Co zrobić kiedy nie działa jeden palnik w kuchence gazowej?

Awaria palników w kuchence może się przydarzyć. Kiedy nie działa palnik w kuchence gazowej, najczęściej wychodzimy z założenia, że przecież mamy jeszcze trzy pozostałe, w związku z tym gotujemy dalej. Może jednak warto bardziej zgłębić temat, bo być może niektóre usterki jesteśmy w stanie naprawić sami. Co może być powodem niedziałającego palnika?

Kuchenka gazowa problem z płomieniem – palnik gazowy nie trzyma płomienia

Palnik kuchenki gazowej to jest wiodący element, z którym trzeba się umiejętnie obchodzić. To samo dotyczy iskrownika i termopary.

Niejednokrotnie użytkownikom kuchenek gazowych zdarzyła się sytuacja, w której palnik nie trzyma płomienia. Przyczyn może być wiele. Jedną z nich – awaria iskrownika. Słaby płomień w kuchence gazowej może być przyczyną zabrudzenia. Niezwykle ważne jest utrzymanie sprzętu w czystości, a palniki są na to szczególnie wrażliwe. W momencie, kiedy zalega na nich brud nie będą działały prawidłowo.

Przyczyną awarii może być też uszkodzona termopara. Jest ona swoistym czujnikiem temperatury, który ma za zadanie wykryć płomień w palniku. Kiedy mamy do czynienia z uszkodzoną termoparą, układ zabezpieczający odcina dopływ gazu. Wszystko po to, by nie doprowadzić do zatrucia domowników. W przypadku, kiedy nie działa nam tylko jeden palnik, warto zacząć od wymiany właśnie termopary. Wymiana termopary w kuchence gazowej, może okazać się rozwiązaniem naszego problemu

Kuchenka gazowa – brak iskry

Kiedy nie działa iskrownik w kuchence gazowej, nie ma co liczyć na gotowanie. Zadaniem iskrownika jest wygenerowanie iskry, która zapali gaz, jaki wydostaje się z palnika. To bardzo delikatny element, co powoduje, że nietrudno go uszkodzić – chociażby podczas czyszczenia, na przykład szorstką gąbką czy nieprawidłowymi detergentami. Uszkodzenie iskrownika powoduje brak iskry w kuchence gazowej.

Jak czyścić kurki w kuchence gazowej?

Pokrętła w kuchence gazowej również wymagają systematycznego czyszczenia. Nie zawsze przecież regulując płomień mamy czyste ręce (w końcu pracujemy w kuchni). Siłą rzeczy osadza się na kurkach brud. Te elementy to niewątpliwie trudne do wyczyszczenia miejsca. Czasem również, zalana kuchenka gazowa może prowadzić do uszkodzenia pokręteł.

Aby poradzić sobie z brudem na pokrętłach najprościej będzie je zdemontować, aniżeli docierać to wszystkich zakamarków. Zdejmijmy więc pokrętła i zanurzmy na kilka chwil w wodzie z octem lub płynem do naczyń. Wówczas będziemy mieli pewność, że są dokładnie umyte.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter