Wysoka zabudowa w kuchni – ciekawe pomysły na wysoką zabudowę w małej kuchni

Kuchnia do zabudowy ma ten zasadniczy plus, że możemy w pełni zagospodarować przestrzeń pomieszczenia, by wycisnąć z niego maksimum funkcjonalności. Coraz częściej decydujemy się na zabudową od podłogi do sufitu. I słusznie, bo każde dodatkowe miejsce do przechowywania jest przecież mile widziane.

O czym pamiętać decydując się na wysoką zabudowę w małej kuchni?

Mała kuchnia w zabudowie nie musi być przytłaczająca. Rzecz w tym, aby wszystko zrobić ze smakiem, a przede wszystkim, jak najbardziej funkcjonalnie. Decydując się na meble po sam sufit trzeba pamiętać o rozwiązaniu na swobodne korzystanie z nich. Miejsc do przechowywania nigdy nie za wiele, dobrze więc dać sobie możliwość na komfortowa pracę w kuchni. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na sposób otwierania szafek. Tradycyjny sposób może się okazać mało praktyczny – nie dość, że zwyczajnie narazimy się na ryzyko uderzenia w głowę podczas otwierania, to uchwyt może być poza naszym zasięgiem. Tutaj z pomocą przychodzi system podnośników do frontów otwieranych równolegle do korpusu lub uchylnie. Możemy również całkowicie zrezygnować z uchwytów. Alternatywa może być również zastosowanie żaluzji, które jednym ruchem możemy rozsunąć. Zabudowa w kuchni w bloku musi nam umożliwić łatwe wyjmowanie zawartości szafek. Tradycyjne półki, szczególnie te umieszczone wysoko, znacznie utrudnią nam pracę. Dlatego warto zastosować półki wysuwane. Można je zamontować w wysokiej szafce. Rozwiązaniem są też systemy cargo – w dowolnej konfiguracji. Możemy wybrać otwieranie razem z frontem, wysuwane po otwarciu lub wysuwane z możliwością obrotu. Wysoka zabudowa daje nam również możliwość montażu sprzętu AGD w tzw. słupku, co jest dzisiaj coraz częściej praktykowane. Odchodzimy od standardu montażu piekarniku pod płytą kuchenną, w zamian za umiejscowienie go w zabudowie na wysokości wzroku. I słusznie, bo korzystanie z niego staje się wtedy bardzo wyjątkowe – nie musimy się schylać, a pieczenie staje się bardziej komfortowe. Przy wysokich temperaturach generowanych przez urządzenie nie jest to bez znaczenia.

Jakie meble wybrać do kuchni z wysoką zabudową?

Bez wątpienia kuchnie z wysoką zabudową sięgającą niemal sufitu są znacznie bardziej praktyczne aniżeli te pozbawione górnych półek. Bez wątpienia meble kuchenne pod wysoką zabudowę dają nam więcej możliwości do przechowywania. Dlatego też są idealnym rozwiązaniem do niewielkich kuchni, gdzie miejsce jest dość ograniczone. Gładkie fronty i brak uchwytów dodadzą jeszcze więcej przestrzeni. Wysoka zabudowa w kuchni nada pomieszczeniu dużo estetyki i elegancji, co jest mile widziane w nowoczesnych aranżacjach. Nierzadko decydujemy się na zabudowę w 2 kolorach – inny w dolnej części mebli, a inny w górnej.

Funkcjonale AGD dla kuchni z wysoką zabudową

Jeśli meble do zabudowy to i sprzęt AGD również. Możemy wszystko idealne do siebie dopasować tak, aby całość aranżacji była spójna i estetyczna. Tradycyjnie w każdym „sercu domu” powinny się znaleźć piekarnik, płyta gazowa, okap kuchenny, czy lodówka i każdy z tych sprzętów możemy kupić jako oddzielne, niezależne urządzenie. Dzięki temu sprzęt AGD do kuchni będzie idealnie dopasowany z meblami.

Nowoczesne kuchnie pod zabudowę

Nowoczesna zabudowa kuchni kojarzy nam się dziś z minimalizmem, estetyką i prostota. Wciąż w modzie jest biel i połysk – to właśnie takie fronty najczęściej wybieramy. Dodają pomieszczeniu przestrzenności i lekkości. Zabudowa małej kuchni, jak najbardziej też może być niezwykle elegancka – to wyzwanie dla architekta, by na niewielkiej powierzchni ze smakiem ująć wszystko to, co niezbędne nam w codziennej pracy.

Wysoka zabudowa w kuchni – o czym pamiętać przygotowując projekt?

Wysoka zabudowa kuchenna ma swoje ograniczenia, nie tylko te związane ze stricte powierzchnią. O układzie decyduje też np. okno (o ile jest) czy miejsca przyłączeń mediów. To wszystko należy wziąć pod uwagę, projektując całość. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy architekta.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter