Co należy zrobić przed użyciem piekarnika po raz pierwszy?

Piekarnik, jak każdy inny sprzęt w kuchni, należy odpowiednio przygotować, zanim użyjemy go po raz pierwszy. Z pozoru oczywista sprawa, ale w czasach, kiedy urządzenia elektroniczne pracują w trybie  „plug-and-play” (gotowe do użycia bez ingerencji użytkownika), to łatwo o tym zapomnieć. W przypadku sprzętów kuchennych należy wykonać kilka wstępnych czynności, aby w pełni cieszyć się nowym sprzętem w kuchni. Podobnie jest z piekarnikiem. W tym artykule przybliżymy Wam krok po kroku, jak przygotować piekarnik do pierwszego użycia.

Zanim włączysz piekarnik – czyli o czym trzeba pamiętać (nowy piekarnik pierwsze użycie)

Kupiłeś wymarzony piekarnik, ale co dalej? Jak go zamontować, jak podłączyć piekarnik? Od czego zacząć? Już podpowiadamy.

Przed pierwszym uruchomieniem, na dobry początek, starannie rozpakuj i następnie wyczyść wnętrze komory urządzenia. Usuń wszystkie elementy opakowania takie jak folie, taśmy czy inne elementy zabezpieczające. Najlepiej jest wyciągnąć także wyposażenie ze środka. Aby uniknąć ewentualnych szkód, zawsze powinno się podnosić urządzenie za specjalne uchwyty w obudowie, aby umieścić je w miejscu instalowania, nie należy chwytać za uchwyt drzwi piekarnika ani przesuwać rozpakowanego sprzętu po podłodze. Zawsze przenoś go, unosząc do góry, dzięki czemu unikniesz ewentualnych uszkodzeń.

Po prawidłowym umieszczeniu piekarnika, w wypoziomowanej zabudowie meblowej, będziemy mogli podłączyć w dalszej kolejności piekarnik do gniazda sieciowego. Powinno być ono wyposażone w styk ochronny. Zazwyczaj po podłączeniu urządzenia do prądu, zabłysną wszystkie wyświetlacze, które po chwili zgasną. Co jeszcze istotne – pamiętajcie, że materiały użyte do zabudowy piekarnika powinny być odporne na wysoką temperaturę. Projektując kuchnię, warto to zaznaczyć w projekcie, aby mieć pewność, że do części, w której montujemy piekarnik, zastosowane zostało tworzywo ochronne o odpowiednich parametrach. Pierwsze włączenie piekarnika najczęściej wiążę się z chwilowym wydzielaniem zapachów, dlatego należy otworzyć podczas pierwszego uruchomienia wentylację mechaniczną lub okno w pomieszczeniu.

Jak ustawić i podłączyć nowy piekarnik?

Projektując przyjazną i funkcjonalną przestrzeń do gotowania, należy już w pierwszym etapie dobrze przemyśleć i najlepiej już w fazie projektu wybrać odpowiednie sprzęty. Ma to bardzo duży wpływ na ostateczny kształt Waszej kuchni. Pozwoli dobrze ulokować AGD, aby było Wam wygodnie z nich korzystać. Jest to szczególnie ważne w przypadku lokowania w meblach sprzętów, które emitują wysoką temperaturę. Elementy, do których urządzenie będzie zamontowane, muszą być odporne na działanie temperatury aż do 90 stopni Celsjusza.

Kiedy meble są już gotowe, możesz zająć się prawidłowym dopasowaniem urządzenia do zabudowy.  Pamiętaj jednak, że bezpieczne działanie urządzenia jest możliwe tylko wówczas, gdy zostało ono zainstalowane zgodnie z instrukcją montażu dołączoną do piekarnika. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń zawartych w instrukcji montażu. Po prawidłowym umieszczeniu piekarnika w segmencie meblowym urządzenie musi być podłączone bezpośrednio do gniazdka z uziemieniem. Nie wolno stosować do podpięcia zasilaczy, listew przyłączeniowych wieloobwodowych oraz przedłużaczy. W momencie, kiedy sprzęt nie jest wyposażony w przewód przyłączeniowo-zasilający i wtyczkę, połączenie musi być wykonane przez specjalistę w uprawnieniami elektrycznymi.

Uruchomienie i regulacja mocy piekarnika

Podczas pierwszego uruchomienia piekarnika najczęściej trzeba ustawić na wstępie preferowany język do obsługi urządzenia oraz czas i datę. Po ustawieniu zegara, piekarnik można uruchomić ręcznie przytrzymując pole włączyć /wyłączyć przez około 3 sek. W zależności od modelu piekarnika regulacja mocy jest różna, jednak bardzo szczegółowo jest to zawsze określone w instrukcji obsługi każdego sprzętu. Przykładowo w modelach piekarników marki Solgaz SP- 50 i SP- 67P, wygląda to następująco:

  • należy wybrać rodzaj grzania, dotykając pól (strzałek) i wybrać odpowiednią funkcję grzania do przygotowywanej potrawy (od spodu, od góry lub kombinację).
  • w sekcji C pojawi się migający symbol (50)
  • przyciskamy +/- nastawiając potrzebną temperaturę.
  • aby piekarnik zaczął działać na zadanej temperaturze, wystarczy nacisnąć przycisk start. Jak widzicie, jest to bardzo proste.

Jak pierwszy raz przepalić piekarnik?

Przepalenie piekarnika po raz pierwszy to tylko kilka prostych czynności, których nie należy absolutnie pomijać. Cały proces trwa około 1,5h. Na początek upewnij się,  że wszystkie elementy zabezpieczające zostały usunięte z komory piekarnika. Następnie wybierz najwyższą możliwą temperaturę grzania i ustaw urządzenie na grzanie góra-dół.

Tak ustawiony piekarnik powinien pracować nie mniej niż godzinę. Co ważne, podczas tego procesu nie można otwierać drzwi piekarnika. Po upływie tego czasu zmień ustawienia. Tym razem włącz funkcję grilla, a temperatura niech zostanie taka sama. Po 10 minutach kolejny raz zmień funkcję urządzenia, tym razem na termoobieg i ponownie po upływie następnych dziesięciu minut proces przepalania jest skończony.

Uchyl drzwiczki i przez około 15-20 minut pozwól, aby sprzęt się przewietrzył i gotowe. Nasz sposób jest uniwersalny, jednak najlepiej jest zawsze sprawdzić, co sugeruje producent danego sprzętu. Proces ten może się delikatnie różnić w zależności od modelu.

Po zakończonym przepalaniu należy odczekać, aż urządzenie się ochłodzi do temperatury pokojowej. Następnie warto na zakończenie użyć roztworu z neutralnego detergentu wymieszanego z wodą i wyczyścić wnętrze piekarnika. Następnie wytrzeć je czystą, suchą i delikatną dla powłoki piekarnika szmatką.

Czy przepalenie piekarnika jest konieczne?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Oczywiście, że tak. Dzięki tej czynności pozbywamy się resztek smarów czy innych środków pochodzenia chemicznego, które były użyte do wyprodukowania sprzętu. Przepalenie piekarnika daje Ci gwarancję, że te właśnie chemiczne substancje nie znajdą się na twoich potrawach. Przepalanie piekarnika to sposób na odkażenie wnętrza komory piekarnika, absolutnie konieczny i nie wolno go pomijać przed pierwszym użyciem piekarnika. Dzięki temu Twój piekarnik będzie gotowy do użycia i bezpieczny dla Ciebie i Twoich bliskich.

Polecane przepisy na dania z piekarnika:

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter