Grillowa, na naleśniki, czy może wok? Rodzaje patelni, które warto mieć.

Patelnia to nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Na przestrzeli lat na polskim rynku pojawiło się ich cale mnóstwo. Jaką patelnię wybrać, aby to, co chcemy w niej przygotować smakowało, jak najlepiej. Przedstawiamy krótki poradnik, na co zwrócić uwagę przez zakupem patelni.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze patelni?

Wszystko zależy, co chcemy w niej przyrządzać i jakie są nasze potrzeby. Ale oprócz samego przeznaczenia naczynia, o czym za chwilę, grunt to jakość i materiał, z jakiego patelnia jest wykonana. Najczęściej jest to stal nierdzewna, żeliwo i kamień. Równie ważne jednak jest to, czym pokryta jest wewnętrzna powłoka naczynia – wszystko po to, by potrawa nie przywierała do naczynia. Tutaj dobrze się sprawdzi teflon, który jest najczęściej stosowany, choć możemy się spotkać wciąż ze znaną nam doskonale emalią. Warto również zwrócić uwagę na rączkę patelni i wszelkie jej uchwyty. Ważne żeby wykonany były z takiego materiału, który się nie nagrzewa. Dzięki temu będziemy mogli w każdej chwili za nie chwycić bez ryzyka oparzenia się.

Charakterystyka patelni grillowej

Miłośnicy grillowania nie muszą wyczekiwać sprzyjającej aury do tego, by skosztować soczystej karkówki czy kiełbasek tak lubianych na grillu. Dzięki patelni grillowej można się nimi delektować cały rok i to w warunkach domowych. Co wyróżnia to naczynie na tle innych? Charakterystyczne rowki na dnie patelni. Dzięki nim powietrze dostaje się od spodu, a efekt smażonego produktu w dużej mierze odzwierciedla ten uzyskany z klasycznego grillowania.

Charakterystyka patelni na naleśniki

Na sklepowych półkach znajdziemy patelnie dedykowane specjalnie do naleśników. Mają niewielką średnicę – zwykle do klasycznych naleśników, są stosunkowo cienkie i niskie. Dzięki niskim ściankom przewracanie naleśników jest niezwykle łatwe. Zwróćmy też uwagę na dno patelni – oczywiście powłoka teflonowa jest wskazana, ale też nie mniej ważne jest idealnie płaskie dno, które sprawi, że naleśniki będą się smażyć równomiernie.

Charakterystyka patelni wok

Dla amatorów kuchni azjatyckiej wok jest niezbędnym naczyniem w kuchni. To głęboka patelnia z wysokimi ściankami i niewielkim dnem. Dno powinno być grube – utrzyma wysoką temperaturę. Natomiast charakterystyczny kształt patelni pozwala na wygodne i równomierne mieszanie dania i używanie niewielkiej ilości tłuszczu.

Patelnia do smażenia

O ile wyżej wymienione patelnie nie są niezbędne w każdej kuchni (nie wszyscy są zwolennikami kuchni azjatyckiej czy potraw z grilla), o tyle klasyczna patelnia to już must have. Jajecznica, kotlety czy polędwiczki każdy z nas zapewne smażył, dlatego też również do takich klasycznych potrzeb warto zainwestować w wysokiej jakości naczynie. Najbardziej popularna w polskich domach patelnia ze stali nierdzewnej, to zakup często na lata – jest trwała i odporna na zarysowania. Nie ma konieczności używania specjalnych sztućców w obawie przed porysowaniem, a patelnie z powodzeniem możemy myć w zmywarce.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter