Drewno, biel i romantyzm – niezwykła kuchnia w stylu prowansalskim

Słoneczne wnętrza, jasne meble, szlachetne dodatki i jakościowe materiały – kuchnie prowansalskie to jeden z gorących trendów we współczesnych aranżacjach wnętrz. Jak zaprojektować wygodną i elegancką kuchnię, która połączy styl prowansalski z nowoczesnym AGD?

Czym charakteryzuje się kuchnia prowansalska?

Kuchnia w stylu prowansalskim uważana jest za styl idealny dla romantycznych i delikatnych kobiet – naszym zdaniem to zbędne zawężenie. Pastelowe kolory, biele, kwiaty i zapach lawendy zachwycą również miłośników jasnych, naturalnie urządzonych mieszkań, w których panuje spokój i czuć kontakt z przyrodą. Także zwolennicy światła i przestrzeni będą z niej zadowoleni.

Biel, wiklina i naturalne materiały

Kuchnia w stylu prowansalskim jest przytulna i pełna dopełniających pomieszczenie dodatków. Najważniejszym wyznacznikiem, który definiuje to, jak wygląda kuchnia prowansalska, jest biel. Białe lub kremowe są meble, przecierane fronty, stare, celowo postarzane komody i kredensy żywcem przeniesione z domu na wsi. Do tego dołączają koronki, ażury na szafkach i oparciach krzeseł, wiklinowe fotele i akcesoria. Kompozycję dopełniają lniane obrusy, zwiewne zasłony w oknach i materiałowe zasłonki w szafkach, które zastępują drzwiczki kuchennych mebli.

Drewniane lub kamienne podłogi

Istotna jest podłoga – przyjemna w dotyku, ciepła, z grubych, polerowanych desek lub na wpół surowych kawałków drewna. Deski z powodzeniem zastąpi naturalny kamień – gładkie, beżowe lub kremowe kawałki piaskowca przypominają włoskie domki sąsiadujące z winnicami i zielonymi łąkami pełnymi kwiatów.

Meble w kolorach ziemi

Meble w stylu prowansalskim dopełnią też kolory ziemi na ścianach i w dodatkach – beże, szarości, oliwkowa i butelkowa zieleń, ale także soczyste fiolety oraz pastelowe błękity i pomarańcze. Całość powinna być spokojna i stonowana, tak by uprzyjemnić odpoczynek i relaks domownikom.

Jakie meble powinny się znaleźć w kuchni w stylu prowansalskim?

Kuchnia prowansalska prezentuje umiłowanie tradycji i powrót do korzeni, umożliwia podkreślenie wyjątkowości szczegółów oraz ekspozycję rodzinnych bibelotów i zabytkowych sprzętów.

Mała kuchnia w stylu prowansalskim łączy otwarte meble i zdobione kredensy z szerokimi półkami lub przeszklonymi witrynami. Inne niezbędne elementy to przesuwane zasłonki, ulubiona zastawa stołowa na frontach kredensu oraz postawione przy ścianie drewniane regały z dzbankami, karafkami z winem oraz żywymi kwiatami. Na pierwszy rzut oka jest nieco zagracona, ale to pozory – to właśnie w ten sposób tworzy się atmosfera przytulności i swojskości.

Dobrze zaprojektowana kuchnia w stylu prowansalskim ma nie tylko jasne meble, ale przede wszystkim szeroki drewniany stół. Wokół blatu mogą się znaleźć lekkie krzesła, pokryte niedbale farbą rustykalne fotele lub ławy wyłożone gwarantującymi wygodę materiałowymi podkładkami z wiązanymi troczkami. To przestrzeń dla lekkich stołków, tapicerowanych taboretów, drewnianych skrzynek na drobiazgi, warzywa i owoce. Owocowo-warzywne motywy można powielić na pojemnikach na przyprawy oraz osłonkach na doniczki.

Styl prowansalski z nowoczesnym AGD, czyli jak połączyć piękno i użyteczność

Elegancko zaprojektowana kuchnia w rustykalnym stylu nie musi oznaczać rezygnacji z praktycznych i ułatwiających przyrządzenie posiłków nowoczesnych sprzętów AGD. Możesz je wkomponować w całość projektu tak, że idealnie wpasują się w aranżację, a nawet dodadzą jej szyku.

Czarna, klasyczna płyta grzewcza połączy się optycznie z ciemnym, drewnianym lub marmurowym blatem kuchennym, dzięki czemu przestrzeń wyda się bardziej harmonijna.

Stylizowane na stare piekarniki oraz okapy kuchenne będą wyglądać intrygująco, ale niestety ich koszt często zwala z nóg. Jeżeli oczekujesz atrakcyjnych cen, a jednocześnie nie chcesz nadmiaru zbyt nowocześnie wyglądających sprzętów, wybierz piekarnik, zmywarkę i lodówkę do zabudowy oraz dyskretny okap szafkowy.

Zdecyduj się także na klimatyczne dodatki. Kuchnia prowansalska zyska, gdy na blacie znajdą się ceramiczne czajniki elektryczne lub wyglądający na stary młynek do mielenia kawy.

Diabeł tkwi w szczegółach – nie zapomnij o dodatkach

Podoba Ci się kuchnia prowansalska? Dodatki, które do niej dobierzesz, mogą wypełniać całą przestrzeń, od podłogi aż do sufitu. Postaw na delikatne i utrzymane w spokojnych kolorach doniczki oraz skrzynki na kwiaty, wazony z roślinami, puszki, pudełka oraz koszyki na przyprawy, drobiazgi, sztućce i akcesoria kuchenne.

Pod sufitem możesz zawiesić suszone wiązanki lawendy, warkocze z dekoracyjnie upiętym czosnkiem, a na górnych półkach ustawić niewielkie dynie. Zaszalej i dobierz do nich stare, zniszczone kanki oraz dzbanki z wiązkami ziół ustawione na podłodze. Na ścianach umieść własnoręcznie zrobiony zielnik z suszonych kwiatów – w końcu kuchnia prowansalska to także unikalne, czerpiące z natury dodatki.

Dodaj swojej kuchni francuskiego szyku

Kuchnia w stylu prowansalskim to dobre rozwiązanie, jeżeli cenisz sobie lekkość, szyk i dodające przytulności przedmioty. Postaw na biel, beże, drewno i pastelowe dodatki, uzupełnij je w praktyczne urządzenia kuchenne i baw się detalami.

Prowansalska kuchnia zachęci domowników do wspólnego gotowania oraz zapewni Ci przestrzeń, do której zawsze będziesz chciał wracać. Zapoznaj się z naszą bogatą ofertą sprzętu AGD i zaprojektuj kuchnię perfekcyjnie dopasowaną do potrzeb Twoich i Twoich bliskich. WEJDŹ DO SKLEPU

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter