Wymiana iskrownika w płycie gazowej – jak to zrobić?

Iskrownik w płycie gazowej to część odpowiedzialna za generowanie iskry, dzięki której kuchnia samoczynnie odpali płomień i będzie gotowa do pracy. Można powiedzieć, że iskrownik to taka technologiczna zapałka w większości współczesnych płyt gazowych.

Dzięki niej nie musimy używać dodatkowego ognia do uruchomienia płyty. Wystarczy, że iskrownik działa i po kilku sekundach cykania powinien on odpalić płomień na gazówce.

Co zrobić, kiedy kuchenka przestaje się załączać? Jeśli „cyka”, ale nie pojawia się płomień? Taka sytuacja to sygnał, że mamy do czynienia z awarią iskrownika. W takim przypadku wcale nie musi być konieczna wymiana palników w kuchence gazowej. W tym artykule pokażemy Wam, jakie są przyczyny takiej usterki i jak wymienić iskrownik w płycie gazowej.

Jak działa iskrownik?

Iskrownik w kuchence gazowej wygląda jak wystający, biały bolec, który wraz z generatorem iskry jest odpowiedzialny za wytworzenie iskry elektrycznej. W transformatorze przez przerwanie wzbudzanego prądu następuję zanik linii sił pola magnetycznego, co skutkuje powstaniem silnego impulsu elektrycznego.

Impuls jest tym większy im większy był zanik linii sił pola magnetycznego. Kiedy nie działa iskrownik w płycie gazowej, to najczęściej prąd o wysokim natężeniu ulega przerywanemu wyładowaniu elektrycznemu lub w ogóle ono zanika. Iskra nie powoduje zapłonu, a my nie możemy korzystać z naszej płyty gazowej.

Jak poznać, że nie działa iskrownik w płycie gazowej?

Z tym akurat nie powinniśmy mieć większego problemu. Jest to bardzo prosta diagnoza. Jeśli palnik w Twojej kuchence gazowej nie działa, to jest duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z awarią iskrownika. Inaczej – jeśli płomień nie pojawia się po włączeniu kuchni, to znak że iskrownik nie działa prawidłowo.

Co jednak dokładnie może być powodem takiej awarii? Iskra pojawiająca się na stykach przerywacza jest niepożądana i powoduje nadpalanie się styków przerywacza. Widać przeskakującą iskrę, a jednak kuchenka nie odpala. Powodem może być także przebicie na przewodzie, bo jest  on naderwany, uszkodzony lub np. nagryziony przez myszy.

Przeczytaj również: Co zrobić kiedy nie działa jeden palnik w kuchence gazowej?

Naprawa iskrownika w płycie gazowej

W kilku prostych krokach postaramy się Wam zobrazować, jak wygląda wymiana takiej części w kuchence gazowej.

Pamiętajcie jednak, że jest to urządzenie gazowe i takimi naprawami powinna zajmować się wyłącznie osoba, która posiada czynne uprawnienia gazowe.

Dla Waszego bezpieczeństwa i Waszych bliskich najlepiej takie prace wykonać w autoryzowanym serwisie producenta sprzętu kuchennego.

Jak wymienić iskrownik w płycie gazowej – na przykładzie płyty gazowej SOLGAZ GNC 4 auto

Zawsze zaczynając jakiekolwiek prace serwisowe, należy pamiętać o tym, aby odłączyć urządzenie od zasilania.

 1. Ściągamy ruszta. Każdy element odkładamy najlepiej w obrębie danego palnika, aby nie zastanawiać się po rozłożeniu kuchenki, która część do czego należy.
 2. Zdejmujemy pokrywki palników – czyli te płaskie elementy, które umieszczone są na wierzchu palnika.
 3. Zdejmujemy również korony palnika.
 4. W przypadku kuchni GNC 4 AUTO demontujemy/odkręcamy talerzyki, które są umieszczone dookoła palnika (w każdym palniku znajdują się dwie śrubki do demontażu)
 5. Następnie zaczynamy demontaż szyby ceramicznej – pamiętajcie, aby tę czynność wykonać delikatnie i z należytą uwagą.
 6. Szyba ceramiczna jest na stałe połączona z ramką stalową, która przymocowana jest do korpusu płyty za pomocą 8 blachowkrętów. Po dwie z każdej strony.
 7. Przed zdjęciem szyby ceramicznej należy odkręcić śruby z obudowy kuchenki. Po odkręceniu śrub, możemy bezpiecznie unieść szybę równo do góry.

Po zdjęciu powyższych elementów odsłania się iskrownik, termopara oraz korpus, generator iskry, blok elektrozaworu, rurki gazowe i wiązki przewodów.

 1. Odłączamy przewody od generatora iskry
 2. Demontujemy zawleczkę pod iskrownikiem (w tym celu przydatne będą płaskoszczypce)
 3. Wyciągamy ją, dzięki czemu możemy swobodnie wyjąc iskrownik z uchwytu palnika
 4. Demontujemy uszkodzony przewód z iskrownikiem i wymieniamy na nowy
 5. Montaż iskrownika jest odwrotnością demontażu.

Po zakończonym procesie należy sprawdzić czy urządzenie działa prawidłowo. Czyli czy „daje” iskręna każdym palniku i czy tym samym łuk elektryczny powstaje między sondą zapalającą, a koroną palnika.

Czasami jednak, pomimo występowania iskry w prawidłowym miejscu, pokrywka palnika może być krzywo usytuowana i zakłócać poprawne działanie urządzenia. Należy ją wówczas skorygować i powtórnie spróbować uruchomić urządzenie oraz poszczególne palniki. Jeśli wszystko jest w porządku i kuchenka działa w sposób właściwy, można rozpocząć montaż urządzenia w wyciętym otworze.

Uwaga: Płyta GNC 4 AUTO nie może być przytwierdzona do blatu za pomocą sylikonu. Firma SOLGAZ standardowo stosuje we wszystkich płytach gazowych specjalne uszczelki, które zapewniają stabilne umocowanie kuchni w blacie, bez konieczności dodatkowego mocowania przy pomocy kleju czy sylikonu.

Gdy płyta jest zamontowana prawidłowo, na sam koniec prac należy wykonać test szczelności urządzenia. W tym celu profesjonaliści wykorzystują atestowane mierniki szczelności. Można jednak w domowych warunkach przeprowadzić taki test przy użyciu specjalnej pianki do tego przeznaczonej, Znajdziecie ją w każdym sklepie budowlanym.

Jeśli wynik testu jest prawidłowy i urządzenie jest szczelne, kuchnia jest już gotowa do pracy.

Przeczytaj również: Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – Jaką płytę grzewczą wybrać

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter