Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Sprawdź na co zwrócić uwagę wybierając dobry piekarnik do zabudowy

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez piekarnika. To jedne z podstawowych urządzeń, jakie w niej się znajduje. Stoisz przed zakupem nowego piekarnika? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym się kierować, szukając najbardziej optymalnej opcji.

Piekarniki do zabudowy – na co zwrócić uwagę – rodzaje i wymiary

Wybierając piekarnik, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, m.in.: ekonomiczną, wyposażenia czy też ekologiczną. Mając na względzie portfele domowników na wstępie przyjrzyjmy się klasie energetycznej. Jak wybrać piekarnik żeby spełniał nasze oczekiwania? Różne rodzaje piekarników wypełniają sklepowe półki. Każdy z nich posiada określoną klasę efektywności energetycznej, która mówi o zużyciu prądu przez urządzenie. Pamiętajmy, aby wybierać urządzenia minimum o klasie A – gwarantuje ona stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Dziś dostępne są już urządzenia o klasie A+, A++ czy A+++, które zużywają najmniej energii. Piekarniki różnią się między sobą funkcjami. Choć wiele z nich jest wspólnych dla większości – grzanie góra, dół, termoobieg, to jednak niektóre posiadają dodatkowe udoskonalenia. Mogą być nimi: funkcja grilla, mikrofali parowaru czy obrotowy rożen. Możemy zdecydować się na piekarnik wolnostojący – ze zintegrowaną płytą grzewczą, ale może być też w formie do zabudowy. Wszystko zależy nie tylko od naszych preferencji, ale i możliwości technicznych w kuchni.
Zwróćmy też uwagę na  przestrzeń na jaką będą potrzebowały nasze sprzęty. Wymiary piekarnika pod zabudowę są ustandaryzowane i zdecydowana większość jest o szerokości 60 cm, ale są też 50-centymetrowe. Niezależnie od tego czy urządzenia są wolnostojące czy do zabudowy – taka szerokość jest najczęściej spotykana. Optymalnie dopasowane wymiary piekarników pod zabudowę gwarantują harmonijną integrację w kuchenną przestrzeń i umożliwiają płynne funkcjonowanie całej aranżacji. Wymiary piekarników do zabudowy są kluczowym czynnikiem przy planowaniu kuchni.

Piekarnik elektryczny do zabudowy – wady i zalety

Trudno mówić o wadach piekarnika do zabudowy. Sprzęt sam w sobie raczej ich nie ma, wręcz przeciwnie. No chyba, że do minusów zaliczymy fakt, że urządzenia nie odsuniemy z zabudowy meblowej w sposób oczywisty, ponieważ jest zamontowany w szafce. Takie rozwiązanie jednak sprawia, że całość aranżacji jest spójna i estetyczna. Czy zużycie energetyczne piekarnika jest wadą? Nie jest żadną tajemnicą, że piekarnik spośród sprzętów AGD pobiera najwięcej energii. Podczas pieczenia, pracuje na najwyższych robotach. Mowa oczywiście o sprzęcie elektrycznym.

Piekarnik gazowy do zabudowy – wady i zalety

A jak wygląda sytuacja w piekarniku zasilanym gazem? To rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Mając na względzie systematyczne podwyżki prądu, korzystanie z urządzeń zasilanych gazem bez wątpienia jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Piekarniki gazowe w ciągu ostatnich lat zostały mocno zdominowane przez swoje elektryczne odpowiedniki, dzięki czemu te drugie zostały bardzo mocno doposażone, a także pełnią dziś funkcję urządzeń kompaktowych.

Wyposażenie i funkcje piekarnika – na to zwróć uwagę

Aby urządzenie dobrze nam służyło, a praca z nim nie była uciążliwa, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czego od niego oczekujemy. Nowoczesne piekarniki do zabudowy mają bardzo wiele funkcji – począwszy od tych podstawowych, skończywszy na grillu czy parowarze. Najlepszy piekarnik do zabudowy to ten, który sprosta naszym wymaganiom i preferencjom, posiadając przy tym odpowiednie funkcje. Piekarnik do zabudowy może posiadać tez funkcję czyszczenia pyrolitycznego, dzięki nie musimy korzystać ze środków chemicznych, ponieważ zabrudzenia są wypalane w bardzo wysokiej temperaturze, tworząc popiół, który wystarczy później zamieść miotełką.

Montaż piekarnika w zabudowie – o czym musisz pamiętać?

Jaki piekarnik do zabudowy sprawdzi się najlepiej? Decydując się na urządzenie dedykowane do montażu w szafce pamiętajmy o tym, by mebel był odpowiednich wymiarów. Rezygnujemy z „pleców” szafki – urządzenie potrzebuje wentylacji. W kwestii materiału, z którego wykonana jest szafka – mamy tutaj dowolność – sprawdzą się zarówno tradycyjne płyty mfd, jak i tym bardziej meble drewniane.

Solgaz – piekarnik do zabudowy z gwarancją

W swojej ofercie marka Solgaz oferuje piekarniki elektryczne, a także najnowszy model urządzenia zasilanym gazem. Jednym z modeli jest piekarnik kompaktowy SP34-PM, który posiada również funkcję mikorofali i parowaru. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić miejsce w kuchni i cieszyć się jednym urządzeniem 3w1. Wszystkie sprzęty posiadają 2-letnią gwarancję producenta.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter