Kuchnia w domu zasługuje na największą uwagę. To miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu i wykonujemy wiele powtarzalnych czynności. Nie ma więc mowy o bylejakości. Projektowanie kuchni to nie tylko jej wygląd i estetyka. Należy wziąć pod uwagę wiele praktycznych aspektów takich, jak ergonomia czy funkcjonalność. Kuchnia w domu to szczególne miejsce. Jak ją urządzić z głową i ze smakiem? Podpowiadamy.
Przejdź do akapitów:
Kuchnia sercem domu – gdzie najlepiej zaplanować to pomieszczenie?
Jeśli stoimy przed decyzją z rozplanowaniem pomieszczeń w naszym przyszłym domu, niemal zawsze na pierwszy ogień idzie kuchnia. Serce każdego domu musi powinna mieć dostęp do światłą dziennego. To bardzo ważne. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, z uwagi na różnorodność projektów budowlanych oraz usadowienia domu względem stron świata. Natomiast, jeśli tylko jest taka możliwość – zaplanujemy kuchnię w pomieszczeniu do którego będą wpadać promienie słoneczne.
Znajdź styl dla swojej kuchni!
Kuchnia w domku jednorodzinnym powinna być funkcjonalna i estetyczna. Kwestia aranżacji i kolorów to już sprawa zupełnie indywidualna. Spośród dostępnych pomysłów na wykończenie kuchennego wnętrza każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. O ile nie jesteśmy zdecydowani na konkretne rozwiązania, to Internet kipi od galerii zdjęć, które mogą stać się sporą podpowiedzią. Sam styl to jedno – weźmy też pod uwagę układ, w jakim chcemy zaaranżować kuchnię – czy to w kształcie litery U, czy L, a może G? To, jak finalnie będzie prezentować się nasze serce domu, jak widać zależy od wielu czynników: wielkości pomieszczenia, układu zabudowy, stylu, w jakim wykonana będzie zabudowa, no i oczywiście – nasze upodobania i gust. Możliwości jest raczej nieokreślona liczba.
Ciekawe aranżacje kuchni w domu jednorodzinnym
Spośród gąszcza dostępnych propozycji, wybraliśmy dwie – najbardziej popularne. Biała kuchnia na wysoki połysk – tak, właśnie taka kuchnia od lat króluje w naszych domach. Ponadczasowa i elegancka biel nadaje wnętrzu elegancji i raczej rzadko kiedy się nudzi. Biała kuchnia to od razu optycznie większe pomieszczenie. Minimalizm zabudowy dodaje nowoczesnego designu, a niepodważalna estetyka sprawia, że codzienna praca w kuchni może stać się przyjemnością. Atrakcyjnym rozwiązaniem, o ile pozwala na to wielkość pomieszczenie, będzie wyspa kuchenna, na której będziemy mogli zamontować płytę kuchenną, a sąsiadujący z nią blat stanie się jeszcze bardziej funkcjonalną strefą roboczą. Alternatywą dla ponadczasowej bieli będzie kuchnia w stylu industrialnym. Surowe wykończenia, ciemne fronty, wyraziste krawędzie, a przy tym dodatki złota – co powiecie na taki styl? Loftowe wnętrza są naprawdę imponujące i nadają wnętrzu wyjątkowy klimat. Na przykład czarne meble z jasnym blatem świetnie będą współgrać z mosiężnymi dodatkami – baterią w zlewozmywaku, uchwytami w szafkach, czy wszelkimi dodatkami.
Kuchenne AGD – jak wkomponować sprzęt do aranżacji?
Niezależnie od tego, na jaką aranżację kuchenną się zdecydujemy, pewne jej elementy są nieodłączne – mowa o sprzętach AGD. Bo, jak wyobrazić sobie serce domu bez podstawowych urządzeń takich, jak kuchenka, czy lodówka. Najczęściej decydujemy się dziś na sprzęty do zabudowy meblowej, dzięki temu urządzenia są idealnie wkomponowane w szafki i razem tworzą wspólną linię. Warto rozważyć zakup płyty pokrytej ceramiką – łatwa w czyszczeniu i niezwykle designerską. W tym zakresie idealnie sprawdzi się płyta gazowa gaz pod szkłem, która oprócz designu i podwójnych systemów zabezpieczeń zużywa nawet do 50% mniej gazu. Piekarnik? Tych tez jest szeroki wybór – od standardowych urządzeń, po te mające jeszcze inne funkcje, jak samo pieczenie. Reasumując, duża kuchnia w domu, jak i ta mniejsza, może być zarówno funkcjonalna, jak i zjawiskowa – wszystko zależy od naszych pomysłów i budżetu, jakim dysponujemy.