Płyta indukcyjna czy gazowa – koszty eksploatacji

Każdy z nas stał kiedyś przed zakupem sprzętu AGD — lodówki, zmywarki czy płyty do gotowania. Najbardziej popularne są obecnie płyty indukcyjne oraz płyty gazowe. Którą płytę wybrać? Kuchnia gazowa czy indukcyjna? Jakie zalety ma jedno i drugie rozwiązanie?  I kluczowe pytanie — jakie są koszty eksploatacji płyty indukcyjnej i gazowej? Dziś postaramy się Wam przybliżyć, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Kuchenka gazowa czy indukcyjna? Gotowanie na płycie indukcyjnej i kuchni gazowej – różnice 

Niełatwo jest porównać jedno i drugie rozwiązanie. Każde z nich ma swoje unikalne cechy. Gotowanie na kuchni indukcyjnej i na tej gazowej jest zupełnie odmienne.

Podstawowa różnica jest taka, że urządzenia wykorzystują do swojego działania inne źródło energii. Płyta indukcyjna zasilana jest prądem i działa jak magnes. Podczas pracy płyty wytwarzają się fale magnetyczne o wysokiej częstotliwości, które wpływa na naczynie. W wyniku oddziaływania strumienia magnetycznego na metal powstają tzw. prądy wirowe. I to one odpowiadają za wzrost temperatury w dnie garnka oraz zmieniają energię eklektyczną na cieplną.

Powierzchnia płyty indukcyjnej podczas pracy nagrzewa się jedynie w miejscu postawienia garnka, ogrzewa więc bezpośrednio naczynie, i to, co w nim jest. Dzięki temu szybko gotuje, ale też pobiera znaczną ilość prądu. Warto jednak zaznaczyć, że do takiej kuchenki niezbędne są specjalne naczynia do gotowania, więc decydując się na to rozwiązanie, najlepiej od razu zaopatrz się w garnki dedykowane właśnie do gotowania na indukcji.

Co z kolei oferuje nam kuchnia gazowa? Dziś do porównania weźmiemy płytę gazową bez płomieni. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety kuchni gazowej i indukcyjnej, a jej głównym źródłem energii jest gaz. Płyta gazowa tego typu jest łatwa w utrzymaniu czystości, ponieważ podobnie jak w przypadku indukcji – wszystko ukryte jest pod warstwą ceramiki. Nie ma na niej rusztów, palników czy zbędnych zakamarów, w których mógłby zbierać się brud i tłuszcz.

Samo gotowanie na niej jest inne niż w przypadku tradycyjnej kuchenki z palnikami na wierzchu. W przypadku płyty bez płomieni gaz oddziałuje najpierw na ceramikę, następnie na naczynie i to, co w nim jest. Tym samym proces gotowania w początkowej fazie trwa nieco dłużej. Płyta również dłużej oddaje skumulowane ciepło, dzięki czemu dłużej utrzymuje temperaturę dania w odróżnieniu od płyty indukcyjnej.

W jaki sposób oba rozwiązania wpływają na nasz budżet domowy? Spróbujemy zestawić dla Was koszty tak, aby bezpośrednio móc porównać wydatki związane z eksploatacją obu typów urządzeń.

Indukcja vs gaz – koszty

Kiedy słyszymy indukcja pierwsze co przychodzi nam na myśl, to szybkie gotowanie. Jeśli coś przygotujemy w krótszym czasie, to logiczne jest, że wykorzystamy do tego mniej prądu. I oczywiście tak faktycznie jest, ale biorąc pod uwagę cenę zakupu energii elektrycznej, koszty eksploatacji płyty indukcyjnej i gazowej stają się coraz bardziej zbliżone. Płyta indukcyjna czy gazowa a koszty eksploatacji, to dylemat przed którym pewnie wielu z Was stoi.

Kuchnie stworzone w technologii gaz pod szkłem są zasilane głównie gazem. Płyty bezpłomieniowe GPC, Optimex i Innova to urządzenia skonstruowane tak, aby oszczędzały potrzebne do gotowania paliwo. Pracują w cyklach – czyli włączają i wyłączają w zależności od potrzeb, nie pobierają gazu w sposób ciągły, dzięki czemu do gotowania zużywają nawet do 50 % mniej gazu.

Gaz jest nadal najtańszą formą zasilania sprzętu AGD przeznaczonego do gotowania. Zastanówmy się czy faktycznie oszczędna kuchenka na gaz, która nie pracuje tak szybko jak płyta indukcyjna jest w stosunku do niej konkurencyjna oraz jaki jest koszt indukcji a gazu? Przeprowadziliśmy test i popełniliśmy kilka obliczeń, które pokazały nam jaki jest koszt zużycia prądu a jaki gazu.

Przyjęte dane do kalkulacji:

Gaz: 1kW/h = 0,21 zł                                                                             Prąd: 1kW/h = 0,6 zł

Sprawność urządzenia: 42%                                                                Sprawność urządzenia (indukcja): 84%

Cena prądu czy gazu, jest z pewnością dla Was jasnym terminem. Ale co oznacza „sprawność urządzenia”? To w uproszczeniu ilość praktycznie wykorzystanej energii, jaka jest potrzebna do ugotowania dania.

Nasze obliczenia wykonujemy dla około 5l wody, czyli ilości potrzebnej do przygotowania większego obiadu. Jak widzicie powyżej, na pierwszy rzut oka płyta indukcyjna jest szybsza, jednak koszt 1kW/h energii elektrycznej jest prawie trzykrotnie wyższy od 1kW/h energii pochodzącej z gazu.

Wyniki naszego testu i obliczeń wykazały, że ugotowanie na indukcji większego obiadu dla czteroosobowej rodziny będzie kosztowało około 0,33zł, a na płycie gazowej bez płomieni Optimex (bo dla jej wydajności wykonaliśmy obliczenia) 0,23 zł. Różnica jest z pewnością większa, niż przypuszczaliście prawda?

Zaskakujące może być też to, że mimo tak dużej różnicy w wydajności urządzenia przewagę pod względem kosztów eksploatacji mają płyty gazowe bez płomieni.

Płyta indukcyjna – koszty

Czym zatem w eksploatacji różni się płyta indukcyjna od gazowej? W porównaniu kuchenka indukcyjna a gazowa wszystko jest oczywiste. Koszty i liczby mówią same za siebie. Gotowanie na indukcji względem płyty w technologii „gaz-pod-szkłem” jest droższe o 43%. Ponadto korzystając podczas gotowania z darmowego pola w płycie OPTIMEX, można zaoszczędzić dodatkowe 10%.

Jaką płytę gazową wybrać?

Wiemy już, że wygenerujemy większe oszczędności na gotowaniu, jeżeli w naszej kuchni pojawi się kuchenka gazowa bez płomieni. Sprawdźmy, ile kosztuje płyta gazowa w takiej technologii i zastanówmy się, którą płytę wybrać? Podpowiemy Wam, jakie są możliwości.

Jako producent płyt gazowych bez płomieni wiemy, że zastosowana przez nas technologia pozwala uzyskanie wysokich oszczędności, co wyżej udało nam się udowodnić. Jeśli chcielibyście u siebie w domu z takiego sprzętu korzystać i zastanawiacie się nad jego zakupem, mamy dla Was trzy generacje płyt gazowych „gaz-pod-szkłem”:

  1. generacja: GPC
  2. generacja: OPTIMEX
  3. generacja: INNOVA

W przypadku płyt gazowych ceny zakupu dla kuchenek w najczęściej wybieranej przez Was konfiguracji (4 pola grzejne + jedno pole darmowe) zaczynają się od 2899zł dla generacji pierwszej GPC i kończą na 4299zł dla trzeciej generacji INNOVA w wersji Premium. W każdym przypadku koszt inwestycji nie jest mały w porównaniu z płytami indukcyjnymi czy klasycznymi gazówkami z otwartym płomieniem. Jednak w dłuższej perspektywie jest to inwestycja, która z pewnością nam się zwróci i będzie generować realne oszczędności.

Ktoś mógłby powiedzieć, że wszystko fajnie wygląda, ale są tutaj ukryte koszty dodatkowe. W przypadku płyt gazowych niezbędna do podłączenia sprzętu jest osoba z uprawnieniami, która produkt podłącza do instalacji gazowej. Jest to wymóg obligatoryjny nie tylko przy podłączaniu płyt bez płomieni, ale również w przypadku każdej innej kuchenki gazowej. Jednak nie jest to duży wydatek. Koszt podłączenia płyty gazowej przez profesjonalistę oscyluje w granicy 150-200 zł.

Należy pamiętać, że gotowanie na płytach indukcyjnych wymaga specjalnych garnków, co wiąże się często z kosztem zakupu nowego asortymentu do gotowania. W przypadku płyt bez płomieni taka wymiana nie jest konieczna, ponieważ urządzenia współpracują ze wszystkimi rodzajami garnków.

Reasumując i odpowiadając na pytanie indukcja czy gaz – koszty zakupu płyty gazowej w technologii „gaz-pod-szkłem” są wyższe od indukcji, jednak gotowanie na płycie gazowej tego typu dużo lepiej się opłaca. Porównanie płyty indukcyjnej a gazowej w kwestii opłacalność jest jasne. Koszty eksploatacji płyty indukcyjnej i gazowej pokazują, że nadal płyta zasilana gazem w naszej technologii jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla budżetu domowego. I z pewnością warto brać tę opcję pod uwagę, kiedy stajemy przed wyborem nowej płyty do kuchni.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter