5 inspirujących pomysłów na pyszne ziemniaki z piekarnika

Ziemniaki są jednym z popularniejszych warzyw w polskiej kuchni i stanowią podstawę wielu dań obiadowych. Świetnie smakują nie tylko te z wody czy ogniska, ale też przygotowane w piekarniku. Sprawdź nasze pomysły na smaczne ziemniaki z piekarnika!

Uprawiane na świecie odmiany ziemniaków liczy się w tysiącach. W samej Polsce rolnicy hodują ponad 100 gatunków tego popularnego warzywa. Poszczególne rodzaje ziemniaków różnią się twardością, mączystością czy kolorem. Ich smak zależny jest zarówno od wybranego gatunku warzywa, jak i sposobu jego przyrządzenia. Gotowanie małych, owalnych bulw w wodzie czy rozgniecenie ich na purée to zaledwie ułamek kulinarnych możliwości ich obróbki.

Pieczony ziemniak niejedno ma imię

Ziemniaki z piekarnika mają wyjątkowy smak. Potwierdza to choćby światowy fenomen frytek (zarówno tych smażonych, jak i pieczonych), które uwielbiają mali i duzi. Oczywiście to zaledwie jedna opcja, a możliwości serwowania ziemniaków jest o wiele, wiele więcej. Co ważne, każda z nich jest łatwa w przygotowaniu, bo obróbka tego warzywa jest prosta i szybka.

Otwórz się na kulinarne inspiracje oraz nowe smaki i przygotuj ziemniaki pieczone w piekarniku w formie placków albo zapiekane w towarzystwie innych warzyw czy też pod serową „pierzynką”. Spróbuj tych w formie łódeczek lub kulek. Możliwości jest wiele – sprawdź 5 naszych ulubionych przepisów na pieczone ziemniaki!

5 pomysłów na ziemniaki z piekarnika

Potraktuj ziemniaki nie jako dodatek do obiadu czy kolacji, ale jako główny składnik posiłku. Przyrządzenie bulw w piekarniku otwiera wiele kulinarnych możliwości na zdrowe, sycące, a przede wszystkim smaczne przyrządzenie tych popularnych warzyw. Co przygotować? Oto nasze ulubione przepisy na ziemniaki z piekarnika.

1. Pieczone ziemniaki

Trudno o równie smaczne i proste danie jak pieczone ziemniaki. Przepis na tę potrawę jest wręcz banalny. Tym, czego potrzebujesz do jego przyrządzenia, są umyte i obrane ziemniaki, czosnek, kilka kropel oleju, szczypta soli, pieprzu i ulubione przyprawy (np. mieszanka suszonych ziół lub świeży tymianek).

Ziemniaki pokrój tak, aby miały mniej więcej jednakową wielkość, a następnie obtocz w marynacie zrobionej z oleju, przypraw oraz czosnku. Ułóż je w naczyniu żaroodpornym lub na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Tak przygotowane ziemniaki włóż do piekarnika nagrzanego do temperatury 180–200°C. Piecz je ok. 30 minut, a po tym czasie sprawdzaj regularnie, czy są już gotowe – muszą być złociste i miękkie. W trakcie pieczenia obróć je kilka razy, ponieważ dzięki temu upieką się równomiernie.

2. Pieczone łódeczki ziemniaczane z chrupiącą skórką

Masz ochotę na smaczne, miękkie kawałki ziemniaków z chrupiącą skórką? Przyrządź je w formie łódeczek. Jak to zrobić? Przepis jest bardzo prosty, a wykonanie nieskomplikowane.

Ziemniaki obierz ze skórki i pokrój w ćwiartki lub ósemki. Podgotuj je chwilę (ok. 5 minut). Następnie odcedź z wody, delikatnie osusz, dodaj kilka kropel oleju i dopraw ulubionymi przyprawami. Rozłóż ziemniaki równomiernie na blaszce (tak aby się nie stykały) i piecz ok. 40 minut w temperaturze 200°C.

3. Domowe frytki z piekarnika

Ilość oleju, którą wlewa się do frytkownicy, skutecznie powstrzymuje Cię przed przyrządzeniem frytek w domu? Nie rezygnuj z tej przekąski, ale zamiast kąpać ziemniaki w głębokim tłuszczu, użyj go zaledwie odrobinę i przygotuj to smaczne danie w piekarniku. Tak będzie zdrowiej, a równie pysznie. Jak zrobić frytki w piekarniku?

W pierwszej kolejności obierz ziemniaki i pokrój je w równej wielkości paski. Zdecyduj się na nieco grubsze słupki, które nie przypalą się szybko podczas pieczenia. Tak przygotowane warzywo pokryj cienką warstwą oleju. Dodatkowo posyp je mieszanką ulubionych ziół czy suszoną papryką.

Frytki rozmieść na blaszce w taki sposób, aby nie stykały się z sobą i umieść w piekarniku nagrzanym do 200°C. Czas pieczenia dostosuj do grubość ziemniaczanych słupków (standardowo to ok. 30 minut). Gotowe frytki – chrupiące z zewnątrz, a miękkie w środku – posól i podawaj z ketchupem, sosem czosnkowym lub innymi dodatkami.

4. Zapiekane ziemniaki

Szukasz pomysłu na smaczny jednogarnkowy obiad lub kolację? Spróbuj zapiekanych ziemniaków. Te charakterystyczne małe bulwy są doskonałą podstawą wielu zapiekanek – zarówno tych w wersji wegetariańskiej, z wieloma warzywami lub serem, jak i z dodatkiem mięsa. Przepis na ziemniaki zapiekane z serem jest naprawdę łatwy. Jak go przygotować?

Ziemniaki (najlepiej typu A lub B) obierz ze skórki i lekko podgotuj. Po wyjęciu z wody pokrój je na cienkie plastry. Ułóż pierwszą warstwę ziemniaków na dnie natłuszczonego naczynia żaroodpornego. Następnie posyp ją startym żółtym serem i połóż resztę plastrów. Wierzch zapiekanki polej przygotowanym wcześniej sosem beszamelowym. Na jego górę rozsyp resztę sera.

Tak przygotowaną zapiekankę włóż do piekarnika nagrzanego do 180°C. Spędzi w nim ok. 45 minut – wszystkie ziemniaki muszą być miękkie, dlatego przed wyjęciem ich z urządzenia sprawdź widelcem, czy są gotowe.

5. Frytki z batatów z piekarnika

Ciekawą alternatywą dla klasycznych frytek są te zrobione z batatów. Mają intensywnie pomarańczowy kolor, słodkawy smak i uchodzą za zdrową przekąskę. Do ich wykonania potrzebujesz batata, kilku kropel oliwy oraz ulubionych przypraw (jak np. tymianek czy wędzoną paprykę).

Warzywo pokrój w słupki dowolnej, ale jednakowej grubości. W dużej misce połącz je z olejem i posyp wybranymi przyprawami. Batata ułóż na blaszce i włóż całość do piekarnika nagrzanego do 180°C, z włączoną funkcją termoobiegu. Czas pieczenia uzależnij rozmiaru frytek.

O czym nie możesz zapomnieć?

  • Ziemniaki same w sobie mają mdły smak. Kluczową rolę podczas pieczenia ich w piekarniku odgrywają przyprawy i sól. Z czym łączyć te warzywa? Przede wszystkim ze sproszkowaną wędzoną papryką, czosnkiem czy kminkiem. Posyp je też tymiankiem lub mieszanką ziół prowansalskich.
  • Piekąc frytki w piekarniku, nie musisz używać oleju. Dodaj go jednak, jeśli chcesz łatwo uzyskać chrupiącą skórkę i lepiej pokryć ziemniaki przyprawami. Pamiętaj, że wystarczy zaledwie kilka kropel oleju.
  • Do zapiekanek czy frytek używaj ziemniaków typu B i C. Ich miąższ po upieczeniu jest zwięzły lub lekko suchy i łatwo go rozgnieść.
  • Uważaj, aby nie podać surowych ziemniaków. Zawsze kontroluj delikatnie widelcem stopień ich wypieczenia przed ostatecznym wyjęciem z pieca. Warzywa piecz w temperaturze od 180°C do 200°C. Czas uzależnij od grubości plastrów lub słupków.

Z czym podawać ziemniaki z piekarnika?

Pieczone ziemniaki czy frytki są smacznym samodzielnym daniem. Dobrze smakują też jako dodatek do mięsa, ryby lub hamburgerów. Jeśli chcesz urozmaicić sobie posiłek, zjedz ziemniaczane danie z ulubionym dipem, majonezem, sosem pomidorowym lub czosnkowym. Pieczone frytki ciekawie smakują, gdy dodatkowo tuż po wyjęciu z piekarnika posypiesz je startym serem.

Niech ziemniaczana moc będzie z Tobą!

Ziemniaki nieustannie królują w polskiej kuchni. Wciąż są jednym z najczęściej wybieranych dodatków do obiadu. Warto je spożywać z uwagi na dużą zawartość mikroelementów, witamin i błonnika, są też lekkostrawne i sycące. Kaloryczność dań z ziemniakami zależy w dużej mierze od dodatków, m.in. masła czy śmietany.

Przepisy na potrawy z ziemniaków są łatwe w wykonaniu, a same dania bardzo smaczne. Sprawdzą się jako potrawy w codziennym menu lub podczas przyjęcia. Ciekawy smak warzyw, szczególnie tych połączonych z ziołami, wydobędziesz, przygotowując ziemniaki w piekarniku.

Dobry sprzęt będzie nieoceniony podczas poszerzania kuchennych horyzontów. Dobry, czyli taki, który utrzymuje stałą temperaturę i nie spiecze ich na wiór. Nowoczesne i funkcjonalne piekarniki znajdziesz w ofercie Solgaz. Zapoznaj się z nią i przekonaj się, jak bardzo dobry piekarnik ułatwia codzienne przygotowywanie posiłków.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter