Czym słodzić? Zdrowsze alternatywy dla cukru.

Cukier to energia, bez której nie moglibyśmy funkcjonować. Węglowodany są nam niezbędne do życia, więc jak tu odmówić sobie słodkości? Odmawiać wcale nie trzeba, biały cukier to nie jedyny sposób na osłodzenie sobie życia. Jakie są alternatywy dla cukru i dlaczego warto ograniczyć cukier? Podpowiadamy!

Stewia – słodka roślina z Ameryki Południowej

Stewia to coraz bardziej popularny zamiennik cukru. Słodka roślina pochodzi z deszczowych lasów Brazylii i Paragwaju i jest znana od setek lat. Stewia jest bardzo odporna na temperatury i utrzyma się zarówno mi lekkich przymrozkach, jak i upałach. Roślina zawiera w sobie aż sto różnych substancji. Co sprawia, że jest tak słodka? Jej liście zawierają tzw. stewiozydy, które są słodsze od sacharozy nawet o kilkaset razy. Naukowcy twierdzą, że stewia obniża ciśnienie i wzmacnia serce. Nie wnosi wartości energetycznej do organizmu, a producenci bardzo chętnie wykorzystują ją do wyrobów typu light.

Ksylitol – cukier z kory brzozy

Kolejną naturalną alternatywą dla tradycyjnego cukru jest ksylitol. Ma dużo mniejszą kaloryczność, a ponadto cechuje go wiele właściwości leczniczych. Ten alkohol cukrowy to idealne rozwiązanie dla diabetyków. Jest powoli przetwarzany w organizmie, a jego indeks glikemiczny jest aż czterokrotnie mniejszy od zwykłego cukru, dlatego też jest mile widziany dla cukrzyków. Ksylitol zmniejsza również apetyt na słodycze, przeciwdziała otyłości i ma właściwości bakteriobójcze.

Erytrytol – zdrowy słodzik

Co używać zamiast cukru? Czym słodzić na diecie? Erytrytol będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Bez kalorii, za to ze spora dawką słodyczy – ten zamiennik cukru znajdziemy w napojach gazowanych czy produktach dla diabetyków. Według WHO jest bezpieczny dla zdrowia, a ponadto – jest silnym antyoksydantem i wzmacnia układ odpornościowy.

Czym zastąpić cukier? Pozostałe zamienniki cukru

Lista alternatyw dla słodkiego cukru jest dość spora. Wymienione już zamienniki, choć najbardziej popularne, to nie jedyne zamienniki. A miód? Kto z nas go nie jadł? Przesłodki, naturalny, złoty i zdrowy – ma niezwykłe właściwości lecznicze i nie powinno go zabraknąć w codziennej diecie. Co jeszcze nam osłodzi potrawy? Syrop klonowy, daktylowy czy melasa.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter