Kuchnia w kolorze niebieskim to dość niecodzienny wybór. Miłośnicy barw nieba mogą zastosować ulubioną kolorystykę nawet w przestrzeni kuchennej. Jak zgrabnie zastosować niebieskości? Jaki odcień tego koloru wybrać?
- Kuchnia w kolorze nieba – nietypowe, ale bardzo ciekawe rozwiązanie
- Otwarta, zamknięta, półotwarta lub półzamknięta – czy niebieska kuchnia pasuje zawsze i wszędzie?
- Odcień ma znaczenie, połączenia kolorystyczne również
- Kuchnia w kolorze niebieskim – jak zaaranżować przestrzeń?
- Jak dobrać dodatki pasujące do niebieskiej kuchni?
- Zadbaj o to, by czuć się jak w niebie
Kuchnia w kolorze nieba – nietypowe, ale bardzo ciekawe rozwiązanie
Kuchnia w kolorze niebieskim to rozwiązanie niestandardowe, niebanalne i wyjątkowe. Zawsze prezentuje się świeżo – nieważne, jaki odcień koloru wybierzesz. Ta chłodna barwa nadaje wnętrzu harmonii i spokoju. Kolor niebieski sprzyja relaksowi i odprężeniu. W zależności od odcienia sprawdzi się zarówno w mniejszej, jak i większej przestrzeni.
Barwa niebieska to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy mają problem z nadmiernym apetytem. Jak potwierdzają psychologowie – zmniejsza chęć podjadania i sprzyja odchudzaniu. Wystarczy, że postawisz na kilka niebieskich akcentów i ochota na kaloryczne przekąski zniknie.
Kuchnia na niebiesko to rozwiązanie dla odważnych. Jeśli boisz się zbyt mocnego efektu, możesz zdecydować się na akcent w postaci jednej, błękitnej ściany, na mozaikowe kafelki nad blatem lub tapetę we wzory. Kolor niebieski doskonale prezentuje się także na umeblowaniu, akcesoriach i dodatkach.
Otwarta, zamknięta, półotwarta lub półzamknięta – czy niebieska kuchnia pasuje zawsze i wszędzie?
Niebieska kuchnia pasuje do niemal każdej przestrzeni. Niezależnie od wielkości i ułożenia pomieszczeń nadaje wnętrzu oryginalny charakter. Znaczenie ma jednak odcień – jasne kolory pięknie wyglądają zarówno w dużej, jak i mniejsze kuchni, w przestrzeni otwartej i zamkniętej. Odcienie ciemne polecane są do wnętrz większych, gdyż optycznie zmniejszają pomieszczenie. Zastosowanie ciemnego koloru w zbyt dużej ilości nada mroczny, specyficzny klimat. Nie sprawdzi się w niewielkich, zamkniętych pomieszczeniach, z małym dostępem do światła.
Ostateczny efekt zależy nie tylko od doboru odcienia. Niebieski akcent dobrze prezentuje się na ścianie, w dodatkach, ale również na zabudowie kuchennej. Nawet jeśli posiadasz mały aneks, możesz zdecydować się na meble kuchenne niebieskie. Kolor zastosuj w ich dolnej części, a szafki górne zrównoważ bielą. Całość wystroju dopełnią także dodatki, które potrafią całkowicie odmienić wnętrze.
Odcień ma znaczenie, połączenia kolorystyczne również
Kolor niebieski to mnóstwo różnorodnych odcieni – od ultrajasnego błękitu, przez odcienie morskie, aż po ciemne, mocne granaty. W zależności od Twoich upodobań i uwarunkowań przestrzeni możesz uzyskać rozmaite efekty. Jeśli lubisz wnętrza delikatne i subtelne, odpowiednia będzie dla Ciebie pastelowa, błękitna kuchnia. Jeżeli preferujesz odważne rozwiązania – postaw na ciemniejszą barwę. Najważniejszy jest jednak umiar – żadna przesada nie jest wskazana.
Kuchnia niebieska nie jest łatwa w aranżacji – trzeba wiedzieć, z jakimi kolorami ją połączyć. Odpowiednie zestawienie barw pozwoli Ci stworzyć niesamowity efekt i nada wnętrzu niepowtarzalny charakter. Kolor nieba i jego odcienie znajdują zastosowanie w stylu klasycznym, prowansalskim, ale także nowoczesnym.
Kuchnia w kolorze niebieskim – jak zaaranżować przestrzeń?
Niebieskości zawsze dobrze wyglądają z bielą, tworząc harmonijną, spójną całość. Biel nadaje lekkości nawet ciemniejszym odcieniom, wydobywając ich wyrazisty charakter. Cukierkowy efekt uzyskasz, łącząc błękit i pastelowy róż. Doskonale będzie się prezentować także szaro-niebieska kuchnia – sprawdzi się zarówno kolor popielaty, jak i grafitowy.
Niebieski to kolor dość trudny – jeśli chcesz połączyć go z wyrazistymi barwami, postaw na akcenty i dodatki. Choć błękity, zielenie, żółcie i róże pięknie wyglądają na łące, w kuchni mogą stworzyć zbyt mocne połączenie. Nie warto przesadzać – całość ma wyglądać spójnie i harmonijnie.
Do małych przestrzeni i aneksów kuchennych polecane są odcienie delikatne – jasne błękity i niebieskie akcenty, które optycznie powiększą pomieszczenie. Posiadacze dużych kuchni bez obaw mogą pozwolić sobie na intensywne rozwiązania, jednak i tu bezpiecznie będzie zestawić je z jasnymi elementami.
Jak dobrać dodatki pasujące do niebieskiej kuchni?
Kuchnia w kolorze niebieskim może być zaaranżowana w różnorodny sposób. Od Ciebie zależy, jaki efekt ostateczny uzyskasz. Wszystkie odcienie niebieskości doskonale prezentują się z drewnem. Zdecyduj się na blat, fronty czy dodatki wykonane z naturalnego materiału. Postaw na drewniane ramy i wyeksponuj ciekawe obrazy na ścianie.
Dobrym rozwiązaniem może być również cegła. Niebieskie meble kuchenne doskonale prezentują się na ceglanym tle, a całość nabiera nieco industrialnego charakteru. Pas między górnymi a dolnymi szafkami efektownie ozdobi jasne szkło oraz złota lub miedziana blacha.
Jeśli zależy Ci na uzyskaniu stylu prowansalskiego, delikatnego – zastosuj tapetę z motywem roślinnym, w drobne kwiaty lub zioła. Wiele inspiracji znajdziesz w sklepach sieciowych – niebieska kuchnia Ikea występuje jako bohater gotowych aranżacji, które mogą pomóc Ci dokonać wyboru.
Do niebieskiej kolorystyki w kuchni pasuje również marmur, beton i inne tynki dekoracyjne. Dobrym rozwiązaniem jest uniwersalna farba kredowa, która tworzy na ścianie tablicę z miejscem na listę zakupów czy ulubione przepisy. Nie zapominaj o roślinności, która pasuje do każdego stylu i nadaje wnętrzu ciepły, domowy klimat.
Zadbaj o to, by czuć się jak w niebie
Niebieska kuchnia to rozwiązanie niestandardowe, jednak zyskuje coraz więcej sympatyków. Odcieni tej barwy jest bowiem mnóstwo – od jasnych błękitów, aż po mroczne granaty. Stosując niebieskości i odpowiednią aranżację, możesz uzyskać romantyczny styl chabby chic, efekt kuchni prowansalskiej lub też nowoczesny styl industrialny. Wszystko zależy od Twoich preferencji i potrzeb wizualnych.
Urządzając kuchnię, nie zapomnij o doborze sprzętu AGD. Skup się na rozwiązaniach nowoczesnych, funkcjonalnych, ale także estetycznych, które dobrze wpasują się w stylistykę kuchni. Producent sprzętu AGD w swoim asortymencie posiada najwyższej jakości urządzenia do kuchni – okapy, płyty grzewcze i piekarniki, które czynią z gotowania prawdziwą sztukę kulinarną. Ich uniwersalny design wpasowuje się zarówno do kuchni klasycznej, jak i nowoczesnej. Wejdź na stronę solgaz.eu i wybierz swój wymarzony sprzęt AGD.