacje. Możesz zarówno wyróżnić ceglaną konstrukcję, jak i stworzyć z niej podstawę dla rozwiązań bardziej tradycyjnych.

Jeśli cenisz sobie wygodę i porządek, do mebli ceglanych wybierz fronty, które ukryją wszystkie talerze, garnki i kuchenne akcesoria. Aby nadać murowanej kuchni wyjątkowego stylu, zamiast tradycyjnych drzwiczek z drewna zainstaluj rolety, żaluzje lub zasłonki. Cegła doskonale komponuje się z akcentami o barwach naturalnych i z ceramicznymi dodatkami.

Jeżeli chcesz mieć wszystko w zasięgu wzroku i ręki, możesz pozostawić stelaż bez zasłon. Wyeksponujesz piękną zastawę, kubki i narzędzia codziennej pracy. Wybierając to rozwiązanie, musisz dbać o nienaganny porządek. Chaos i bałagan są w tym przypadku niewskazane.

Kuchnia murowana nie u każdego się sprawdzi

Murowana kuchnia to oryginalne, niesztampowe rozwiązanie. Przetrwa w nienaruszonym stanie przez długie lata – jest bowiem solidna i trwała. Prezentuje się wyjątkowo i zachwyca miłośników zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego stylu. Pamiętaj jednak, że murowanie jest cięższe i bardziej masywne niż klasyczne meble. Najlepiej sprawdzi się w przestronnych pomieszczeniach. Zdecyduj się na taką kuchnię, jeśli nie lubisz częstego zmieniania stylu pomieszczeń.

Pamiętaj o zaplanowaniu montażu i instalacji sprzętu, zanim rozpoczniesz budowę mebli. Wysokiej jakości urządzenia AGD, który doskonale wpasują się w charakter kuchni murowanej, znajdziesz na stronie solgaz.eu – polskiego producenta nowoczesnego sprzętu do każdej kuchni.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter