Przy wyborze sprzętu AGD kierujemy się ceną, funkcjonalnością czy wyglądam. Ale nie bez znaczenia jest również klasa efektywności energetycznej, bo kto z nas nie chciałby płacić możliwie, jak najniższych rachunków? Przyjrzyjmy się więc charakterystycznej kolorowej naklejce z bliska.
Przejdź do akapitów:
Klasa energetyczna – co to jest?
Zanim jednak o naklejce – dowiedzmy się najpierw, jakie są klasy oszczędności energii. Klasa energetyczna to parametr, który określa nam zużycie energii przez konkretne urządzenie, wskazując jego oszczędność i efektywność. Zaczynając od najgorszej – jest to kolejno od G do A. Obecnie możemy również spotkać do trzech plusów przy literze A. Etykieta energetyczna pojawiła się na naszych sprzętach w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wszystko po to, abyśmy dokonali świadomego wyboru.
Rodzaje klas efektywności energetycznej
Klasa energetyczna A
Klasa energetyczna A+
Klasa energetyczna A++
Klasa energetyczna A+++
Klasa energetyczna B
Klasa energetyczna C
Klasa energetyczna D
Klasa energetyczna E
Klasa energetyczna F
Klasa energetyczna G
Efektywność energetyczna wyrażona jest w kilowatogodzinach na rok. Klasa energetyczna mówi nam, jak dane urządzenie przedstawia się na tle średniej dla danej klasy.
Czy warto zwrócić uwagę na klasę oszczędności energii wybierając nowy sprzęt AGD?
Według statystyk GUS najwięcej prądu w gospodarstwie domowym pobierają lodówki. I nic dziwnego – pracują 24h i odpowiadają za ok. 30% całego zużycia energii w naszych domach. Tuż za nią są oświetlenie, drobne sprzęty AGD, kuchenka i pralka. Ze względu na większą efektywność energetyczną wielu produktów, coraz więcej urządzeń jest zaliczanych do klas A+, A++ i A+++. Ważne, aby porównując klasy energetyczne sprzętów AGD, porównywać jak najbardziej zbliżone do siebie urządzenia. Kiedy w takim razie sugerować się klasą energetyczną produktów AGD? Będzie to miało sens tylko, jeśli porównujemy dwa podobne urządzenia o bardzo zbliżonej cenie.