Schabowe z piekarnika – szybkie i proste!

Kotlety schabowe to danie, które w każdym polskim domu jest tak popularne, jak rosół w niedzielę. Sposobów na ich przyrządzenie jest bardzo dużo, ile domów tyle przepisów. Najbardziej popularne są te przygotowywane na patelni, jednak dziś w naszym Instytucie Smaku pokażemy Wam ich inną, zdrowszą wersję. Schabowe w piekarniku nie wymagają użycia dużej ilości tłuszczu i to czyni ich zdrowszymi. Nasz sprawdzony, domowy sposób na soczyste kotlety schabowe z piekarnika.

Zadbaj o jakość swojego jedzenia

Aby przygotować dobre danie, należy zacząć od przygotowania dobrych składników. Mamy na myśli wysokiej jakości produkty z pewnych źródeł, najlepiej od lokalnych dostawców. Wiemy, że nie jest to takie proste, aby wybierać tylko takie składniki do naszych dań. Nawet jeśli częściowo uda nam się włączyć do przepisu wysokojakościowe produkty, to Wasze podniebienia z pewnością to poczują.

Dziś przyrządzamy schab w piekarniku, więc najważniejszym składnikiem, naszym nośnikiem smaku jest właśnie taki rodzaj mięsa. Jak poznać dobrej jakości mięso? W sklepach mamy dostępny ogrom mięsnych produktów, ale nie wszystkie z nich charakteryzują się wysoką jakością i odpowiednią świeżością. Dlatego, zanim przejdziemy do przepisu, mamy dla Was garść wskazówek, jak wybrać dobry gatunek mięsa do Waszej potrawy.

Jak wybrać dobre mięso na schabowe?

Do naszego przepisu używamy wieprzowych kotletów, dlatego dziś o tym rodzaju mięsa powiemy nieco więcej. Wysokogatunkowa wieprzowina jest bardzo delikatnym i soczystym mięsem. Znajdziemy w niej kawałeczki białego tłuszczu. Jak wiemy, tłuszcz jest nośnikiem smaku, dlatego absolutnie nie może go tutaj zabraknąć. Przekrój mięsa na kotlety powinien odsłonić nam ciemnoróżowy, lśniący kolor. Im mięso jest ciemniejsze, tym szlachetniejszy ma smak. Warto pamiętać, że świeża wieprzowina jest wilgotna, jednak nie mokra. Konsystencja natomiast powinna być zwarta, a występujący na mięsie tłuszczyk i żyłki być jasnej barwy. Jeśli zauważysz, że mają one lekko żółtawy odcień, odłóż taką sztukę mięsa.

Co więcej? To o czym większość z Was wie, to zapach, który jest wyznacznikiem świeżości. Powinien on być praktycznie niewyczuwalny. Jeśli wyczujecie jakieś nuty zapachowe, które nie są neutralne dla waszego powonienia, zrezygnujcie i poszukajcie innego mięsa.

Sprawdzajcie także skrupulatnie daty ważności mięsa, szczególnie jeśli szukacie go w marketach. Zdarzają się tam niedopatrzenia. Termin przydatności, to jedna z podstawowych informacji, jakie producent ma bezwzględny obowiązek umieścić na opakowaniu. Zapis ten może być różny, dlatego dobrze jest mieć świadomość jak właściwie odczytać wskazaną informację o dacie ważności. Na etykietach widnieją dwa rodzaje opisów: „najlepiej spożyć przed” i „należy spożyć do”. Co to oznacza?

Zwrot pierwszy – „najlepiej spożyć przed: – to określenie, które określa minimalną datę trwałości. Znajdziemy go m.in. na produktach zbożowych, jak np., makarony, kasze, ryż, kawa. Także niektóre przyprawy znajdą się w tej grupie. Takie sformowanie dotyczy produktów, które nawet po terminie nie zepsują się – może natomiast zmieniać się ich kolor, zapach, smak czy konsystencja.

„Najlepiej spożyć do”, to już zupełnie inna historia. Jest to określenie bezwzględnego terminu, w jakim należy spożyć dany produkt. Dotyczy ono przeważnie produktów świeżych takich jak mięso, ryby, przetwory garmażeryjne czy mleczne. Spożywanie tego typu produktów po wskazanej dacie ważności może nieść za sobą poważne skutki chorobowe. Tego typu ryzyko stanowczo Wam odradzamy.

Kotlety schabowe z piekarnika – przepis

Wiecie już jak zrobić dobre zakupy i jak wybrać dobre mięso na schab w piekarniku. Zatem zabieramy się za gotowanie. Jak upiec kotlety schabowe w piekarniku?

Porcja dla dwóch osób.

Przygotuj:

  • 2 kawałki mięsa na kotlety schabowe (najlepiej z kością)
  • 1 dużą cebulę
  • 1 jajko
  • 1 szklankę mleka
  • bułkę tartą
  • sól i pieprz
  • pół łyżeczki cukru
  • około 50g masła do wysmarowania naczynia

Na początek należy dobrze rozbić mięso. Dobrze rozbity kotlet to połowa sukcesu. Plastry o grubości 1 cm będą idealne. Następnie tak przygotowanie mięso posyp delikatnie solą i pieprzem z obu stron i włóż do miseczki z mlekiem oraz plasterkami z połowy cebuli. Wsadź do lodówki na około 2 h. Dzięki temu zabiegowi, mięso stanie się jędrne, a zarazem bardzo delikatne i soczyste. Drugą połowę cebuli kroimy w drobniutką kosteczkę i smażymy na masełku, dodając szczyptę soli i odrobinę cukru.

Gdy podsmażona cebula ostygnie, mieszamy ją z rozbełtanym jajkiem. Na drugim talerzu przygotuj bułkę tartą. Jeśli masz w domu suche pieczywo pszenne lub bułki, zetrzyj je na drobny miał i wykorzystaj z powodzeniem do panierowania. Schabowy z piekarnika już prawie gotowy. Możesz teraz rozgrzać piekarnik. Tego typu schab z piekarnika w plastrach potrzebuje na start około 200 stopni. Teraz obtocz mięso w przygotowanej masie jajecznej i następnie w bułce. Blaszkę do pieczenia posmaruj pozostałym masłem i wyłóż na niej schabowe.

Ile piec schab w piekarniku? Aby schabowy z piekarnika był udany, należy go tak jak w przypadku smażenia na patelni, obrócić po połowie czasu, czyli w tym wypadku po 10 minutach. Łącznie po około 20 minutach kotlety wieprzowe z piekarnika powinny być gotowe do podania.

Jeśli ma być tradycyjnie, polecamy podawać go z gniecionymi ziemniakami polanymi tłuszczykiem z pieczenia i posypanymi natką pietruszki. A jako sałatkę polecamy niezawodną i prostą surówkę z marchewki i jabłka. Wystarczy zetrzeć na drobnej tarce 2 duże marchewki i jedno jabłko, pokropić sokiem z 1/3 cytryny, dodać łyżeczkę brązowego cukru, wymieszać i gotowe.

Smacznego!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter